02/2013

Oáza plná Američanů

Vydáno dne 16. 10. 2013 (1169 přečtení)
Na přelomu července a srpna, přesně od 26. července do 5. srpna poklidná vesnička Brniště ožila hemžením v okolí Oázy, kde jsou mimo jiné klubovny YMCA. Probíhal totiž příměstský English camp, do kterého se zapojilo 30 dětí a teenagerů, především „domácích“, ale měli jsme i přespolní účastníky – z Mimoně, Kuřivod, Cvikova a České Lípy.


Nepřehlédnutelní byli ovšem mladí Američané, kteří si táborový program připravovali už téměř půl roku a zavítali k nám ze státu New Jersey. Jejich domovy leží hned přes řeku proti Manhattanu v New Yorku a známá panoramata výškových budov jsou obvykle focena z míst, kudy se běžně pohybují. Jsou tedy zvyklí na rušný život velkoměsta. Všichni z nich jsou tzv. hispánského původu. Jejich předci do USA přišli například z Dominikánské republiky, Portorika, Kolumbie nebo Kuby a to bylo na jejich veselé, chvílemi až bláznivé povaze znát. Z budovy se neustále ozývaly salvy smíchu a veselí. Jejich energie, dobrá nálada a úžasná péče o dočasné svěřence byla nezdolná i přes časový posun, který museli překonat po příletu do Čech.

Od rána do odpoledne probíhala netradiční výuka plná her, zpěvu, zábavy a sportů. Děti byly rozděleny do čtyř skupin podle věku a každá skupina měla k dispozici i jednoho překladatele. Nejstarší skupina se bez něj chvílemi i obešla a úplně nás nadchla, když se snažila během jedné hry nafotit dvacet záběrů podle zadání. Nejtěžší bylo splnit toto: „kissing a red door“ – tedy najít červené dveře a políbit je. V Brništi se ovšem mnoho červených dveří nenajde, a tak jedinou, za to však adrenalinovou možností bylo, políbit dveře auta našeho pana starosty!

Protože mezi Američany byli i učitelé nebo studenti učitelských oborů, byla zajištěna i kvalitní výuka. Odpoledne a podvečery pak trávili Američané sportovními aktivitami na nově vybudovaném hřišti nebo na návštěvách v některých rodinách. O víkendech jsme jim mohli ukázat i krásy našeho okolí, nicméně nejvíce ceněné byly kvůli horkému počasí návštěvy přírodních koupališť.

V neděli obohatili i pravidelné bohoslužby v místním baptistickém shromáždění, bylo úžasné společně zpívat anglicko-české křesťanské písně anebo si poslechnout příběhy jejich vlastních životů a rodin. Silně jsme prožívali, jak nás víra spojuje a že i přes rozdílnou mentalitu a jazyk, jsme v Bohu jeho rodina a rozumíme si, jako bychom se znali odjakživa. O to těžší bylo loučení, slzám jsme se neubránili, protože jsme si za těch deset dní opravdu přirostli k srdci. Oboustranně věříme a doufáme, že toto nebylo naše poslední setkání, a že se třeba zase příští rok uvidíme při dalším English campu. Zatím se potkáváme alespoň na facebooku.

text a foto Kamila Matysová, YMCA Děčín

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]