02/2012

Setkání YMCA 2012

Vydáno dne 07. 01. 2013 (1649 přečtení)
Je dobré, pokud se dobrá tradice drží a přináší stále to, co si od ní zakladatelé slibovali. Také letošní Setkání YMCA svedlo dohromady ymkaře z několika kolektivních členů YMCA, aby se potkali, poznali, něco spolu zažili, odpočinuli se, vzájemně se inspirovali, povzbudili a snad něco nového i přiučili.


Jako vždy se konalo na Masarykově táboře YMCA na Sázavě u Soběšína, jehož velký areál se na víkend 25.– 27. května naplnil více než stovkou ymkařů. Přestože pořadatelem je YMCA v ČR – ústředí, na programu se podílí vždy řada kolektivních členů.

Asi největší úkol na sebe tentokrát vzala YMCA Husinec, která pro zbytek účastníků zorganizovala velký turnaj v kuličkách. Přivezli sebou několik „hřišť“ – typu minigolf, na kterých bylo třeba kuličku dopravit do důlku přes různé překážky. Kromě toho využili i asfaltové hřiště pro slalom či trávu pro hod s velkou kuličkou. Zkrátka pravý turnaj, včetně následného vyhlašování vítězů, rozdávání cen a společného fota šampionů všech věkových kategorií. Díky moc husineckým!

Opět se podařilo dát dohromady hráče na volejbal, pétanque i quoits (hod podkovou na cíl), také softbal i fotbal, takže sportu bylo tentokrát dost. Navíc když k tomu přidáme tradičně oblíbenou lezeckou stěnu. Akční zábavu prvního večera na sebe vzal jako vždy výrazný Chlopin, který osazenstvo rozdělil do 3. družstev, jež soutěžila v megakvízu. Boj to byl lítý, ale korektní.

Také výtvarné workshopy se těšili zájmu – ať už pro větší v jídelně nebo pro mrňata na louce. Vznikla řada zajímavých kreací, někdy nejen na plátnu, papíře či jiných připravených podkladech, ale také nechtěný bodypainting – zejména u těch mladších (viz hlavička fejsdubového profilu YMCA v ČR).

Mezi workshopy však bylo téma i filozofičtější, zamýšleli jsme se nad tématem vztahu Ymky a církví, předseda YMCA v ČR Jarda Pechar nás seznámil se svým výzkumem, který dělal mezi kolektivními členy o spolupráci té které ymky s místními církvemi, a hledali jsme možnosti, jak tuto spolupráci prohloubit a zároveň zůstat autonomní organizací.

Nechyběla ani bojovka v lese, tentokrát koncipovaná vyloženě pro rodiče s malými dětmi, protože těch letos bylo 45! Hledali v lese různé úkoly, museli rozluštit hádanku, a pokud uhodli, napsali do křížovky náležité slovo a tím pádem jim přibývala písmenka v tajence. Nemohli jsme nepřipravit další oblíbené prvky programu – čajovna, duchovní zamyšlení, táborák – u kterého jsme si kromě povídání a zpívání vyslechli také vzpomínání na zakladatele a ředitele tábora na Soběšíně – Joe Firsta, za přítomnosti jeho vnuka.

Setkání jako vždy uzavřela Bohoslužba. Vyjádřit vděčnost bylo opravdu za co. Především za skvělé lidi, které kolem sebe můžeme v Ymce mít a letos také za to, že jsem poprvé zažil na Soběšíně teplo, opravdové teplo.

J. V. Hynek

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]