01/2020

„Vědět nestačí“

Vydáno dne 28. 02. 2020 (562 přečtení)

počítá se až hodnota, kterou tvoříte pro ostatní

Spousta lidí i organizací dobře ví, co je potřeba, často na expertní úrovni. Dokonce mají fascinující vize, potenciál zajímavého pozitivního vlivu na společnost, přesto jim ale něco brání „vzlétnout“.


Z kurzů „Vědět nestačí“ si odnesete dobře uplatnitelné konkrétní dovednosti. Také šikovných nástrojů je nepřeberné množství, jen si vybrat ty skutečně efektivní do vlastních podmínek a používat je... Naučíte se orientovat, překonat rozhodovací paralýzu, vyrazit správným směrem. Těší mě, když vidím, jak inspirativní impulz, AHA moment odblokuje důležitý proces, který skokem vyrazí k naplnění cílů. Jako mentor rád doprovázím druhé k úspěchu :-)

Co přesně je projekt „Vědět nestačí“?
Stavebnice z AHA momentů, inovativních inspirací, principů v pozadí lidského jednání, osvědčených postupů osobního a profesního růstu. „Vědět nestačí“ vychází jak z vlastní, více než 20 leté praxe v podnikání, dobrovolnictví v neziskovém sektoru, vzdělávání na různých typech škol, tak ze studia specializované literatury a životních zkušeností významných odborníků a praktiků, kteří prokázali platnost svého know-how. Naučíte se, jak lépe porozumět sobě a přinést hodnotu pro své okolí. Zároveň ušetříte dost času a úsilí, které by bylo třeba vynaložit při samostatném studiu a systematizování informací, ověřování faktů a zkoušení desítek postupů.

Základní principy jsou (musejí být) jednoduché na pochopení, ale aby fungovaly automaticky v každodenní praxi, je potřeba k nim zdravě přistupovat a naučit se je intuitivně používat. Projekt se skládá z 25 kurzů, které jsou seskupeny do 5 oblastí podle zaměření na fázi procesu.
1. Začněte u sebe, ponořte se hlouběji a odhalte v sobě svou ryzí identitu, kým opravdu jste, a vyjasněte sobě i okolí vztah k rolím, které zastáváte. Abyste využili svůj potenciál na plno, naučte se, jak být tím správným člověkem na správném místě. Pracujte se sebou tak, aby vás lidé chtěli následovat.
2. Poznávejte lidi, pro které jste schopni tvořit hodnotu. Bývá frustrující pro všechny zúčastněné, pokud míjíte cílovou skupinu. Čas, zkušenosti, úsilí…, kterými na jednom místě (v dobré víře) plýtváte, možná jinde chybí. Specializujete se na potřeby, zájmy či obavy cílové skupiny. Kdo vaše nasazení plně ocení?
3. Určujte směr v oblasti zájmu vaší cílové skupiny. Staňte se jim profesionálním průvodcem, k němuž by si mohli vybudovat silnou důvěru. Na mapě možností navrhujte optimální cestu, která výchozí bod cílové skupiny propojí s požadovaným cílem.
4. Vytvořte win-win prostředí. Stanovujte pro vás i cílovku výhodné podmínky spolupráce. Společně naplánovanou cestu zajistěte proti nepříjemným okolnostem. Pokud vyvážení svých hodnot a cílů neponecháte náhodě, tak vás nezaskočí střet zájmů.
5. Osvojte si postupy, které vás metodicky provedou krok za krokem správným směrem a pomůžou překonávat překážky na cestě. Proč znovu „objevovat kolo“? Učte se od těch, kdo vám svými postupy a výsledky imponují. Sdílejte navzájem své knowhow, tvořte síť.

Pro koho je „Vědět nestačí“?
Johann Wolfgang von Goethe: „Nestačí jen něco vědět, je třeba to i využít, nestačí něco chtít, je třeba to i vykonat.“ Podobně jako jsou fyzikální zákony univerzální, tak i principy komunikace, psychologie, marketingu, managementu, a mnohé další zkušenosti úspěšných jsou uplatnitelné všeobecně napříč obory. Ale nejlépe poslouží těm, kdo jsou ochotní proaktivně uvažovat, měnit sebe a své způsoby myšlení a pracovat na vytváření vlastních řešení na míru.

Projekt „Vědět nestačí“ je příležitostí pro ty z vás, kdo jsou tvořiví, ochotní k poznávání nových konceptů a připravení ovlivnit sebe a své okolí. Hledáte inovativní řešení? Přijímáte odpovědnost za svou budoucnost? Ptáte se a hledáte odpovědi na své otázky? Jste flexibilní a proaktivní v řešení problémů? …a tak trochu blázni, kteří mění svět?

