03/2017

Change Agents v Portugalsku

Vydáno dne 06. 10. 2017 (961 přečtení)
Začátkem září se v portugalském Setúbalu konal Global gathering – trénink Change Agentů z Evropy, Asie, Afriky a Austrálie. Z České republiky se tohoto tréninku zúčastnili všichni čeští letošní Change agenti – Gábi, Jonáš, Nina a Sára.


V rámci této akce jsme měli možnost se setkat s více než sto padesáti nadšenými Ymkaři ze čtyřiceti šesti zemí a spolu s nimi prožít deset intenzivních dní. Všichni jsme byli ubytovaní ve zdejším kempu, který se nacházel v národním parku, a spali jsme ve stanech a bungalovech.

Program byl opravdu nabitý – 5 dní jsme strávili v kempu na přednáškách a workshopech, kde jsme se dozvěděli mnoho o YMCA, jejích programech, akcích, současných problémech mladých, aktivitách, které bychom mohli sami doma organizovat a navzájem se obohacovali našimi zkušenostmi z vlastních Ymek.

Jeden den jsme si pak prohlíželi v rámci několika exkurzí budovy YMCA v Setúbalu. Díky těmto prohlídkám jsme se tak seznámili s různorodými aktivitami, které zdejší YMCA organizovala. Navštívili jsme tak centrum Bela Vista, které mělo kromě prostorů pro kroužky a volnočasové aktivity i část budovy věnovanou školce a vlastnímu bazénu.

Dále jsme byli v centru sv. Sebastiána, věnující se především sociální práci, YMCA škole pro sociálně slabé studenty (šlo o střední odbornou školu, na které se daly studovat technické obory) a YMCA sportovním centru, které mělo kromě skvěle vybaveného fitnessu i tělocvičnu. V každé budově nás očekávali zdejší dobrovolníci a zaměstnanci, kteří nás provázeli a odpovídali na veškeré naše dotazy. Bylo to moc zajímavé.

Jiný den jsme také pomáhali jako dobrovolníci – čistili jsme a uklízeli okolí, obnovovali fontánu, pomáhali v muzeu, vyráběli nové lavičky, vyznačovali novou turistickou trasu v národním parku a pleli přírodní rezervaci (vytrhávali malé eukalypty, které by jinak okolní borovice zadusily).

Dvě odpoledne jsme strávili na pláži u moře a jedno v centru Lisabonu, kde jsme si prohlíželi zdejší památky. Skvělou příležitostí byla i návštěva portugalského parlamentu, kde jsme měli po prohlídce zorganizovanou diskuzi se zdejšími poslanci.

Celý pobyt byl opravdu bezvadný, kromě nových nápadů jsme si zpátky domů přivezli i nové zapálení do práce, kterou děláme, spoustu skvělých zážitků a inspirace. A těšíme se na další celosvětové setkání Change Agentů, které příští rok proběhne na YMCA World Councilu v Thajsku.

Sára a Gábi Soukupovy, YMCA Plzeň, foto: WAY

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]