04/2015

Slavíme spolu

Vydáno dne 11. 02. 2016 (1030 přečtení)
Píše se rok 1989, venku je zima, na náměstí se zvoní svazky klíčů a v myslích několika nadšenců nabývá konkrétních obrysů sen o svobodě…


Několik spřízněných duší se přichází ohřát do obýváku evangelické fary. Vzniká společné naladění. K tónům písní z náměstí se přidávají tóny chorálů z Taizé. Z hudebních setkání se stává tradice. Bere na sebe konkrétní podobu o velikonocích 1990, kdy pár nadšených zpěváků inzeruje koncert s názvem „Oslava vzkříšeného Krista“.

Otvírají se dveře nově opraveného rondelu, mnozí Hradečáci procházejí nádvořími zpustlého zámku do pohádkových prostor. Sen o svobodě nabývá konkrétního vyjádření. Písně, uzavřené do bytů nebo do studených chrámů, kam chodili lidé jen s vypětím víry a odvahy, mohou svobodně zaznít na veřejnosti bez nebezpečí šikany STB. Ta radost a úleva se dá slovy těžko vyjádřit. A protože je zpěvákům spolu dobře, vzniká pěvecký sbor Jakoubek (to podle kopce, pod kterým se schází), jehož činnost později zastřešuje křesťanská organizace mladých lidí – YMCA.

Uplynulo 25 let. Hrstka zpěváků se rozrostla, k nadšení se přidala i píle a trocha hudební kvality, vznikla tradice vánočních a velikonočních koncertů pro ty, kteří chtějí naslouchat hudbě i drobným zamyšlením, inspirovaným biblickými texty. 25 let přátelských setkání, společného putování labyrintem tónů a leckdy i lidských životů. Doteky tónů přinášejí i doteky lidské.

Onu krásu možnosti potkat se lidsky i hudebně ve svobodném prostoru letos vracíme tam, kde se to stalo na veřejnosti poprvé – na zámek v Jindřichově Hradci. 1. 11. 2015 Rytířský sál uvítal PS Jakoubek, PS Smetanu, Chrámový sbor Adama Michny, PS Fuertes a příležitostný komorní orchestr. Každé ze zúčastněných těles má svoji tradici, své poslání, lásku k určitému typu hudby a prostředí. Společná je kázeň, vytrvalost a touha po lidském kontaktu – bez té se hudba nedá realizovat. Těšíme se na originalitu jednotlivých vystoupení i na společné písně. A vy, kteří chcete tuto sváteční chvíli sdílet s námi, buďte srdečně vítáni!

Drahomíra Blažková, YMCA Jindřichův Hradec, foto: Jan Blažek

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]