04/2020

Hrát či nehrát fér?

Vydáno dne 29. 12. 2020 (270 přečtení)
Ráda bych s vámi sdílela zážitek z letošního Tábora YMCA Prostor pro tebe. Každé ráno jsme věnovali pod vedením Markéty Doušové duchovní zamyšlení hodnotám jako je vytrvalost, překonávání překážek, pokora, láska, moudrost a empatie. Často danou hodnotu děti objevovaly formou hry.


Nejvíce mě zaujala hra, kterou jsme si pracovně nazvali „Lízátka“. Jejím cílem bylo otestovat děti, zda jsou schopné hrát fér, a to poměrně jednoduchým, ale rafinovaným způsobem. Na terasu každé chatky jsme umístili talířky se sladkostmi. Táborníci měli sesbírat co nejvíce sladkostí pro svůj tým. U každého stanoviště si pak děti tahaly kartičky (vždy byly na výběr tři) „ano“ a „ne“ (jeden tah = jedna sladkost). Pokud si vytáhly „ne“, nesměly si sladkost vzít, pokud „ano“, mohly. Vtip byl v tom, že zatímco na většině stanovišť byla alespoň jedna kartička s „ano“, na jednom byly pouze kartičky „ne“. Zároveň byly na tomto stanovišti ty nejlákavější sladkosti, v našem případě lízátka.

Moc doporučuji zahrát si hru taky na všem táboře. U nás se osvědčila! Bylo milým překvapením, že žádný tým nepřinesl ani jedno lízátko. A ještě poznámka závěrem: kdyby se náhodou stalo, že vám někdo lízátka přinese, nevyšetřujte a nesuďte viníky, nechte je, ať si ponaučení vezmou sami...

Alžběta Čechráková, foto: Vojtěch Rálek


_______________________________________
Pomůcky a pravidla:
  • 14x ANO, 10x NE na kartičkách,
  • 8 tácků, misek, talířů…
  • Úkolem děcek je získat co nejvíce bonbonů. Bonbon si můžou vzít tehdy, pokud si na stanovišti vytáhnou ano. Jakmile si ho vytáhnou, vezmou bonbon a běží zpátky.
  • Stanovišť bude 8, u každého stanoviště jsou 3 kartičky s ANO a NE (1x samé NE, 2x samé ANO, 3x ANO, ANO, NE, 2x NE, NE, ANO) - toto děcka nesmějí znát, potom by hra ztratila smysl, u stanoviště, kde je pouze NE musí být jiný druh bonbonů než všude jinde.

  • [.. Celý článek | Autor: externí .. ]
    [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]