01/2018

První pomoc zážitkem

Vydáno dne 01. 03. 2018 (754 přečtení)
Že je znalost (a hlavně umění poskytnutí) první pomoci důležitou pro jakéhokoliv vedoucího, s tím by snad souhlasili všichni. Jak to ovšem pojmout?


Každý tábor má svého proškoleného zdravotníka, neb to vyžaduje legislativa. Nároky na ostatní vedoucí už žádné nejsou, a i když by třeba o nějaké proškolení zájem měli, často není čas, finance či příležitost. Díky dotaci z FR jsme v minulém roce pro naše vedoucí uspořádali víkendové školení zaměřené na základy první pomoci. Vzhledem k velmi kladné zkušenosti se ZDrSEMem (jehož lektoři nám již dvakrát školili táborové zdravotníky) jsme vybrali kurz u nich, a to 2,5denní Basic. Certifikát účastníky neopravňuje dělat ZZA, ale dá se využít v mnoha zaměstnáních či aktivitách.

At už ZDrSEM nebo konkurence, základem úspěchu je zážitková pedagogika (což my, pracující s dětmi, moc dobře víme). Rozdíl mezi sezením za stolem a psaním si poznámek a neustálým nacvičováním přístupu k raněnému cítíte na první dobrou (a já, jakožto absolvent kurzu pro ZZA od ČČK někdy před 13 lety, to můžu porovnat).

Zaprvé – kurz vás baví. Je to hra a zábava, kdy v jednotlivých simulacích pátráte a sondujete a máte radost z výsledku. Nuda zde nemá místo, protože se aktivity často mění a většinu času strávíte v pohybu. Zadruhé – nabité znalosti hned aplikujete a zapojíte více smyslů, což znamená, že je máte více pod kůží. U každé simulace získáte zpětnou vazbu, takže na sobě taky můžete hned pracovat. A zatřetí – to nejdůležitější; naučíte se reagovat a získáte praktické dovednosti, které jsou pro záchranu lidského života zásadní. Protože v život ohrožujících stavech se musí jednat! A jak se líp naučíte vázat osmičku; když vám to někdo ukáže a párkrát to zkusíte, nebo když vám někdo podrobně vysvětlí, jak zakroutit lano?

A co vy, víte co dělat, když se před vámi skácí někdo k zemi, nebo když potkáte dopravní nehodu?

Žlababa, YMCA SKAUT, foto: archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]