01/2014

Global Weekend

Vydáno dne 11. 03. 2014 (1080 přečtení)
Norskou Y-Global jsem byla já a další dvě ymkařky pozvány do norského Strandheimu na Global weekend. S informací, že se bude jednat o seminář ke kampani Stop Poverty (stoppoverty.com), jsme se první listopadový víkend do Norska vydaly.


S překvapením jsme zjistili, že Global weekend je součástí dvouletého tréninku norské YWCA-YMCA (KFUKKFUM) pro mladé vedoucí (cca 16–18 let). Celý víkend pro mladé vedoucí pořádali vedoucí již vyškolení a starší, přesto i tak o 2–4 roky mladší než my. A Stop Poverty kampaň byl pouze jedním z mnoha témat, které jsme během celého víkendu nakousli. Takže ve velice krátkých sessions s velice dlouhými pauzami mezi nimi jsme se postupně dozvěděli o všech working groups Y-Global.

Některé věci byly velice zajímavé, jiné trošku za vlasy přitažené, každopádně pro norské děti, které si neuvědomují, jak dobře se vlastně mají, byl program na přiměřené úrovni. Nám starším bohužel nic moc nového nepřinesl.

Přesto myslím, že byl tento víkend přínosem. Když jsem se s kampaní Stop Poverty setkala v červnu poprvé, moc mě mrzelo, že něco podobného česká YMCA nedělá. Postupem času (a nejvíce na Global weekendu) jsem přišla na to, že nápad je to sice hezký, ale nemají to úplně dotažené do detailů. Každopádně ve mě stále více klíčí plány na podobné aktivity pro českou YMCA a global weekend měl tu důležitou úlohu v tom, že nás naučil, čemu se vyvarovat a jaké chyby neudělat. :-)

Ale abychom nebyli jen negativní – norský systém vzdělávání vedoucích je skvělý a propracovaný, mají spoustu schopných a motivovaných lidi a práci YMCA skutečně vedou do globálních rozměrů, což je skvělé a záviděníhodné. Takže rozhodně je co se od norské YMCA učit!

Magdalena Rounová, foto: autorka textu

[.. Celý článek | Autor: -mgr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]