03/2016

Change Agents

Vydáno dne 06. 01. 2017 (599 přečtení)
... tentokráte v Chiang Mai v Thajsku

Dva roky uplynuly jako voda a najednou tu bylo druhé, a tím pádem i poslední, „global gathering“, kde sešli všichni change agenti, aby se ještě něco přiučili, sdíleli své úspěchy i strasti a vytvořili ještě silnější přátelská pouta napříč celým světem.


Cesta z Prahy do Chiang Mai, byla dlouhá a vyčerpávající, ale na letišti na nás čekalo velice příjemné překvapení v podobě usměvavých dobrovolnících z YMCA Chaing Mai, které nás dovezli až do YMCA hostelu.

První den byl pouze příjezdový, takže jsme se spíše seznamovali s novými lidmi a oprašovali přátelství z minulého roku. Povídali si, jak o tom, co se nám za ten rok přihodilo v osobních životech, tak o naší práci v YMCA a projektech, spojených s CA programem. Světová YMCA vyhlašuje každým rokem tzv. world challenge, která letos nesla název #giveavoice, tudíž „dát hlas“ mladým lidem. Umožnit jim říct nvůj názor. Zapojit se do procesu.

Tudíž byl letos trochu jiný koncept než na loňském global gathering. Většinu seminářů a školení vedli právě někteří z nás. Více jsme diskutovali a měli možnost projevit, co si o daném tématu myslíme my a jaké s tím máme zkušenosti.

Témata školení byla různá a my jsme si mohli vybrat vždy z několika možností a tím pádem se zúčastnit toho, co nás opravdu zajímá. Například: StopPoverty, sebevědomí, duševní zdraví, propagace, životní prostředí, sport, a mnoho dalších.

Mohlo by se tedy zdát, že jsme celou dobu jen seděli na přednáškách, poslouchali a diskutovali. To ale není tak úplně pravda.

O víkendu jsme si mohli vybrat z několika workshopů a vyjet mimo YMCA hostel. Já jsem se například zúčastnila WS Youth Empowerment. Se skupinou asi dalších 15 lidí jsme se vydali na střední školu, kde jsme si se žáky zahráli pár her, zatančili a zazpívali lidové písně.

Nebyla to ale pouze zábava, ale i těžká práce, protože jsme potom „stavěli“ tzv. mushroom house, což v praxi znamenalo vyrobit cement a poté vytvořit podlahu. Nakonec jsme to ale za pomoci lidských řetězů z CA a studentů zvládli!

Abychom neupustili od křesťanského duchu, který každá ymkařská akce nese, měli jsme každý den zamyšlení. A většina z nich byla doplněna o zpívání chval, což potěšilo tedy nejen duši a srdce, ale i uši. Vyvrcholením celého global gathering byl závěrečný večer. Ten byl jakýmsi ukončením celého dvouročního programu. Každý z nás dostal plaketu se jménem, která stvrzuje to, že jsme řádně vyškolení CA. Celý večer byl ozvláštněn o národní kroje, ve kterých jsme měli za úkol přijít.

Zakončení to bylo opravdu velkolepé. S výbornou večeří v thajském stylu, vystoupeními některých CA a živou muzikou.

Závěrem bych už snad jen podotkla, jak významné a přínosné pro mě bylo, že jsem měla tu možnost být součástí tohoto programu. Poznala jsem skvělé lidi z různých koutů světa, našla nové přátele, získala neuvěřitelné množství nových informací, zkušeností i dovedností a měla jsem možnost navštívit nové země a poznat tak jejich kulturu.

Být součástí programu Change Agents sebou sice nese dost práce a času stráveného nad úkoly, projektem či na školeních, ale rozhodně to za to stojí.

Tímto bych tedy chtěla poděkovat YMCA v ČR, že nám - dvěma novým čerstvě vyškoleným „change agentkám“ - dala tu možnost se tohoto programu zúčastnit.

Patricie Pastorová, YMCA DAP, foto: Philip Willson

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]