04/2015

Pokořitelka Gibraltaru zdolala 180 km Vltavy

Vydáno dne 11. 02. 2016 (1009 přečtení)
Po splněném snu přeplavat Gibraltar pokořila v roce 2015 mladá česká dálková plavkyně Lucie Leišová (20) další výzvu, a to 180 km Vltavy s cílem pomoci vozíčkáři Radkovi Duchoňovi (42) získat finance na nákup handbiku.


Při obou výzvách Lucii podpořila česká pobočka Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Lucie svůj první charitativní projekt pojmenovala Vltava 2015 a vyzvala i ostatní, aby se k ní připojili. Při startu v Českých Budějovicích 23. července si s ní zaplaval mimo jiné i tehdejší ředitel DofE Ondřej Lochman a náměstek primátora Českých Budějovic Ing. Petr Holický. I přes špatné podmínky vody se rodačka z Příbrami pustila do překonávání dalších kilometrů řeky a plavala přes Hlubokou nad Vltavou, Hněvkovice a Písečnou Smoleč. Pátý den měla za sebou již téměř 90 kilometrů a v Orlíku nad Vltavou ji podpořil spoluplavbou i handicapovaný sportovec Honza Tománek.

Následovalo zdolání dalších úseků Vystrkova,Kamýka nad Vltavou, Cholína a Slapů. Poslední z úseků byla plavba z Vranného do Velké Chuchle a zde se v sobotu 1. srpna konalo završení a ukončení Vltava Tour 2015.

Radka, který si po skoku do vody poranil míchu a ochrnul, si mladá plavkyně vybrala především proto, že svůj život po úrazu nevzdal, pracuje a pohltil jej nový sport - jízda na handbiku. „K mému životnímu úspěchu přispěla i velká dávka štěstí. Projektem Vltava 2015 bych chtěla pomoci někomu, kdo takové štěstí neměl. Věřím, že i u nás v Čechách jsou lidé vstřícní a ochotní pomoci dobré věci,“ říká Lucie. Sbírka byla úspěšná. Lucka svým výkonem přispěla prostřednictvím Konta Bariéry handicapovanému Radkovi na nákup speciálního kola pro vozíčkáře (handbiku). Šek na nákup tohoto kola mohla tedy Lucie předat slavnostně společně se svým týmem, Kontem Bariéry a zástupci Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) 24. září 2015.

A příběh má také své další pokračování. Na svých stránkách http://lucieleisova.cz/ Lucie zveřejnila svůj záměr překonat v červenci 2016 La Manche. Držíme palce!


Chceš získat nové zážitky a najít si nové kamarády? Chceš na sobě pracovat, dělat věci, které mají smysl, a navíc za to získat mezinárodně uznávaný certifikát? Je Ti 14-24 let?

V tom případě je tu právě pro Tebe program DofE (www.dofe.cz). Zapojit se do něj je snadné, obrať se na naše místní centrum YMCA. Napiš mail na adresu: andrea. groschlova@ymca.cz a domluvíme si informativní schůzku.

Jaké jsou výzvy účastníků DofE?
YMCA má v současnosti teprve pět účastníků DofE, ale v celé České republice se programu účastní přes 1000 mladých lidí. Účastníci si mohou ve čtyřech oblastech vybrat libovolnou aktivitu, podívejme se, co zaujalo tyto dvě mladé dívky.

Výběr Andrea Gröschlová, foto: dofe.cz.

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]