02/2017

Change Agents 2017–2018

Vydáno dne 13. 06. 2017 (3029 přečtení)
V letech 2017-2018 běží již třetí cyklus programu Change Agents, který pořádá World YMCA jako mezinárodní program pro mladé lídry z YMCA po celém světě. Program je určen mladým lidem do 30 let, kteří se nyní i v budoucnu chtějí aktivně podílet na naplňování poslání YMCA. V programu procházejí účastníci různými školeními, setkávají se a pracují na společných projektech. Do tohoto cyklu vyslala YMCA v ČR 4 účastníky. Chceme vám je v krátkosti představit.


Nina Hustedová, YMCA Praha
Nina studuje fyzioterapii na ČVUT, fakultě biomedicínského inženýrství, je členkou YMCA Praha, především je ale více než 2 roky vedoucí v tensingu. Právě Ten Sing je místo, kde se Nina dozvěděla, co to YMCA vůbec je a o co usiluje. Oslovilo ji, že každý kdo do tensingu přišel, se cítil vítaný, a to, že si všichni pomáhají a dávají do toho mnoho energie a času, aniž by něco očekávali nazpět.

Spolu s dalšími vedoucími připravuje Nina pravidelně zkoušky, koncerty a další akce (např. Gospel night). V minulém roce se Nina zúčastnila tensingového tábora jako vedoucí, s hlavními úkoly připravovat zamyšlení a pečovat o účastníky jako zdravotník. Nina se snaží dětem předat ymkařské hodnoty, především je vede k aktivnímu zájmu o ostatní lidi, o svět, který nás obklopuje, o své zdraví a o duševní klid. V loňském roce se Nina také zúčastnila programu vzdělávání vedoucích tensingu, kde se dozvěděla spoustu nových věcí o fungování Ymky, o jejích cílech a poslání. Nina říká, že díky tomuto školení jí také došla důležitost komunikace mezi členy, mezi kamarády v tensingu, v Ymce na místní i národní úrovni.

Nina očekává od programu Change Agents, že se jí podaří rozšířit vlastní obzory a zároveň je rozšířit i členům tensingu. Láká ji seznámit se s lidmi z dalších Ymek ve světě, poznat jejich kulturu, zjistit, jaké jsou možnosti, jak v rámci YMCA spolupracovat v mezinárodním měřítku.


Jonáš Jirout, YMCA Sever
Jonáš je členem nově vzniklé YMCA Sever, vedoucím skautského oddílu ve Cvikově pro děti od 5 do 16 let. Má na starosti vedení a přípravu her, vyučování – historie skautingu, první pomoc, praktické znalosti a dovednosti, horolezení, lakros a mnoho dalších aktivit. Jonáš také pomohl založit skautský oddíl v Brništi a také se podílel na renovaci skautské chaty – klubovny v Brništi. Jednou za měsíc organizuje skautský výlet nebo víkendovku, jednou za rok desetidenní skautský tábor, kde působí jako vedoucí. Má na starost organizaci některých her, organizaci skautských a praktických dovedností, dále zásobování a technické zázemí tábora. Jonáš se také věnuje organizaci víkendových akcí v YMCA Sever (Cvikov, Brniště, Bělá pod Bezdězem), např.: turnaje v deskových hrách, kuličkiáda, drakiáda, výlety, sportovní akce, atd. Jonáš absolvoval Kurz činného člena YMCA a také Kurz samostatného vedoucího YMCA. Rád jezdí na Setkání YMCA na Soběšíně, kde např. organizoval noční hru. Jonáš se navíc zapojil do skupiny YES.

Jonáše na programu Change Agents láká možnost poznat nové stejně zapálené lidi pro YMCA. Příležitost potkat lidi se stejnými hodnotami a stejným cílem. Jonáš vidí sílu YMCA právě ve spojení mladých lidí, kteří jsou odhodláni něco změnit, oslovit další mladé lidi a obětovat svůj čas pro ostatní. Jonáš se těší, že načerpá nové zkušenosti, jak vést různé aktivity, že zlepší své jazykové dovednosti, a že na něj čekají nové zážitky, do kterých se zapojí s maximálním nadšením.


Sára a Gábina Soukupovy, YMCA Děčín, skupina Plzeň
Sára studuje VŠE v Praze, zároveň studuje posledním rokem skladatelství na Konzervatoři v Plzni. Sára je polyglot – mluví anglicky, francouzsky, částečně italsky a rusky, studovala také němčinu a hebrejštinu. V květnu loňského roku se zúčastnila měsíční stáže v Evropském parlamentu v Bruselu u českého europoslance pana Polčáka, kde pracovala v asistentské kanceláři.

Sára hraje na klavír, zpívá v pěveckém sboru Camera Chabra a hraje na housle ve folklórním souboru. Baví ji geocaching, čtení knih, ze sportu běžky, pilates, francouzský šerm, jinak se věnuje i doučování, např. hudební výchovy. Je to tvůrčí duch. Pochází ze šesti sourozenců. V YMCA je třetím rokem, pořádá letní příměstské tábory se sestrou, bratry a rodiči. Před rokem Sára absolvovala kurz hlavního vedoucího tábora. Práce s dětmi a mládeží ji opravdu baví. Ráda cestuje a nebojí se zkoušet nové věci. Říká, že vše, co dělá, dělá se stoprocentním nasazením a nadšením.

Od programu Change Agents Sára očekává možnost zapojit se aktivně do mezinárodních aktivit YMCA, naučit se nové věci, nalézt nové přátele s podobnými zájmy a názory, získat nové zkušenosti a reprezentovat českou YMCA, být součástí mezinárodního týmu lidí s pevnými hodnotami, s lidmi, kteří chtějí udělat něco dobrého, pomoci tvořit svět alespoň o trochu lepší, kteří se nebojí tvrdé práce a cítí zodpovědnost za dění kolem sebe. Gabča je sestra Sáry. Studuje na VŠCHT obor Procesní inženýrství a management. S oblibou se věnuje hudbě, četbě a cyklistice. Členkou YMCA se stala proto, že je to křesťanská organizace a souzní s jejími hodnotami.

V rámci YMCA se podílí na přípravě a vedení letních příměstských táborů pro děti. S YMCA absolvovala kurz hlavních vedoucích táborů. Také strávila měsíc v Německu jako au-pair a opětovně se zúčastnila evropských veletrhů. Gábina by se ráda podílela v budoucnosti na organizaci projektů s dalšími členy YMCA v Evropě i ve světě, nejvíce ji lákají nové zkušenosti ze spolupráce v týmu na mezinárodní úrovni.

Plánuje také pokračovat v organizování a vedení YMCA táborů a akcí pro děti. Její starší sestra o ní říká, že je to její nejlepší přítelkyně a zároveň se skvěle ve všem doplňují a tvoří sehraný tým. Sára je optimista, idealista a dlouhodobý plánovač, v týmu realizátor, Gabča zase realista, dotahovač, plánovač taktických a operativních cílů, k tomu je ještě velice empatická. Holky říkají, že moc rády jako dvojice přispívají k týmovému duchu. Držíme všem Agentům palce a těšíme se na zprávy z regionálních i celosvětových setkání! Sledujte blog Ymkařů – cestovatelů http://ymca-na-cestach.blogspot.cz/.

Iva Šípková, foto: J. V. Hynek a archiv CHA

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]