02/2020

Vzpomínka na paní Ing. Lidmilu Kadlečkovou

Vydáno dne 17. 06. 2020 (530 přečtení)
Dostala jsem smutný e-mail.
Paní Ing. Lidmila KADLEČKOVÁ, roz. Homolková dne 24. 4. 2020 v podvečer pokojně zemřela ve věku 72 let.

Kdo to pokojně zemřel? Velká osobnost, žena mnoha talentů, manželka, matka, babička, sestra v Kristu, pedagožka na vysoké a střední škole, vedoucí hygienických laboratoří okresní hygienické stanice, ymkařka tělem i duší,…


Při láskyplném vzpomínání se pokusím napsat pár slov o tom, jak jsem ji vnímala já, její souputnice v ymkařském životě.

Na jednom setkání na Soběšíně kolem roku 1995 se objevili chlapec a děvče z Děčína, že jdou obhlédnout, co to YMCA je. Rádi by ji také založili. Byli to Světla a Standa Kadlečkovi. Ymku v Děčíně založili a já se začala na ústředních výborech potkávat s jejich maminkou Lídou. Obě jsme se Ymce naplno věnovaly jak ve svých sdruženích, tak na republikové úrovni.

Tak se stalo, že jsme spolu pracovaly v Revizní komisi YMCA v ČR, jejíž se stala Lída předsedkyní. Byla to dvě náročná volební období na přelomu tisíciletí. YMCA řešila spoustu problémů hospodářských i organizačních. Přecházelo se z jedné YMCA na samostatné celky s právní subjektivitou. K tomu se upravovaly i stanovy. Lída vše zvládala s přehledem, komise pod jejím vedením pracovala úspěšně.

V té době rodina Kadlečkových prožila velkou ztrátu – tragicky zemřel syn Stanislav při přípravách na aktivity YMCA… A o rok později jsem po tragické nehodě přišla o syna i já – v době, kdy jsem vedla tábor YMCA na Pastvinách. I tyto smutné události nás spolu stmelily.

V ústředních výborech YMCA potom začala pracovat i dcera Mgr. Světla Kleinová a manžel JUDr. Stanislav Kadleček, kteří jsou tam i dnes.

Přišel rok 2001, YMCA v ČR se rozdělila na samostatné subjekty a ing. Lidmila Kadlečková se stala statutárem, hospodářkou YMCA v ČR. Tou byla až do 30. 10. 2007. Hospodářkou byla velmi svědomitou, zajímala se o jednotlivá sdružení, objížděla je. Hlavně pak se starala o táborové základny. Ona to byla, kdo přišel na možnost požádat o dotaci na rozbitou střechu chaty na Pastvinách Pardubický kraj, když nevyšlo MŠMT. Žádost byla úspěšná a my jsme v r. 2007 rekonstruovali střechu na TZ Pastviny. Byla autorkou první verze programu pro školení hlavních vedoucích táborů a spoluorganizovala školení několik let.

S Lídou a jejím manželem Standou jsme byli celá další léta v kontaktu. Sdíleli jsme spolu rodinné i ymkařské radosti a strasti. Zvláště pak jsem prožívala její boj se zákeřnou nemocí, kdy se střídala období smutnější i optimistická. Lída měla velkou důvěru v Boží vedení a oporu v milující rodině. V roce 2017 Lída obdržela nejvyšší ymkařské ocenění – stříbrnou medaili za celoživotní přínos YMCA. Naposledy jsme se radostně setkaly na Pastvinách 25. 8. 2018 při oslavách 25. výročí YMCA Letohrad. Vloni to byla ona, kdo inicioval náš společný návrh na ocenění Karoliny Soudkové za celoživotní přínos YMCA. Do poslední chvíle byla i ymkařka. Vzpomeňme si na ni s láskou a poděkováním.

Hana Dolečková, YMCA Letohrad, foto: archiv autorky,
na fotce Lída s dcerou Světlou

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]