03/2015

Peace Boat

Vydáno dne 20. 10. 2015 (1152 přečtení)
Přijeli jsme do přístavu v Yokohamě a byli jsme velkolepě přivítáni na Peace Boat (Lodi Míru), která nesla jméno Ocean Dream. Tato loď se právě chystala na svou 88. plavbu kolem světa.


Celý projekt The Peace Boat vlastní japonská soukromá organizace, která propaguje a zastává lidská práva, mír, rovný a udržitelný rozvoj a respekt k životnímu prostředí. Tím se snaží pozitivně ovlivnit sociální a politický stav ve světě. Setkali jsme se s jeho spoluzakladatelem, panem Yoshoka Tatsuya, který se s námi podělil o inspirativní cestu k úspěchu a vedení. Jemu samotnému se podařilo z čisté nuly v jeho 22 letech založit toto světové sociální hnutí, které rostlo a vyvíjelo se do takové podoby, jakou jsme ji zažili i my.

Trénink
Samotné školení zahrnovalo variace různých učebních metod. Od přednášek, přes skupinové práce, samostatné práce, po tak zvaný Fish Bowl – metoda skupinové diskuse. Byl to pro nás cenný prostor pro sdílení rozdílných znalostí a zkušeností, dovedností a nápadů s ostatními agenty z celého světa.

Přestože bylo velice zajímavé seznámit se s různými programy národních a místních sdružení YMCA, objevovali jsme postupně také poslání a vizi YMCA jako kolektivního člena světové organizace. Za čím opravdu stojíme? Co je naší DNA a naším cílem? V co věříme a za co bojujeme?

Ta odpověď byla jasná! … YOUTH EMPOWERMENT (Posílení mládeže). Jako obrovské světové hnutí, kterým YMCA je, chceme vzbudit tohoto spícího obra. Chceme být schopni zasáhnout více mladých lidí v našem okolí. Ale nejprve musíme odhalit nevyřčené příběhy bezpráví proti mladým lidem po celém světě. Například: Hladové děti v Cebu, lidé ve Fukushimě, Japonsko stále ovlivněné jadernými katastrofami a následnou radiací z roku 2011. Lidé po celém světě, se kterými je zacházeno v rozporu s lidskými právy.

Někteří Change Agenti nemohli vystoupit na Filipínách nebo v Singapuru z lodi, protože v některých zemích nejsou lidé např. z Kosova a Palestiny uznáváni jako lidé z nezávislých zemí. I u nás v Čechách se takového bezpráví proti mladým lidem děje spousta. A I když každý příběh je jiný, všechny mají jedno společné. Volají po změně! A my chceme být tou změnou! Protože víme, že nejsme sami. Jsme součástí obrovské skvělé organizace jménem YMCA. A když jako jeden člověk nemůžete ovlivnit velké věci, tak je tu YMCA a v ní další miliony lidí a stovky change agentů, kteří jsou připraveni společně změnit svět.

One million voices
Během plavby jsme slyšeli také více o průzkumu „ONE MILLION VOICES“, který proběhl v 68 zemí světa. Zaměřil se na nezaměstnanost, občanskou angažovanost, sociální nespravedlnost, zdraví a životní prostředí. Tento výzkum pomůže lépe chápat pohled mladých lidí na tato témata a reflektuje jejich reálné potřeby nejen v místních komunitách ale i globálně. Domnívám se, že tyto informace budou neocenitelné, už se nemůžu dočkat, až si je v listopadu přečtu.

Program
Každý z Change Agentů se aktivně zúčastnil jedné z pracovních skupin, na příklad Zamyšlení, Ranní show, Muzikál, Prohlášení. V těchto skupinách jsme na každý den připravovali program. Já jsem byla součástí skupiny zamyšlení. Každý večer jsme dali hlavy dohromady a vymysleli spoustu krásných ranních programů. S použitím „fish bowl“ techniky jsme vedli debaty na téma Křesťanská identita a Naše organizace otevřená a rozmanitě rostoucí. Zazněla spousta zajímavých i rozdílných pohledů a názorů. Poznali jsme také japonskou kulturu, od celotýdenního používání hůlek přes pití čaje, skládání origami až po nošení kimona. Zároveň jsme viděli (a někteří se i zúčastnili) kulturních show, která zahrnovala africké tance, východní muziku, salsu a spoustu ostatních krásných představení.

Filipíny
Když se všichni začali uzdravovat z mořské nemoci, byl tak akorát čas zastavit na Filipínách. Navštívili jsme tam místní univerzitu a přespali v YMCA hostelu v Cebu. Od okamžiku, kdy jsme vystoupili z lodi, jsem se nepřestávala štípat do ruky, abych se ujistila, že nesním. Ať již v dobrém nebo v šokujícím ohledu. Byli jsme v obležení reality nespravedlnosti a nerovnosti, které čelí mládež a dospělí v obci Cebu. Ale i přes to jsme byli přivítáni s takovou láskou a pohodou, kterou jsem nikdy předtím od neznámých lidí nezažila. Byla to jedna z těch nejtěžších zkušeností. Vidíte na zemi ležet malé hladové děti, které jdou až z hor do YMCA na snídani. Studenti na univerzitě byli taktéž úžasní. Zářili štěstím a odhodláním, jen co jsme dorazili. V ten moment nám došlo, jakou sílu má jen to, že jsme tam. Jakou sílu má to, že s nimi můžeme mluvit, že je můžeme poznat.

Konec/Začátek
Change agenti z více než 60 zemí světa plují na jedné lodi. Jako jedna velká rodina, s jasnou vizí a očekáváním, co vše jako change agenti můžou ovlivnit. A pak přišel konec naší cesty, ale ne tak úplně. Vlastně to byl spíše začátek. Budeme pokračovat v našich domovech v práci, naději, v odhodlání, v lásce, zábavě a samozřejmě ve ZMĚNĚ!

Kateřina Čač Javůrková, foto: archiv autorky

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]