02/2012

Seminář Connecting Local with Pan-European

Vydáno dne 07. 01. 2013 (1706 přečtení)
Seminář organizovala YMCA v ČR s podporou YMCA Europe ve dnech 13.–20. 5. 2012. Byl podpořen z programu Mládež v akci a zúčastnilo se jej celkem 35 mladých lidí z celé Evropy. Vy si nyní můžete přečíst o tom, jak jej vnímala jedna z českých účastnic, Majda Rounová.


K projektu Connecting Local with Pan-European jsem se připojila na poslední chvíli. A rozhodně jsem dobře udělala!

Když jsem dorazila do hotelu Globus v Praze, příliš jsem netušila, co vlastně očekávat. Jediné, co jsem věděla, bylo, že se sejdou mladí ymkaři z celé Evropy a budou se snažit být „hlasem mladých lidí v YMCA v celé Evropě“, který bude vyslyšen ve velké oficiální struktuře YMCA Europe a taky, že potkám několik lidí, se kterými jsem se seznámila v rámci jiných seminářů YMCA v Evropě. Toto očekávání bylo naplněno a jak už to tak bývá, když člověk nic neočekává, bylo naplněno velmi nad rámec. :-)

Díky YES (YMCA European Spectrum), skupině, která funguje již pár let a snaží o aktivnější zapojení mladých lidí do rozhodování v YMCA Europe a o jejich síťování, jsem se seznámila se spoustou skvělých lidí (jak už to tak na YMCA akcí bývá). Navíc jsme v rámci týdenního pracovně-poznávacího semináře udělali spoustu práce! YES skupina má nové vedení, novou strategii a cíle, které byly v rámci General Assembly (o tom později) vyslyšeny a hlavně, co mě osobně těší nejvíc, jsme vypracovali skvělý projekt.

Projekt s názvem Link it! (takový interní vtip – během semináře jsme zkrátka zjistili, že všechno opravdu souvisí se vším), by měl, pokud ho podpoří Mládež v akci a Rada Evropy, nabídnout mladým vedoucím i členům YES skupiny komplexní školení vedoucovských dovedností ve své nejrozmanitější podobě a velkou konferenci o demokracii nejen v Evropě. Projekt reaguje na sdílené problémy mladých lidí v Evropě, na problémy, které se nám podařilo identifikovat během semináře „Connecting Local with Pan-European“.

V rámci semináře jsme měli možnost zúčastnit se také General Assembly YMCA Europe, která probíhala na stejném místě a nahlédnout tak pod pokličku evropské ymkařské struktury. A i to byl samozřejmě zážitek. Kromě pasivní role posluchačů, která, jak je vám asi jasné, v YMCA nikdy nebude tak úplně pasivní jsme také jako YES skupina prezentovali, na čem jsme celý týden pracovali a trochu provětrali oficiální atmosféru akce (ať už mladými tvářemi či společnými energizačními hrami). A nebylo to jen tak, že jsme my přišli rozproudit atmosféru na General Assembly, ale General Assembly, v zastoupení prezidenta a generálního sekretáře Evropské aliance YMCA (Petera Posnera a Juana Iglesiase) přišlo motivovat nás. A to byl zážitek!

Přestože jde o dvě nejdůležitější osoby v YMCA Europe, jejich „projev“ nám i následné rozhovory probíhali na naprosto přátelské úrovni a ukázali nám, že si jsou vědomi, že YMCA je organizace pro mládež (přestože se může zdát, že ve vedoucích pozicích jsou lidé ne úplně nízkého věku, přesto samozřejmě mladí duchem:-)), že co si myslí mladí je zajímá a to nejen na obecné úrovni, ale i to, co si myslíte konkrétně vy. Zkrátka setkání, na které člověk jen tak nezapomene.

Co říci závěrem? Snad to, že účast na podobných akcích, především těch nadnárodních vřele doporučuju! Dozvíte se spoustu věcí, na spoustu věcí získáte jiný, nový a lepší náhled a hlavně poznáte spoustu zajímavých lidí, z nichž někteří vás inspirují k nové práci, s některými navážete spolupráci pro vaši YMCA nebo vaši aktivitu a co je nejdůležitější, z některých se stanou vaši skuteční přátelé.

Majda Rounová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]