02/2017

Aprílové tensingové setkání

Vydáno dne 13. 06. 2017 (1319 přečtení)
To to uběhlo! Ten Sing v ČR slaví letos už 25 let. Už je dospělý, má řidičský průkaz, může volit a být volen. Prošel si už pár svých vzestupů a pádů, ale nikdy neskončil. Naopak, rozvinul se po celé republice, zapustil kořeny v Čechách i na Moravě, uspořádal nesčetně festivalů, táborů, koncertů, víkendovek, školení pro vedoucí i duchovních seminářů.


Za těch 25 let se v něm vystřídalo rozhodně několik stovek chlapců a děvčat. A jelikož se chlapcům a děvčatům po sobě stýskalo, domluvili se, že by nebylo od věci se znova sejít a zjistit, jestli jim to spolu stále jde. A stalo se tak právě 1. dubna a stalo se tak na mělnické faře ČCE, která je tradiční tensingovou baštou – a mimo jiné také sídlem YMCA Mělník.

Organizace se ujali ostřílení, ale přesto mladí vedoucí z YMCA DAP. Na faře a přilehlé zahradě v tento první letošní opravdu jarní den přivítali téměř 50 veteránů Ten Singu ve věkovém rozpětí od 20 do 40 let, mnozí navíc dojeli i s dětmi. Hned od plotu vítaly nezbytné ymakřské balónky, aby celé malebné středočeské městečko vědělo, kdo bude ten den pánem.

Program měl podobu klasické TS zkoušky, kterou intimně znají i současní členové: rozezpívání, nácvik sborové písně, hra, zamyšlení a informační okénko. Jaký byl pohled na bývalé členy a aktivisty tensingu, z nichž někteří evidentně ne méně než deset let nezpívali na veřejnosti! Ale nikomu to nevadilo, protože Ten Sing přeci není o produktu, ale o procesu. Stejně se totiž ukázalo, že se skoro nikdo za ta léta nezměnil: kdo byl veselá kopa, smál se i teď, kdo mluvil nahlas, rozhodně se nedržel zpátky ani ono sobotní odpoledne, no a kdo byl spíše stydlivý, nemusel se bát, že by ho někdo do něčeho nepříjemného nutil.

Když se dozpívalo, přednesli ještě přítomní členové výboru YMCA DAP soubornou nicméně krátkou zprávu o současném stavu TS v našich končinách a upozornili na akce YMCA, jichž se mohou přítomní zúčastnit. Ukázalo se, že novinky o akcích k uším všech sice nedojdou klasickými kanály, ale aspoň bylo o čem mluvit a na co se těšit.

A pak už vypukla volná zábava. Opékala se klobása masová i nemasová, bylo co jíst, pít, říkat a vzpomínat. Jednu stěnu sborového domu zabrala výstavka TS triček – na délku rozhodně přes 40 metrů dlouhá prádelní šňůra, a to některé archivní kousky chyběly. Fotky z doby předdigitální šly z ruky do ruky, když se ukázalo, že mnozí účastníci akce žijí ve značném blahobytu, nebo aspoň jedí vydatnější stravu. Taktéž ukázaly fotky tzv. časosběrnou metodou, že móda mladých se hýbe v cyklech, jakkoliv dredy jsou stylovou stálicí a mají i u třicátníků co říct.

Když se dost navzpomínalo, vytáhly se kytary, elektrické i španělské, bicí, klávesy a basa, a ze zkušebny TS Mělník už zněly tóny všech hitů, co se za ta léta nazpívaly. Někdy uletěl tón či dva, ale na to, že mnozí zpívali či hráli poprvé po deseti nebo patnácti letech, to bylo vlastně zábavné.

A než přišel soumrak, který ve Středočeském kraji padá nezvykle rychle, a s ním večerní klid. Ti, kteří na Mělníku spali, se ani nemuseli nechat svádět nástrahami tohoto okresního města, protože na faře bylo taky dobře a bylo si o čem povídat, dokud dech a vzpomínky stačily. Ráno pak rychle ven ze spacáku a poděkovat za pohostinnost panu faráři prostřednictvím zpěvu při bohoslužbách, a pak poklidit, zamést stopy své přítomnosti a domů! A těšit se na další sraz. Kdy bude? To už je jenom na nás! Jelikož se tento nadmíru vydařil, určitě to nebude za dlouho.

Chcete vědět o tensingu víc? Navštivte www.tensing.cz.

Štěpán Černý, YMCA DAP, foto: Magdalena Rounová

[.. Celý článek | Autor: Štěpán Černý .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]