04/2020

Ymkaři v prádelně

Vydáno dne 29. 12. 2020 (322 přečtení)
Když se v našem městě začala dramaticky horšit situace související s pandemií Covid-19, obrátilo se 21. října na jindřichohradeckou Ymku vedení krizového štábu města s dotazem, zda by naši dobrovolníci nemohli pomoci v prádelně nemocnice, která se kvůli nařízené izolaci zaměstnanců potýká s nedostatkem pracovníků – z původních 17 zbyli 4.


Mnozí z nás v tu dobu měli některé dny volno z práce, studenti měli online výuku jen část dne (navíc v dalším týdnu prázdniny) – nic tedy nebránilo tomu, abychom se hned druhý den vrhli do této dobrovolnické pomoci. Vedoucí prádelny souhlasila, že se můžeme během směny střídat podle toho, jak má kdo čas třeba jen část dne, a to otevřelo pro spoustu z nás možnost pomáhat i při svých běžných jiných aktivitách. Vznikla tabulka, která nás následující měsíc provázela a ze které vyplývá, že ymkaři nakonec odpracovali v prádelně Nemocnice Jindřichův Hradec 402 hodin čistého času a vystřídalo se při tom neuvěřitelných 25 dobrovolníků. Jako poděkování postupně všichni dostali nová trička YMCA – logo na nich a povědomí zbylých zaměstnanců prádelny o tom, odkud jsme, bylo příležitostí k povídání u oběda, co je vlastně YMCA, co v normálních časech dělá, a co nás přivedlo k této pomoci.

Těšilo nás, že lidé, kteří předtím o Ymce neslyšeli, jsou z toho nadšení, říkají nám, jaká jsme skvělá parta, jak jsme šikovní a ochotní, a tyhle pozitivní věci si spojují s Ymkou. A taky nám samozřejmě přinášelo dobrý pocit, že můžeme takto konkrétně, hmatatelně pomoci v situaci, kdy jindřichohradecká nemocnice byla přetížená, a město, ve kterém žijeme, na tom nebylo dobře. Naší práce si všimla média, a tak poděkování Ymce zaznívalo během toho měsíce z různých stran. Dobrovolníci YMCA si to zasloužili – pracovali neúnavně po celou dobu, kdy nás prádelna nemocnice potřebovala, a ještě pak pokračovali v podobné práci v prádelně Sociálních služeb – vedení této instituce o nás slyšelo, na 14 dnů nás také požádali o pomoc a vzešlo z toho dalších 84 hodin ymkařské dobrovolnické práce.

Byl to intenzivní, zvláštní čas, kdy jsme mohli pomáhat úplně jinak, než jsme zvyklí, zažít nové věci a snad i šířit dobré jméno YMCA – všem 25 dobrovolníkům, kteří se k tomu přidali, patří náš velký dík! A taky kousek dortu, který jsme od Nemocnice JH za naši práci dostali. :-)

Hana Nosková, YMCA JH, foto: autorka textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]