02/2018

Palác YMCA slaví 90 let!

Vydáno dne 11. 06. 2018 (936 přečtení)
Před devadesáti lety, 27. dubna 1928, byl slavnostně otevřen Palác YMCA v Praze Na Poříčí.

Autorem této neoklasicistní budovy je architekt Eduard Hnilička, který unikátní funkce a dispozice ymkařských budov předem důkladně nastudoval v USA.


Dům od počátku sloužil nejen jako ubytovna pro mladé muže, kteří do Prahy přicházeli za prací (ve 170 pokojích tu bylo přes 300 lůžek), ale nabízel jim i komplexní zázemí – k dispozici tu ubytovaní měli bazén, tělocvičnu s unikátní klopenou běžeckou dráhou, jídelnu, kavárnu, pasáž s obchody a službami (holičství, kadeřnictví nebo prodejnu sportovních potřeb), knihovnu, kanceláře a klubovny pro diskuzní kluby, hudební produkci, pingpong, ad. Na střeše domu, v místě nynější kotelny, bylo dokonce před válkou basketbalové hřiště, návštěvníky budovy od počátku vozí oběžný výtah páternoster. Po záboru nacisty a později za komunismu Československým svazem tělovýchovy byl dům Ymce navrácen v roce 1991. Po náročné rekonstrukci v l. 1995-97 slouží dnes zejména jako administrativní budova, sportcentrum s bazénem nabízí své služby všem zájemcům o sport.

Devadesátiny Paláce jsme radostně oslavili v sobotu 28. dubna 2018. Více než 130 předem registrovaných návštěvníků se zúčastnilo komentovaných prohlídek domu, zakouslo narozeninový dort, dozvědělo se něco nového (o budově a Ymce promluvili kromě generálního sekretáře Vojtěcha Rálka a ředitelky Paláce Petry Otřísalové i milí hosté – herec Jan Přeučil, pravidelný návštěvník ymkařských programů v poválečném období, režisér Radovan Lipus – autor cyklu Šumná města a Jiří Závozda, který představil právě natáčený film Zlatý Podraz, ve kterém hraje důležitou roli basketbal i YMCA).

Na závěr jsme ze střechy domu vypustili 90 balónků. Těšíme se, kolik se nás sejde za deset let!

Julie Bergerová, foto: autorka textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]