01/2018

Herní maraton 2018

Vydáno dne 01. 03. 2018 (784 přečtení)
Jedna z věcí, kterou člověk dostal od Boha jako součást své přirozené povahy je soutěživost a radost z úspěchu. Každý samozřejmě v jiné míře, ale kdo by o sobě řekl, že ho radost z úspěchu vůbec nezajímá?


A právě u hraní deskových her se to projevuje dosti zřetelně. I když platí, že bez poražených neexistují ani vítězové, tak příjemná atmosféra leckdy lehce zacelí smutek z neúspěchu. Ze soubojů o popřední příčky v řebříčku soutěžících se stává zdravé zápolení s důrazem na přátelství, přejícnost, pravidla fair-play i vědomí, že potrápit své mozkové závity není nikdy na závadu. A o tom byl i letošní, v pořadí již 5. ročník Herního maratonu konaný v Bělé pod Bezdězem, v klubu deskových her FILEO. Nadšenci deskových her dorazili z Máchova kraje a okolí, a to ze Cvikova, Brniště, Jablonce nad Nisou, z Bělé pod Bezdězem i dalších míst. Sešlo se nás celkem 22 hráčů odhodlaných vydržet v zápolení celých 24 hodin se začátkem v pátek 26. 1. 2018 v 19:00 beze spánku, až do soboty 27. 1.2018 a to přesně do 19:00.

V nabídce bylo 60 her různého typu od těch jednoduchých až po složité, strategické, dvouhodinové. Takže vybrat si dokázal každý. Herní systém bodování byl nastaven tak, aby více upřednostňoval počet odehraných her a jejich délku než bodový zisk za samotnou výhru. Drtivá většina hráčů vydržela být vzhůru po celý ten čas, i když nad ránem to již nebylo tak jednoduché. Vítězem se stal favorit maratonu Tomáš Matys z Brniště, který tímto úspěšně obhájil vítězství z minulého ročníku.

A jak již bývá dobrým zvykem, nikdo neodešel domů bez zvířátka… z plastu. Již jich mám na stole pěknou sbírku. Na této akci však více záleželo na naučení se nových her a překonání únavy než na obsazení popředních míst výsledkové listiny. Jinak tomu však bylo na další akci s názvem:

Turnaj v deskových hrách 2018


Již tradiční zápolení o putovní pohár se u nás v Bělé pod Bezdězem konalo od pátku 16. 2. do neděle 18. 2. 2018. Zde již na umístění záleželo mnohem víc, než jen na vytvoření si přehledu o pestrosti nabídek herního světa.

Akce byla pořádána organizací YMCA Sever ve spolupráci se sborem Bratrské jednoty baptistů. Letošní, 16. ročník překonal veškerá má očekávání. Prvně, naprosto mě překvapila rekordní účast, a to 35 hráčů různého věku od žáků základní školy až po zasloužilé otce a matky svých rodin (rok 2009: 33 hráčů). I přesto, že byla překročena kapacita lůžek ve sborovém domě BJB a míst v jídelně, se vše podařilo na jedničku. Nebylo to zásluhou člověka. Bylo skvělé pozorovat, jak všichni vzájemně spolupracovali jako tým a Bůh to požehnal. On sám dal víc, než bych mohl doufat, protože je dobrý.

Vládla naprostá pohoda, i když program byl téměř k prasknutí: 4 klání po třech hrách (každý hráč si vybíral jednu hru z každé trojice), bonusová hra piškvorky, turnusy ve střídání se v jídelně, plynulá služba při mytí nádobí, chvály, tanec, hry nedeskové i duchovní program. A nad to vše i zázračné rozmnožení jídla. Zeptejte se mé ženy Zuzky, která nejvíce dohlížela na práci v kuchyni. Potvrdí vám, že je to pravda.

A kdo nakonec vyhrál? Jasný favorit: Jan Zelený z Bělé pod Bezdězem, který nejlépe uspěl z nás všech, i když vzdoroval silné konkurenci. Na kontě se svými 48 body z 50 možných překonal druhé místo o rekordních 6 bodů. A propos, to překonal mou maličkost. Bronz vybojoval Vladimír Ševčuk, pouze 12 kluk z Prahy.

Pro představu, o jaké deskové hry se jednalo, uvádím alespoň některé z nich: Ligretto, Trio, Jungle speed, Ty krávo, Agricola, Le Havre, Doba kamenná nebo San Juan.

Byly rozdány věcné ceny – zvlášť pro každou hru sladká odměna, diplomy, medaile, fotbalový míč pro vítěze Turnaje a putovní pohár a hodnotné moderní deskové hry pro další místa. Hra Jungle speed byla cenou za nejpřesnější typ a oceněn byl i skokan roku.

Když Bůh dá života, už teď se těším na příští herní zápolení v roce 2019. Za všechny herní nadšence váš

Miloš Tresa z Bělé pod Bezdězem, YMCA Sever, foto: archiv autora textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]