01/2020

Kreslená YMCA

Vydáno dne 28. 02. 2020 (475 přečtení)
Kreslená YMCA – toto téma mě napadlo v okamžiku, kdy jsme získali do našeho archivu nový přírůstek – několik svázaných ročníků časopisu Houfnice (o něm později). Na dalších několika stránkách najdete příspěvek, který je spíše koláží než článkem, představující různé výtvarné počiny ymkařů za posledních cca 100 let. Z toho důvodu je také určitě lepší podívat se na něj nejen papírově, ale také na webu – protein.ymca.cz, kde ho najdete v barevném provedení – jednak jednotlivé články, ale také celé číslo v PDF (to jen pro připomenutí).


Jak vidno nejen z přiložených kreseb, vyskytovali s v Ymce vždy velmi výtvarně nadaní jedinci.

A připojuji rovnou výzvu – pokud mezi sebou takového umělce máte, dejte mu prostor – v dnešní době fotografie, videa, různých prefabrikovaných šablon a vzorů je každá takováto osobitá kresba příjemným osvěžením, která může velmi působivě prezentovat naši činnost. První dvě kresby jsou právě z časopisu Houfnice z roku 1933. Byl to časopis, který vydávali tzv. bydlíci, což byli mladí lidé, kteří bydleli v Paláci YMCA v Praze (jak jistě víte, budova byla v roce 1928 primárně postavena jako ubytovna pro mladé lidi, přicházející do Prahy z venkova za studiem a prací).

Každé patro mělo svůj výbor a do časopisu přispívali svými vtipnými historkami, událostmi, pozvánkami, vymyšlenými legráckami, ale i inzeráty... a to vše doprovázeli nejrůznějšími kresbami. V několika ročnících, které máme k dispozici je jich spousta, tak je budu postupně vytěžovat a budete se s nimi setkávat na stránkách Proteinu v dalších letech – vždy, když se bude nějaká tematicky hodit k nějakému článku, tak ji rád použiji. Většina z nich je totiž velmi vydařená a také vtipná. Je skvělé, že některé jsou univerzálně použitelné a některé zase specificky ymkařské, které pochopí jen „zasvěcenec“. Například zpívající parta u krbu něco řekne těm, kteří vědí, o který krb konkrétně jde a je zajímavé, že hned 5 let po dokončení budovy si kladli otázku – Co s klubovnou?

Také další dvě kresby (Hrej poctivě a Zoufalý redaktor) jsou z tohoto zdroje. Do zoufalého redaktora se dokážu dobře vžít, tak si jeho výzvu vezměte k srdci také, jak vidno ani po téměř 90 letech se některé věci moc nemění...Dalším typem kresby je kresba vyloženě umělecká, je na ni Masarykův tábor YMCA na Sázavě, navíc datovaný 26. 7. 1928 a dokonce s podpisem autora – Jiřičný (jména autorů u předchozích kreseb neznáme). Byla publikovaná v Táborovém zpravodaji, což byla příloha ymkařského časopisu Náš úkol.

Právě z tohoto časopisu je i další ukázka – tentokrát velmi roztomilá kresbička, která uvozovala rubriku Hlídka tělovýchovná.Následuje techničtější kresba – reklama na Palác YMCA v Praze, v barevné verzi lépe uvidíte hru s červeným trojúhelníkem kolem vchodu do budovy.

A na závěr můj oblíbený plakát Staň se členem YMCA, který zahrnuje aktivity, bazén, ubytování, celosvětovost... krásná práce grafika, kéž bychom takových měli v Ymce alespoň pár i dnes. Nebo máme a nevíme o nich?
O některých víme, další mohou povstat – inspirujte se, nadchněte se, nebojte se, tvořte, publikujte!

J. V. Hynek, kresby: archiv YMCA

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]