03/2014

WORLD YMCA THE 18th WORLD COUNCIL

Vydáno dne 03. 12. 2014 (1106 přečtení)
Ve dnech 29. června až 5. července jsme se jako zástupkyně české Ymky a také účastnice programu Change Agents (CA) zúčastnily Světové rady Ymek (World Council, setkání nejvyššího orgánu Světové aliance YMCA) v Estes Parku, Coloradu, USA.


Cesta přes půl světa pro nás byla velikým dobrodružstvím, protože jsme ještě ani jedna za Atlantikem nebyly. Cesta z Prahy do Bruselu a odtud do New Yorku, kde jsme strávily několik prvních dní před odletem do Colorada, proběhla hladce a dokonce jsme si i nekonečně dlouhý let užily.

New York je obrovský a myslím, že každý, kdo pochází z Evropy, to může jen potvrdit. Podařilo se nám přežít, neztratit se a u toho také vidět většinu významných pamětihodností a hlavně si návštěvu New Yorku parádně užít. V New Yorku člověk potkává Ymku na skoro každém kroku, zde nějaké centrum, zde nějaká reklama k výročí YMCA (třeba v metru) a na jiném místě zase tělocvična či bazén. Podařilo se nám úspěšně najít další letiště a přesunout se přes Chicago do Denveru, kde nás už čekali dobrovolníci YMCA of the Rockies a s jejich pomocí jsme se přesunuly do nádherného prostředí rekreačního střediska Estes Park v srdci Skalistých hor v nadmořské výšce 2 800 m, s výhledem na čtyřtisícové vrcholy – které jsme pak během následujícího týdne měly možnost navštívit.

Celá konference byla pro nás obě velkým zážitkem plným spousty nových věcí. Získaly jsme mnoho nových zkušeností a potkaly mnoho nových lidí. Vidět, jak YMCA funguje v ostatních částech světa, bylo velmi inspirativní a podílet se na fungování tak velké organizace, nám vždycky dává sílu pokračovat v práci.

Díky CA jsme měly možnost poznat mnoho lidí blíže, než jen z krátkého rozhovoru u oběda či večeře. Každé dopoledne jsme byli vedoucími skupin, které diskutovaly na různá témata a vzdělávaly se v oblastech strategie světové YMCA ap. (working groups).

Jako jediní zástupci české delegace jsme se zúčastnili také voleb, v nichž byl vybrán nový prezident Světové aliance Peter Posner (viz první článek tohoto čísla Proteinu), další funkcionáři i nový výbor Světové aliance.

Poslední večer proběhla velká show, v níž se představila většina CA. Šlo o cestu historií YMCA, přes její vrcholy i pády, na jejímž konci byli představeni Change agenti a vlastně všichni mladí vedoucí YMCA po celém světě, jako nadějná budoucnost, k níž by měla YMCA směřovat. Byl to emocemi nabitý večer, protože šlo také tak trochu o loučení první generace CA a ten pocit, že už některé lidi znovu neuvidíte, že už se možná v tomto týmovém složení mladých lidí z celé Evropy, z celého světa už nikdy nesejdete, nebyl tím nejpříjemnějším, ale naše cesty pokračují a vše co jsme se během uplynulých 2 let naučily, můžeme předávat dále a pokusit se toto nezapomenutelné a inspirativní období zužitkovat, jak nejlépe umíme.

Mnoho nových kultur, mnoho pohledů na to, jak by se YMCA měla „správně“ ubírat dále, mnoho rozličných názorů, ale stále jedna společná myšlenka, že mládí lidé jsou budoucností světa a proto je nezbytně důležité, aby je bylo slyšet a dán jim prostor ukázat, co v nich je. Cesta do srdce USA za hlubším poznáním Ymky byla opravdu výjimečná a také úplná, protože došlo i k osobnímu setkání s medvědem. Rádi bychom proto poděkovaly všem, kteří nám to umožnili.

Vladi Hudeczková a Majda Rounová,
foto: fickr.com, oficiální fotky z účtu World Council of YMCAs, můžete si tam najít další a barevné :-)

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]