02/2015

Setkání skupiny YES

Vydáno dne 28. 09. 2015 (982 přečtení)
na General Assembly YMCA Europe

Setkání YES – YMCA European Spectrum, se konalo v rámci valného shromáždění YMCA Europe v Tallinnu v Estonsku ve dnech 11.–17. 5. 2015. Jedná se o iniciativu YMCA Europe, která sdružuje mladé lidi 16–30 let, zástupce národních YMCA, ve skupině, která má za cíl zviditelnit zájmy a názory mladých lidí YMCA a posílit jejich vliv na hnutí YMCA v Evropě jako takové. YES je poradním orgánem YMCA Europe.


Do této skupiny se letos zařadil nováček na poli YES, ale matador a dlouholetý vedoucí tensingu a dobrovolník YMCA Praha, Marek Djakoualno, a jeho kolegyně, zkušená účastnice YES, a v letech 2015–2016 jedna ze zástupců YMCA v ČR v programu Change Agents Světové aliance YMCA, Katka Javůrková. Přečtěte si Katčiny postřehy z tohoto mezinárodního setkání i ze samotného valného shromáždění.

Plní očekávání jsme odletěli jako zástupci mládeže České YMCA do Estonska, kde nás měl čekat 4 denní YES seminář a 3 denní General Assembly (GA) YMCA Europe. Doletěli jsme do hlavního města Tallinnu a netrvalo dlouho a našli jsme hotel, kde se vše odehrávalo. Seminář YES začínal v pondělí večer. Přijelo zastoupení z 27 států Evropy, přes 50 mladých lidí. Všichni tito mladí lidé byli z různých zemí, různé barvy pleti, mluvili různými jazyky, pracovali jako dobrovolníci v různých skupinách, ale jedno měli společné, všichni byli z YMCA.

Cílem celého YES semináře je dát mladým lidem možnost zapojit se do rozhodování o věcech, které se jich týkají nejvíce. YMCA, jakožto nezisková organizace, věnující se z velké části volno-časovým činnostem mládeže, má jako každá velká organizace svoje pracovníky a dobrovolníky, kteří se každoročně setkají na General Assembly a plánují, kam se YMCA bude dále ubírat.

A YES má za úkol do těchto debat, plánování, rozhodování a úkolů začlenit mladé lidi z celé Evropy, kteří by mohli přinést nový úhel pohledu, nové názory a podělit se o aktuální problémy.

To se povedlo skvěle. Všichni účastníci YESu se 4 dny vzdělávali v oblasti strategie YMCA, aby byli připraveni na GA. Dále také probíhala spousta jiných seminářů na témata týkající se dobrovolnické práce, komunikace a národních hnutí. Abychom jen nepracovali, byl pro nás připraven mezinárodní večer v duchu Pecha Kucha nebo prohlídka Tallinnu. Všichni jsme se velice skamarádili a povyměňovali si kontakty a jistě z toho vznikne spousta zajímavé spolupráce. Například, protože jsme s Markem z Tensingu, tak jsme během Yesu dělali pro účastníky představení této aktivity, které bylo velice úspěšné a teď se zdá, že budeme jezdit po Evropě a zakládat Tensingy. Ve čtvrtek jsme vše uklidili a čekali na příjezd hlav evropské YMCA. President přijel již dříve a udělal si čas na to nás přijít pozdravit, podpořit a zodpovědět naše otázky.

Když přijel zbytek účastníků, začali jsme velkým přivítáním a měli jsme celý večer na to pozdravit staré známé a poznat nové lidi. Než jsme se stihli rozkoukat, tak už jsme byli plně zapojeni do procesu GA. S Markem a naším kamarádem Montym jsme měli na starosti kapelu při zamyšlení. S Markem jsme pak hráli a zpívali ještě každé ráno na programu Téma dne. Se svými novými kamarádkami z Dánska a Finska jsem měla na starost energetickou skupinku. Takže kdykoli byla dlouhá chvíle nebo lidé začali být unavení tak jsme měli v kapse spoustu her, se kterými jsme vyskočily a rozhýbaly celou GA.

Také jsem měla tu možnost vést dvoudenní Table Talks (rozhovory u stolu). Byl to jeden z nejdůležitějších programů. Snažili jsme se zhodnotit strategii YMCA a zachovat nebo změnit jednotlivé body. Účastnili jsme se mnoha dalších skvělých programů jako zájmové skupiny, hospodaření, přehlídka akcí, které nás čekají a které se staly, a mnoho dalšího.

Musím říct, že všichni mladí z YES byli velice aktivní po celou dobu GA a byli velkým přínosem, aspoň tak to řeklo mnoho lidí. A to bylo pro všechny důkazem toho, jak velký smysl má YES skupina.

Katka Javůrková, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]