02/2018

SÁRA GOES TO ENGLAND

Vydáno dne 11. 06. 2018 (2237 přečtení)
Sára Soukupová je činnou členkou Ymky Plzeň, táborovou vedoucí, jedním z letošních Change Agentů, kteří nás budou v červenci reprezentovat na Valném shromáždění Světové YMCA v Thajsku, a od července také novým sekretářem pro zahraničí YMCA v ČR!


Sára pochází z početné rodiny, hraje na klavír a na housle, zpívá v pěveckém sboru, věnuje se geocachingu, cvičí pilates, dělá francouzský šerm, domluví se anglicky, francouzsky, italsky a rusky. Ráda cestuje a nebojí se zkoušet nové věci. Vše, co dělá, dělá se stoprocentním nasazením!

V dubnu se Sára zúčastnila schůzky o Evropské dobrovolné službě (EVS) v anglické YMCA Bournemouth.

Poznala se osobně s lidmi, kteří v této Ymce pracují a starají se o zahraniční dobrovolníky (mezi kterými je také Květa z YMCA Sever).

V Sářině článku se dočtete více o této Ymce, jejích sociálních a volnočasových programech, EVS i konkrétní dobrovolnické pozici pastoračního pracovníka – tu stále může od září 2018 obsadit dobrovolník 18–30 let z YMCA v ČR. Znáte někoho vhodného?
DOPORUČTE!
Kontaktujte nás na ymca@ymca.cz, 774 481 844.

23.–26. 4. 2018 jsem se vyjela podívat do YMCA Bournemouth v Anglii, kde je i naše česká dobrovolnice Květa. Zúčastnila jsem se APV (Advanced Planning Visit), tedy návštěvy naší partnerské Ymky, kde jsme společně plánovali s dalšími organizacemi a Ymkou Bournemouth zajištění dalších dobrovolnických pobytů. V rámci návštěvy jsme se seznámili s Ymkou Bournemouth jako takovou, s jednotlivými dobrovolnickými pozicemi a prohlédli jsme si místa, kde dobrovolníci pracují. Protože to bylo opravdu zajímavé, ráda bych se s vámi o své nové poznatky podělila.

YMCA Bournemouth se nachází v krásném městě na pobřeží na jihu Velké Británie, kde je nejen krásná příroda, ale i nádherné pláže. Celé čtyři dny bylo krásné slunečné počasí, a tak i když bylo moře studené, bylo příjemné se v něm procházet. YMCA vlastní krásný letní dům 5 minut chůze od pobřeží, Sandyholme, kam jezdí dobrovolníci občas odpočívat. Naše delegace v něm 4 dny byla ubytována. Nedaleko jsou i Old Harry Rocks – slavná skaliska z období křídy čnějící z moře na východním okraji jurského pobřeží.

V Sandyholme se nás sešlo 6 delegátů (z ČR, YMCA Německo, YMCA Rumunsko + z dalších třech organizací ze Španělska, Turecka a Itálie) a 3 koordinátoři dobrovolníků přímo z Ymky Bournemouth. Seznámili jsme se tak s milou Angelou (která také dobrovolničila v zahraničí – v Karibiku a v Africe, kde učila hluché děti, nyní má na starosti celou Youth Work v Ymce Bournemouth), Glenem (koordinátorem dobrovolníků, který pod drsným vzhledem ukrývá přátelské srdce přetékající vtipem a humorem a který se různých propagačních akcí YMCA účastní v oblíbeném kostýmu Batmana) a Jezem (sympatickým vedoucím oddělení Chaplaincy, který je zároveň dobrým řidičem a dálkovým běžcem).