Obory, kde „Vědět nestačí“ již pomáhá
1. V neziskovkách jsou šikovní lidé s vynikající vizí, jen potřebují podporu, aby vzlétli.
2. Živnostníci rozumějí své profesi, jen nemají tolik času studovat od úspěšných, jak se prosadit.
3. Vedení firem uplatňuje manažerské postupy, ale po čase ztrácí pružnost díky vyjetým kolejím.
4. Obchoďáci usilují nabídnout své služby a zboží, jen často plýtvají energií na nepravém místě.
5. Pracovníci s mládeží, učitelé či rodiče narážejí na nezájem a slabou motivaci dětí.

Cílových skupin by tu mohla figurovat spousta. Společným rysem je touha po pozitivní změně. Dnes nejde o to, že bychom nevěděli… Knih, kurzů a informací je k dispozici víc, než můžeme vstřebat. „Vědět nestačí“ je podporou, jak můžete úspěšně uskutečnit, vše co je potřeba – konkrétně na míru vašim potřebám, prakticky do situace, v níž se právě nacházíte.

Dáte si šanci objevit příležitosti, kde „Vědět nestačí“ usnadní cestu i vám?
„Vědět nestačí“ je příležitostí pro ty:
1. kdo se hodně snaží, ale zjistili, že intuice a dobrá vůle nestačí, kdo ocení metodické směrování,
2. kterým by pomohly osvědčené, rovnou aplikovatelné zkušenosti ve vlastním osobním rozvoji či profesní oblasti, ale nechtějí trávit roky samostudiem vhodných knih,
3. kdo uvítají podporu s uchopením a naplněním své vize, kdo se potřebují prosadit,
4. kdo už v praxi ušli kus cesty a vylepšují způsob, jak zefektivnit své postupy,
5. komu by pomohlo pochopit, jak fungují lidé, s nimiž se potřebujeme dohodnout.

Moje role?
Naučíte se, jak know-how proměníte ve výsledky. Možná byste byli rádi, kdybych vám dal jednoduchý návod, jak všechno udělat skvěle. Možná, kdybych byl geniální expert... Ale nejsem, navíc by to nefungovalo. Moje role není radit, nejsem expert na vaši situaci, to jste mnohem víc vy. Nejsem ani génius, abych věděl všechno, to asi není nikdo. Navíc, i kdybych vám dal řešení, možná dnes pomůže, ale kdo bude řešit situaci, kterou přinese zítřek?

Jsem lektor a mentor. Představím vám způsoby, jak lépe vnímat a vyhodnocovat vaši každodenní realitu účinněji, než jste si zvykli. Místo univerzálních (a krátkozrakých) odpovědí vás raději naučím pokládat si klíčové otázky. Pomohu vám číst signály vašeho okolí a cílovky, kterým možná nevědomky věnujete méně pozornosti, než by bylo potřeba. Ukážu vám, jak mysleli ti, kdo podobné věci úspěšné řešili před vámi.

Mohu vás na vaší cestě mentorsky doprovázet. Prošel jsem si řadou typově odlišných prostředí, spolupracoval různými kolektivy, ale vidím, že dramatické scénáře běžných životních příběhů i krizí se opakují pořád stejně, podle stálých zákonitostí, jen kulisy se mění.

Jsem svým založením badatel s analytickým myšlením, baví mě zkoumat a systematizovat souvislosti, tvořit nové cesty… V tomto směru vám přinesu největší užitek. V rámci „Vědět nestačí“ vám předkládám jak svoje poznatky a zkušenosti, tak i ucelený soubor know-how a postupů úspěšných lidí z mnoha oborů, ne jen jako teoretickou inspiraci, ale jako praktickou „kuchařku“, podle níž si sami „uvaříte“, co potřebujete.

Nemám rád, když někdo jen slepě využívá lidi jako prostředek k dosažení svých cílů. Věřím na tvůrčí rozvoj individuálního potenciálu, férovou spolupráci. Proto jsem freelancer, odborník na volné noze. Leccos jsem se naučil a tak to sdílím s vámi a věřím, že vám to dobře poslouží při naplnění vaší vize.

Jak „Vědět nestačí“ funguje?
Způsob, jak se vzdělávat, o každém z nás něco prozrazuje. Proč to nedělat chytřeji? Vědět nestačí... Škola děti připravuje na svět kolem nás, život učí, jak se přizpůsobit ostatním… Ale od koho se naučíte jak pořádně porozumět sami sobě? Každý jste nadaní v něčem jiném, upřednostňujete jiné životní nastavení. Jak uplatnit nejen, kým jste, ale jak rozvinout, kým byste se dokázali stát? Jak dosáhnout toho, abyste žili svůj život autenticky, ne podle šedé průměrnosti většiny?

