01/2021

Sedlářské dílničky pro děti a mládež

Vydáno dne 15. 04. 2021 (319 přečtení)
I přes nepřízeň doby koronavirové jsme byli schopni v roce 2020 za podpory YMCA Brno a MŠMT ČR uspořádat sedm sedlářských dílniček pro celkem 103 dětí.


Šest dílniček se konalo na různých místech Brněnska a Vyškovska, kam bylo třeba za dětmi dojet, což vyžadovalo daleko větší přípravu než když děti dorazí přímo k nám do dílny, kde je vše pěkně při ruce. Byli jsme např. v Zookoutku u Nováčků v Bosonohách, kde si děti mohly vyrobit obojek pro kozu či lamu nebo si jen tak pro sebe vyrobit náramek. Ve Veverské Bitýšce si děti skoro celý den mohly vyzkoušet jaké to je být sedlářem. Na Ranči ve Vítovicích se děti u koní zase naučily nejen vyrábět výrobky z kůže, ale dozvěděli se třeba také, jak sedlář měří místního koně kvůli výrobě sedla tak, aby byl kůň i jezdec nadmíru spokojení.

Další dílničky jsme pořádali pro autistické děti, což bylo z hlediska náročnosti vedení dětí ještě složitější. Bylo důležité mít zvolenou metodiku učení takovou, aby děti hned viděly a pochopily, co se po nich bude chtít - zejména mít předem připravené předlohy hotových výrobků pro představu, jak má takový finální produkt vypadat, dále pak vracet nářadí vždy na stejné místo, používat profi nástroje, aby vše šlo co nejlépe a nejrychleji, tzn. abychom se pokud možno vyhnuli jakýmkoliv možným problémům, které tyto děti obzvláště vyvádí z míry. Tyto děti měly samozřejmě svůj doprovod. Ve finále díky připravenosti nenastal žádný problém.

Doprovod těchto dětí byl sám překvapen, že tyto děti byly tak schopné, že si i bez jejich pomoci dokázaly vyrobit náramky, medaile i opasek. Ověřili jsme si, že sedlařina může být pod správným vedením nejen pro zcela zdravé lidi, tak i pro ty, co nemají takové štěstí. Jsme tak zároveň rádi, že jsme i těmto handicapovaným dětem mohli toto krásné řemeslo přiblížit.

Se všemi dětmi jsme opět rozvíjeli jemnou motoriku, kreativitu a podpořili jejich zvídavost. Kladli jsme důraz na kvalitní nářadí české výroby bez něhož by se naše práce neobešla a které v maximální míře usnadňuje práci s kůží (různé velikosti nářadí a šicích koníků). S tím souvisí samozřejmě i bezpečnost, tzn. vhodné a přiměřené používání různých nejen sedlářských nástrojů, kterými naše dílna disponuje, a ochranných pomůcek (gumová kladiva místo kovových; ochranné gumové rukavice a zástěry při barvení). Zároveň jsme zevrubně vysvětlovali, jak s těmito pomůckami správně a zejména bezpečně pracovat, což si děti poměrně rychle osvojily.

Letos jsme poprvé dovezli sedlářskou dílnu přímo k dětem, ukázali jsme jim různé druhy usní, aby si mohly třeba sáhnout na vyčiněnou kůži z prasátka, krávy, koně, kozy, jelena, ovce, hada atd. Dozvěděly se, jak poznají pravou kůži od syntetické, mohly si sáhnout na ručně šité výrobky jako sedlo, chomout, uzdečky, kabelky, opasky a další věci, co takový sedlář vyrábí. Mohly si osahat i vyzkoušet veškeré nářadí, s nímž sedlář pracuje a dozvěděly se mnoho zajímavého z historie tohoto krásného řemesla.

Sedlářské řemeslo je odborný obor se starobylou tradicí a pokud se spojí kvalitní nářadí s lektory, kteří je umí správně použít, děti pak s jejich pomocí dokážou vyrobit nádherné věci. Tato zkušenost je může tak obohatit, že z ní mohou čerpat i v dalším životě. Jen se podívejte na fotky, jak jím září očka, když se jim podařilo vytvořit tolik skvělých výrobků za několik hodin. Nejen proto bychom rádi do budoucna poskytli možnost zúčastnit se těchto dílniček i dalším zájemcům, protože jsme si vědomi, že jsme nebyli schopni uspokojit nebývalý zájem.

Lenka Macháčková, YMCA Brno, foto: archiv YMCA Brno

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]