02/2017

Program vzdělávání vedoucího tensingu

Vydáno dne 13. 06. 2017 (1052 přečtení)
– druhé víkendové školení

O víkendu po Velikonocích se v Krnově uskutečnilo druhé víkendové školení v rámci Programu vzdělávání vedoucího tensingu 2017.

Program vzdělávání vedoucího tensingu (PVVT) je roční vzdělávací program pro mladé tensingové vedoucí skládající se z e-learningu, dvou víkendových školení a jednoho teambuildingově-duchovního víkendu. Letos YMCA DAP pořádá již druhý ročník tohoto vzdělávacího programu a účastní se ho mladí vedoucí z Ústí nad Labem, Hradce Králové, Mělníka a Krnova.


Během druhého školícího víkendu jsme se zaměřili primárně na praktické dovednosti. Abychom ale praktické dovednosti zasadili do správného kontextu, páteční večer jsme nejprve věnovali psychologii, konkrétně té vývojové a jak nám tyto poznatky mohou pomoci v naší práci s mládeží.

Během sobotního dne jsme se zaměřili na hlavní část tensingové práce, a sice přípravu tensingové zkoušky. Nejprve sice musela proběhnout trocha té teorie, ale pak už vše bylo na účastnících PVVT, kteří měli za úkol připravit plnohodnotnou zkoušku se vším všudy. Ani možná nečekali, že celou svojí přípravu budou moci v reálu na někom vyzkoušet. To však netušili, že jim figuranty – tensingáře (a mnohdy zlobivé tensingáře :-)) přijdou udělat členové přípravného týmu Českého tensingového festivalu 2017, jehož schůze probíhala během sobotního dne na téže faře. Po náročné zkoušce samozřejmě následovala nutná evaluace a ujasnění si, co do příště zachovat a naopak v čem u jednotlivých součástí tensingové zkoušky přistupovat jinak.

Dále si pak účastníci PVVT mohli vyzkoušet, jaké to je, vysvětlit nedůvěřivým rodičům či ještě méně důvěřivým potenciálním sponzorům, co to vlastně ten Ten Sing nebo YMCA je. Je mi jasné, že si říkáte, že to přeci všichni víme, ale vězte, že opravdu není jednoduché jasně, stručně, srozumitelně a ku prospěchu věci dát dohromady, co vlastně děláme a proč. Schválně si to na někom zkuste. :-)

Během víkendu přišla na řadu i obávaná součást dobrovolnické ymkařské práce, a to jsou finance – aneb jak v tensingu hospodařit a nezkrachovat. Po krátkém úvodu tak účastníci PVVT museli připravit rozpočet víkendové akce, dokázat ho operativně přizpůsobit náhlým změnám simulovaným tak, abychom se co nejvíce přiblížili reálné situaci a vyúčtovat ho své YMCA.

Sobotní večer se pak účastníci PVVT měli možnost dozvědět, jak správně udělat zamyšlení. Jednotlivými zamyšleními účastníků školení jsme pak mohli odstartovat sobotní den, kdy opět měli za úkol přenést teoretické zkušenosti do neúprosné praxe.

Následně jsme školení uzavřeli tak, jak jsme jej zahájili, a sice s trochou té psychologie, tentokrát té krizové, která je (bohužel) v naší práci občas také třeba.

Pak už nezbývalo než se sbalit a po výtečném (tradičně tortilovém) obědě se rozloučit. Účastníky PVVT nyní čeká další fáze e-learningu, samostatná práce a pak už se jen těšit na první zářijový víkend, kdy proběhne poslední společné setkání, a to v rámci duchovně-teambuildingové akce pro tensingové vedoucí, TS v LS.

Magdaléna Rounová, YMCA DAP, foto: autorka textu

[.. Celý článek | Autor: -mgr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]