03/2014

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu opět v YMCA!

Vydáno dne 03. 12. 2014 (1126 přečtení)
O co je jedná?
Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je celosvětový prestižní program, který podporuje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let v desítkách zemí po celém světě.


Tento program založil v roce 1956 manžel britské královny Alžběty II. princ Philip, vévoda z Edinburghu, společně s německým pedagogem a velkým propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Everestu lordem Huntem. Prvotním smyslem programu tehdy bylo poskytnout britským chlapcům, z nichž mnozí přišli ve druhé světové válce o otce, možnost pracovat na sobě a věnovat se něčemu smysluplnému, zejména v době mezi dokončením školní docházky a nástupem na vojnu. Již dva roky po svém založení byl program otevřen i dívkám a rychle se rozšířil po celém světě. V roce 1980 se posunutím horního věkového limitu na 25 let a změnou některých kritérií ustavil program DofE tak, jak ho známe dnes.

Program má v každé zemi svou národní kancelář. Ta získává ke spolupráci místní centra, která program dobrovolnicky realizují. YMCA byla jeho poskytovatelem už v 90. letech. Před dvěma lety došlo ke změnám v organizaci na celosvětové úrovni, a tak byly otevřeny možnosti pro širší zapojení jak středních škol, tak i DDM a neziskovek. Zapojeno je např. již i několik skautských oddílů.

YMCA v ČR se stala v září tohoto roku spolupracující organizací národní kanceláře, a tak první místní centrum jsme začali budovat na YMCA v ČR – ústředí. Centrum tvoříme my tři vyškolené vedoucí – Andrea Gröschlová, Tamara Smelíková a Markéta Kratochvílová.

Proč v YMCA?
Program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu poskytují Ymky po celém světě. Líbí se nám, že poskytováním programu se připojujeme k podpoře mladých lidí v desítkách zemí po celém světě, a to napříč společností na cestě k jejich samostatnosti, sebevědomí, budoucímu uplatnění i sociálnímu cítění a to je v souladu se zásadami rozvoje osobnosti, jaké máme v Ymce.

Pusť se do nového dobrodružství i TY!
Zaujaly Tě tyto informace, chceš to zkusit? Jaký tedy dostaneš úkol? Pravidelně po určenou dobu se budeš věnovat čtyřem svým vybraným činnostem podle svého stanoveného cíle. Tím se v nich budeš zlepšovat. Vše si budeš dokumentovat do účastnické knížky a pravidelně (např. jednou měsíčně) konzultovat se svým vedoucím v místním centru.

Nejedná se však o úplně libovolné činnosti a úplně libovolnou dobu. Jsou pro to dána pevná pravidla.

Které činnosti Tě čekají?
1. Rozvoj talentu
Každý v sobě skrýváme jiný talent. V našem programu se proto sám rozhodneš, co chceš zlepšit, nebo se věnuješ tomu, co tě nejvíc baví. Možností je spousta – hra 27? na hudební nástroj, jazyky, keramika, nebo třeba nějaká technická dovednost.

2. Sportovní aktivita
Sportem ku zdraví a pohodě. V této oblasti programu zlepšíš svůj sportovní výkon, fyzickou kondici, poznáš radost z pohybu a naučíš se dbát na zásady zdravého životního stylu. Můžeš se věnovat týmovému sportu a při tom získat nové kamarády či si zvolit sport individuální.

3. Dobrovolnictví
Celý život dáváme a dostáváme. Dobrovolnictví je jedním ze způsobů, jak dávat a dostávat zároveň. Seznámíš se při něm s lidmi, které bys jinak nejspíš nepotkal(a), a naučíš se empatii, toleranci, zodpovědnosti a trpělivosti. Zažiješ také, jaké to je být užitečný/á.

4. Dobrodružná expedice
Za hranice všedních zážitků. Dobrodružná expedice je výzvou k překonání obav z neznámého a příležitostí vyrazit s partou na několik dní objevovat zajímavá místa v České republice i zahraničí. Může pršet, může sněžit, ale dobře připravenou skupinu nic takového nepřekvapí. Výhodou tedy je, že si můžeš vybrat, jestli se v talentu budeš věnovat hře na hudební nástroj nebo výtvarce.

Můžeš se ale odhodlat konečně pustit do aktivit, které sis vždycky přál(a) dělat. Šití, pletení nebo úplně něco jiného. To můžeme doladit v místním centru. Můžeš ale také pokračovat ve svých dosavadních aktivitách, v nichž si stanovíš ambiciózní cíl, o jehož dosažení se pak budeš pod vedením někoho zkušenějšího snažit – chodíš do hudebky? Můžeš plnit program tam.

Jak už bylo řečeno, můžeš si také vybrat úroveň, ve které se do programu zapojíš. Je to proto, aby se pro Tebe mohlo stát absolvování programu DofE opravdovou výzvou. Když si stanovíš cíle příliš lehké, nedosáhneš náležitého uspokojení z jejich splnění. Na druhou stranu příliš těžké výzvy by tě mohly odradit. Proto má program tři úrovně s odlišnou obtížností bronzovou, stříbrnou a zlatou. Můžeš začít nejlehčí, tedy bronzovou úrovní, nebo se pustit rovnou do úrovně stříbrné či zlaté. Je důležité, aby sis nastavil(a) pro sebe odpovídající laťku.

Čím se jednotlivé úrovně od sebe liší? Jedná se zejména o stanovenou dobu, po kterou se budeš věnovat jednotlivým činnostem. Jsou pro to stanovena pevná pravidla.

Ve zkratce:
Bronz (od 14 let):
K získání Bronzové ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 6 měsíců.
Stříbro (od 15 let):
K získání Stříbrné ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 6 měsíců v případě držitelů Bronzové ceny a minimálně 12 měsíců v případě, že začneš až touto úrovní.
Zlato (od 16 let):
K získání Zlaté ceny vévody z Edinburghu je tedy třeba minimálně 12 měsíců v případě držitelů Stříbrné ceny a minimálně 18 měsíců v případě, že začneš až touto úrovní.

Začni hned!
Kontaktuj naše místní centrum DofE na adrese andrea.groschlova@ymca.cz. Za registrační poplatek 100 Kč spolu s účastnickou knížkou, nezbytnou pro plnění programu.
V ceně je také slevová kartička EYCA, která by Tě jinak přišla na 100 Kč.
V centru se s vedoucím domluvíš na aktivitách, kterým se chceš věnovat ve všech čtyřech oblastech a stanovíš si v každé z nich cíle, které pro Tebe budou výzvou. Každý den se do programu zapojuje 1200 nových účastníků na celém světě! Připoj se i Ty a dozvíš se hodně o sobě naučíš se spoustu nových věcí odneseš si skvělé zážitky získáš nové přátele.
A něco navíc: Kromě překonání sebe sama a nových zážitků a přátel získáš prestižní certifikát a přístup k zajímavým mezinárodním akcím.

Hledáme:
zájemce, které program oslovil, a chtěli by se stát vedoucími v programu zájemce, které program oslovil, a chtěli by se stát vedoucími expedic.

Podle www.dofe.cz, www.dofe.org, www.intaward.org
Andrea Gröschlová

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]