03/2021

Letní kemp YMCA Orlová

Vydáno dne 05. 10. 2021 (211 přečtení)
Pracovníci a dobrovolníci YMCA Orlová připravili za vydatné finanční podpory MŠMT ČR pro děti základní školou povinné ve dnech 26.–30. 7. pětidenní Letní kemp. Rozhodli jsme se pro výuku formou výletů.


V pondělí 26. července jsme Letní kemp YMCA Orlová zahájili výletem do blízkého Bohumína. Děti se na tamní Mauglího stezce do sytosti vyřádily po tělesné stránce a odpoledne ještě své zážitky namalovaly či nakreslily na připravené papíry.

Úterý se neslo ve znamení cesty do Olomouce, kde jsme jak dopoledne, tak i část odpoledne trávili v Korunní pevnosti poznání. Zopakovali jsme si tam výuku prvouky a vlastivědy (menší děti), matematiky, fyziky, chemie, zeměpisu a přírodopisu (větší děti).

Středa bývá kritická, proto jsme pro tento den zvolili blízkou Chotěbuz. Nejprve nás naše kroky zavedly do Archeoparku, kde si děti zopakovaly vlastivědu a dějepis a vyzkoušely šerm. Pak jsme po obědě měli prohlídku obřích akvárií v blízkém Rybím domě, čímž jsme si zopakovali a doplnili učivo prvouky a přírodopisu. Dětem se moc líbila možnost vyřádit se na přilehlém dětském hřišti.

Ve čtvrtek jsme šli pěšky necelé dva kilometry z Hranečníku na Slezskoostravský hrad, kde se nám velice líbil zasvěcený výklad tamní průvodkyně. Děti měly též několik dotazů, na které nebylo občas jednoduché odpovědět. Pak jsme šli na oběd do blízké Loděnice pod Hradem. Poté jsme se na louku před Slezskoostravský hrad vrátili, abychom si procvičili výtvarné techniky a děti se naučily vyrábět papírového jeřába technikou origami. Následovala opět pěší cesta na Hranečník.

V pátek se děti moc nevyspaly. Sraz byl totiž na autobusovém nádraží už ve čtyři hodiny ráno. Po nezbytných antigenních testech jsme se vydali autobusem k vlaku. Cesta do Prahy uběhla poměrně rychle, navzdory zpožděním z důvodu prací na trati. Kousek od hlavního nádraží jsme nejprve navštívili Muzeum LEGA. Tady se děti mohly zdokonalit v prostorové geometrii a matematice, nejvíc je ale bavila samotná stavba stavebnic. Následoval oběd v blízké restauraci a cesta k Muzeu fantastických iluzí. Tady děti nafotily spoustu foteček, u kterých se smály, až se za břicha popadaly. Nenásilnou formou si tak na vlastní kůži vyzkoušely fyziku, zvláště pak její část optiku a její klamy a iluze. Následovala procházka po našem stověžatém hlavním městě a pak úprk na vlak. Tam už děti spíše pospávaly, aby se před půlnocí dostaly z ostravského hlavního nádraží konečně domů.

Jsme rádi, že se dětem zvolený program líbil a že jsme jim mohli splnit velký sen, a to navštívit alespoň na jeden den naši metropoli Prahu. Děkujeme proto touto cestou ještě jednou MŠMT ČR za podporu.

Robert Kovarik, YMCA Orlová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]