03/2015

YMCA Europe Staff Conference v Helsinkách 2015

Vydáno dne 19. 10. 2015 (1199 přečtení)
Na konci září jsme se spolu s Hankou Šormovou, Lenkou Sojkovou a Magdalénou Rounovou zúčastnili evropské Staff Conference YMCA ve finských Helsinkách.


Přiletěli jsme ve středu pozdě večer, takže nám první den této skvělé akce trochu utekl, ale hned ve čtvrtek ráno po výborné snídani ve formě švédských, respektive finských stolů, jsme plní energie vyslechli úvodní projev generálního sekretáře YMCA Europe, Juana Simoese Iglesiase, který se zaměřil na problematiku uprchlíků v Evropě, a poté jsme se rozdělili do menších skupin, kde jsme mohli společně diskutovat nad různými pohledy na tuto situaci. Dále již následovaly workshopy nejrůznějšího typu a charakteru, ať už to byly sociální sítě, počítačové hry v oblasti práce s mládeží, inkluze, různorodost, outdoorové aktivity a tak dále. Každý si tak mohl najít to své, co ho zajímalo.

Ve čtvrtek večer nás čekal mezinárodní večer, kde jsme reprezentovali Česko, a českou Ymku, především formou tradičních českých dobrůtek, ale taky jsme představili město Litomyšl, kde se za tři roky uskuteční další Staff Conference YMCA. Po skončení mezinárodního večera následoval volný program, který mohl každý trávit dle libosti v sauně, na bazéně, či ti nejodvážnější se z klasické a tradiční finské sauny mohli vrhnout do krásně vychlazeného Baltského moře.

V pátek nás jako českou skupinku čekala další výzva, a to, že jsme měli na starosti ranní zamyšlení. Dle ohlasů jsme se tohoto úkolu zhostili se ctí a podařilo se nám nastínit myšlenku, že každý jsme jiný, ale jedno jsme v Duchu svatém, což měl symbolizovat provázek složený z nejrůznějších korálků od každého z účastníků. Dále nás čekal opět zajímavý program, mohli jsme navštívit pevnost na ostrově zvaném Suomenlinna, který mne osobně velmi nadchnul svojí krásnou přírodou a naprostým klidem.

Po prohlídce ostrova, jsme se jakožto česká skupina, přemístili do víru velkoměsta Helsinek, kde jsme kroužili především po historickém centru města, ale také ochutnali pravé finské pivo :-). Velmi utahaní, ale spokojení, jsme se večer vraceli opět na poloostrov Vantaas.

Sobota už byla klidnější. Mimo každodenního zamyšlení a workshopů se nesla v duchu relaxace a aktivního odpočinku. Kdo chtěl, mohl se procházet po místním lese v okolí hotelu Sofia či hrát nejrůznější sporty nebo opět navštívit klasickou finskou saunu u moře, jen tentokrát mohl i odpoledne. V tento den jsem se odvážil po sauně skočit do moře a mohu říct, že bylo více studené než slané.:-). Večer bylo připravené ztišení a úplně nakonec byla samozřejmě rozlučková párty.

Musím uznat, že celá akce byla skvělá, snad mohu říct za všechny, že jsme si to naprosto užili. Mohli jsme se osobně potkat s lidmi z celé Evropy a společně tak diskutovat nad problémy tohoto světadílu, sdílet vzájemné zkušenosti na workshopech, či poznávat nová jídla a užít spoustu srandy. Díky moc za tu úžasnou možnost se zúčastnit a už teď jsem zvědav, jak to bude probíhat za tři roky v Česku.

Miroslav Sedláček, YMCA Orlová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]