Do dospělosti většinou vcházíte s neurčitou představou, co od sebe a od života chcete. Hledáte se, zkoušíte různé cesty… Přicházejí zkušenosti i zklamání. Většina lidí se utvrdí v názoru, že nejpohodlnější bude zařadit se. Smíří se s tím, že osud moc nejde změnit, a jdou s davem. Ti úspěšní ale věří, že si vybojují své místo na slunci a dosáhnou toho.

Rozdíl je v postoji, reálná změna je dosažitelná. Jak to dělají? Všichni víte, že pokud využíváte své silné stránky a správně je nasměrujete, ostatní si všimnou, že vynikáte nad průměrem. Vědět nestačí, je potřeba správně propojit postoje, dovednosti a znalosti, potom se dávají okolnosti do pohybu.

Máte volbu. Uvědomit si, jak být sám sebou, rozvíjet své talenty a tvořit maximální hodnotu tím, čím žijete, co milujete a co vás baví? Nebo vážně stačí žít podle šablony, kterou vám kdosi přiřadí, abyste naplňovali zájmy cizích lidí.

Vzdělávací projekt „Vědět nestačí“ propojuje:
1. PŘES INTERNET – hlavně prověřené know-how, dálkově na webu. Studujete formou e-learningu, samostatnou prací s materiály, společnými konzultacemi např. přes Skype. Výhodou je načasování a intenzita, která vám vyhovuje.
2. NA ŽIVO – propojujete strukturované znalosti, abyste je efektivně uplatnili ve své konkrétní situaci. Rostete formou interaktivních programů, sdílením ve skupině. Výhodou je, že společně tvoříme efektivní síť kontaktů.
3. INDIVIDUÁLNĚ – věnujeme značnou pozornost vašim postojům a jejich cílenému směřování k dosažení hodnot, které budou dávat smysl vám i vaší cílové skupině.

Výhodou je na individuálních mentorských setkáních (příp. v malých týmech) přizpůsobení podpory na míru vašemu osobnímu a profesnímu růstu.

V těchto třech rovinách spolupráce se nejprve přes internet seznámíte s vizí projektu Vědět nestačí, projdete obsahem členské sekce. Následně se můžete zúčastnit živých setkání, kde si ve skupinkách ukážeme, jak prakticky realizovat, co jste poznali. Na individuálních schůzkách formou mentorského rozhovoru objevíte a zapojíte skryté talenty a odblokujete potenciál v souladu s vaší identitou. Průběžně jsme spolu ve spojení přes internet i v rámci networkingu jako účastníci mezi sebou.

Jaký problém „Vědět nestačí“ vyřeší?
Lidé mají vyzkoušené, že čtení knih a kurzy přinášejí odborné poznatky, se kterými pak v nouzi nedovedou pracovat.

Jako lektor tento jev vidím nejpalčivěji u lektorů a autorů odborného know-how... Ale je to obecnější jev. Zaměřuji se tímto směrem a inspiruji ke změnám. Baví mě, když vidím, co dobrého proměna myšlení způsobuje. Sedět na školeních, číst moudra z knížek… to asi s trochou trpělivosti dovede každý. To bych rozhodně zařadil mezi dobré počáteční impulzy, je to lepší než nic… Ale je to samo o sobě zoufale málo.

Na úspěch v tom, co děláme, nestačí jen vědět. Zasahujeme totiž jen teoretickou rovinu – znalosti. Je fajn, pokud si uvědomíme AHA moment, něco důležitého nám dojde. Jenomže něco správně vědět, pochopit ještě zdaleka neobsahuje dovednost aplikovat to každodenní praxe (dělat to) tak, aby se dostavil úspěch.

Do jaké míry zvládáte obsah školení a knih převést na dovednosti, které vás povedou k úspěchu (splnění cílů)?
Baví mě tvořit a zavádět metody, jak znalosti přetavit do dovedností. Baví mě mentorské rozhovory směřující k růstu, proměně hodnot. Proto se angažuji ve vzdělávání a popularizuji zajímavé myšlenky úspěšných lidí. Motivuje mě, když se dotahují skvělé projekty do zdárného konce.

Pavel Slepička, YMCA Olomouc, kresby, autor textu

PS: Projekt „Vědět nestačí“ byl podpořen z Fondu rozvoje YMCA v ČR v roce 2019.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]