02/2020

Kterak jsme onlinovali…

Vydáno dne 17. 06. 2020 (517 přečtení)
Co uděláte, když máte přichystanou akci pro 15 lidí a den před jejím začátkem je vyhlášen nouzový stav? Přesně to se stalo patrně mnohým a stejně tak i nám. V pátek 13. 3. měl začít Kurz samostatného vedoucího YMCA – táborový speciál a pro patnáct účastníků už bylo vše přichystáno. Ano, tuto akci jsme zrušili.


Ale co dál? Pozornost jsme zaměřili na další plánovanou akci – Školení hlavních vedoucích. Toto školení je pro nás prioritou, protože jeho absolvování je pro mnohé účastníky podmínkou, aby se mohl uskutečnit jejich tábor. V polovině března byl vývoj situace na úplném začátku, přesto jsme měli jasno. Musíme se pokusit toto školení uskutečnit. Ale jak? Přesunout školení na červen? Situace se nedala předvídat… Uskutečnit školení na podzim? … trochu zbytečné po létu. Uskutečnit celé školení online? Je to vůbec reálné?

Naší výhodou byla jednoznačně zkušenost s onlinovým vzděláváním, protože část našich kurzů se už několik let přesunula do onlinového prostředí MOODLE. Nebylo třeba vybírat nejvhodnější platformu, všechno budovat, základ už jsme měli. Možnost uskutečnit kurz online jsme tedy vyhodnotili jako reálnou. Bude se však zdát reálná i Ministerstvu školství, které nám udělilo certifikaci? Zeptali jsme se a již 19. 3. jsme dostali příslib, že onlinovou podobu kurzu můžeme spustit. Její podobu jsme měli zaslat ke schválení. Díky tomu jsme mohli počítat s původním termínem školení 3.–5. dubna 2020.

Jak ale nahradit celou prezenční část? Dali jsme hlavy dohromady a během pár dní jsme měli návrh struktury s úkoly, prezentacemi a videokonferencemi. Tuto podobu MŠMT následně schválilo. Kurz byl spuštěn. Měli jsme trochu obavy z videokonferencí, se kterými jsme zkušenost dosud neměli. V aplikaci ZOOM však vše klaplo a zafungovalo podle našich představ. Stejně tak i test online proběhl bez technických problémů, a tak navzdory situaci jsme mohli pogratulovat všem 38 účastníkům. Po dobré zkušenosti jsme se hned pustili do transformace zrušeného březnového táborového speciálu do onlinové formy. Virtuální prostředí samozřejmě nenahrazuje osobní setkání a zážitky a do budoucna rozhodně neplánujeme přesunout všechna školení do onlinu. Je však výhodou přizpůsobit se dané situaci a nabízet možná řešení. Daný kurz se uskutečnil v termínu 20.–29. 4. 2020.

Co říci na závěr? Získali jsme nové zkušenosti a jsme rádi, že jsme technicky vše zvládli. Ale upřímně? Shodli jsme na tom, že videokonference fungovaly lépe, než jsme čekali, ale byli jsme po nich unavení. Těšíme se tedy na nová společná setkání!

Andrea Gröschlová, sekretář pro vzdělávání YMCA v České republice, foto: autorka textu

[.. Celý článek | Autor: -agr- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]