Také jsme měli možnost setkat se se současnými EVS dobrovolníky. Těch je letos 9, jsou z 6 zemí, pracují v marketingu, s mládeží, s dětmi (ve školce), v Leisure centre (centru sportu) a již zmiňovaném Chaplaincy – pastorační péči. Práce jim zabere 35 hodin týdně, pak mají volno třeba na cestování. Společně bydlí v jednom domě, buď samostatně či v pokojích po dvou. Pozici pastoračního pracovníka v chaplaincy department bych vám ráda podrobně popsala. Toto místo je rezervované pro dobrovolníka z ČR od září 2018 (může tu strávit 1 rok, podle dohody). Chaplaincy department se snaží ukázat lidem Boží lásku praktickou cestou. Tato pozice je nejkřesťanštější ze všech nabízených. Dobrovolník pracuje v Delta house (asistované bydlení – pro lidi, kteří se chtějí dostat z ulice) a je součástí Chaplaincy teamu – spolu s Jezem a Ryanem.

Projekty, do kterých je dobrovolník zapojen:
- Snack & chat – pomoc s organizací klubu dvakrát týdně pro lidi ze „supported housing“, kteří se dostávají z ulice, vzdělávají se, odvykají alkoholu/drogám
- Club for people with dead family member – pomoc lidem, kteří se vyrovnávají se ztrátou blízkého člověka
- Club for Youh Overocomers´ Outreach – pomoc mladým lidem závislým na alkoholu, drogách
- Bible study – organizace biblické skupiny jednou týdně (pro lidi z Delta house)
- Promítání filmů
- Výroba přání
- Prayer day – organizace a propagace dne modliteb
- Workshopy pro kluby mladých v okolí o křesťanských hodnotách - Medical Bus - pomoc lidem na ulici, jednou týdně práce v čekárně mobilní ordinace. EVS dobrovolník má na starost pořadník pacientů a neformální rozhovory Práce na recepci Delta house (1xtýdně)
- Práce v Half-time klubu – jedno dopoledne týdně, dobrovolník zajišťuje kávu a svačinu pro lidi z ulice, motivuje a radí, jak se dostat z ulice, seznamuje s možnostmi, případně se s nimi modlí. Lidi mohou přijít kdykoli, či si objednat osobní schůzku.

YMCA Bournemouth se o dobrovolníky snaží dobře postarat, zajišťuje jim kromě ubytování, jídlo, mhd jízdenku, jízdní kolo, volný vstup do všech tělocvičen, pravidelná setkání s Glenem – mentorem dobrovolníků, certifikát Youthpass pro absolventy EVS, zapojení do místních akcí, klavír v domě, flexibilitu rolí (každý se může zapojit do více programů, které ho zajímají), manažera, který jim přiděluje práci. Program EVS pokrývá dobrovolníkovi ještě cestovné, kapesné, jazykový kurz a zdravotní pojištění.

Naše dobrovolnice Květa je s prací v chaplaincy týmu spokojená, s Jezem i Ryanem je spolupráce opravdu prima, jak jsem pochopila. Angela a Glen, kteří se o dobrovolníky starají, jsou také moc fajn, o každého dobrovolníka se snaží výborně postarat a vytvořit milé rodinné prostředí. Práce v chaplaincy je velice různorodá a zajímavá. Co Květě trochu chybí, je málo vztahů s místní komunitou – dobrovolníci se kamarádí hlavně mezi sebou a není lehké si vybudovat nová pevná přátelství s lidmi v sousedství mimo Ymku. Stálým důvodem, proč se občas rozhořčit, je také zvyk některých dobrovolníků nemýt po sobě nádobí. :-) Jinak je ale Květa spokojená. Sice se trochu bojí návratu, kdy z pohodového dobrovolnického života vpadne zpět do víru stresujících školních povinností, ale to určitě zvládne. Celý pobyt je pro ni velice obohacující.

Závěrem bych ráda poděkovala organizátorům APV za skvělou organizaci naší návštěvy a Květě za všechny informace a provedení po místech, kde pracuje.

Iva Šípková a Sára Soukupová, foto: archiv S. Soukupové

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]