04/2015

Mladá Češka si poradila s medvědem i terénem Severní Ameriky

Vydáno dne 11. 02. 2016 (1118 přečtení)
Markéta Peggy Marvanová, teprve dvacetiletá ultra bikerka, se v roce 2015 zúčastnila Tour Divide, nejdelšího nezabezpečeného závodu horských kol na světě (4418 km). Svým výkonem chtěla Peggy pomoci 11leté Daniele Málkové (Dáje) trpící myopatií a získat pro ni dostatek financí k zakoupení speciálního dvojkola. V závodě bojovala s bahnitým a nebezpečným terénem, zasněženými horami a zažila také setkání s medvědem. Přesto zůstala po celý závod stále veselá a plná energie. Mimo samoty, která ji ani po překonání hranice 4000 km nevadila, ji nejvíce blažila nádhera nedotčené přírody. Do této výzvy se pustila díky podpoře Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).


Peggy je velká bojovnice nejen s terénem, ale hlavně sama se sebou. Překonávání výzev a pomoc ostatním je pro její život zásadní. Své ambice se rozhodla plnit společně s DofE. Zapojení do DofE pro Peggy znamenalo, že si musela vybrat čtyři volnočasové aktivity a v každé si stanovit cíl. Přestože se věnuje cyklistice teprve pět let, zvolila si za sportovní cíl ujet Tour Divide. Peggy musela být po celou dobu závodu zcela soběstačná, vezla si sama všechno potřebné včetně servisu kola. K dispozici nebyl doprovodný tým a ani organizátoři neposkytují žádné zabezpečení. Nebezpečí na ni číhalo na každém kilometru, setkala se dokonce s medvědem „koukala jsem na medvěda z míň jak 100 metrů a modlila se, ať odejde... ještě teď se trochu klepu“, popisuje své zážitky.

V průběhu závodu Peggy přespávala, kde se dalo, na cestě v lese, s hlavou pod hvězdami, ale i na veřejných záchodcích, bez větších problémů zvládala i náročný terén, divokou zvěř i počasí. Nouzí o nevšední zážitky však rozhodně netrpěla: „málem jsem přejela krávu. Změna terénu, míříme k pouštím. Dnes trochu kroupy a hodně velký vedro..!“ nebo „Vyrážím na poušť, spálit jsem se stihla už v Idahu. Oblečení mám připravené, z podvlíkaček a trika s dlouhým rukávem jsem udělala kraťasy a nátělník,“ takové a podobné zprávy psala Peggy pro své sledovatele. Ale vlastně už samotná příprava na Tour Divide byla pro Peggy velkou výzvou. Trénink a fyzická příprava byly to nejmenší, nejtěžší bylo získat finance na cestu a potřebné vybavení, ale nakonec i díky příspěvku z nadačního fondu DofE sehnala pro svou cestu vše potřebné. Národní kancelář DofE pro ni rovněž zprostředkovala spolupráci s Timem Voasem, zástupcem britské velvyslankyně v ČR, který je sám absolventem a patronem DofE a pro kterého je překonávání velkých vzdáleností nejen na kole zálibou. Za sebou má například cestu na kole z Londýna do Prahy (1500 km) či běh z Prahy do Brna (260 km), při kterém pomáhal získat peníze pro charitativní organizace. Pro Peggy je tato podpora velmi důležitá: „Navázání

spolupráce s DofE beru jako jeden ze svých nejlepších kroků letošního roku. DofE umožňuje mladým lidem uchopit svůj talent ze správného úhlu a ukázat jim cestu i cíl,“ vysvětluje závodnice. “Od chvíle, co jsem zapojena v DofE, jsem mnohem schopnější směřovat k rozvoji svého talentu“ dodává.

Motivaci dokončit závod má jasnou. Zatímco ostatní závodníci se soustředí na dojetí do cíle, pro Peggy je největším cílem vybrat dostatek peněz na dvojkolo pro Dáju, kterou už od čtyř let sužuje postupné ochabování svalstva a nyní má velký problém i s obyčejnou chůzí. „Největší radost pro mě bude, až uvidím, že si Dája bude na kole užívat života,“ těší se Peggy.

Peggy chtěla svými výkony přispět na dobrou věc. Sbírka, kterou v průběhu Tour Divide organizovala ve spolupráci s nadací Sport pomáhá byla úspěšná, a tak se Dája mohla na svém kole svést poprvé 28. října 2015 v Hřebči u Kladna, kde se sešli nejen organizátoři a podporovatelé sbírky, ale i sportovní nadšenci.

Chceš získat nové zážitky a najít si nové kamarády? Chceš na sobě pracovat, dělat věci, které mají smysl, a navíc za to získat mezinárodně uznávaný certifikát? Je Ti 14-24 let?

V tom případě je tu právě pro Tebe program DofE (www.dofe.cz). Zapojit se do něj je snadné, obrať se na naše místní centrum YMCA. Napiš mail na adresu: andrea. groschlova@ymca.cz a domluvíme si informativní schůzku.

Jaké jsou výzvy účastníků DofE?
YMCA má v současnosti teprve pět účastníků DofE, ale v celé České republice se programu účastní přes 1000 mladých lidí. Účastníci si mohou ve čtyřech oblastech vybrat libovolnou aktivitu, podívejme se, co zaujalo tyto dvě mladé dívky.

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]