04/2022

Bylo nás tři tisíce
osm set padesát

Vydáno dne 30. 11. 2022 (140 přečtení)
Je to málo? Je to dost? Bude nás v Ymce více? Nevím, nemám na tyto otázky správnou odpověď. Napadá mě k tomu však to, že ve výsledku je zbytečné je pokládat. Jedním z našich ymkařských úkolů je šíření naší ideje do tohoto světa. A to bychom měli dělat tak, jak dovedeme. Takže bych se spíše zeptala na to, jak to udělat, aby nás více bylo.


Mnohokrát jsem na různých setkáních ymkařů slyšela, že už nikoho nového nemáme, žádní mladí se k nám nehrnou, jsme vyčerpaní. Není nikdo, kdo by mohl vést kroužek, být členem výboru. Vím, že to není jednoduché, a někdy je ten dlouho odkládaný konec na místě. Ale také je tady vždycky naděje na nový začátek. Potřebujeme přeci jednoho nadšeného, který strhne lavinu.

Všechno začalo s 12 mladými muži a těchto několik stačilo, aby se z biblické skupinky v ložnici nad továrnou stala celosvětová organizace ve 120 zemích světa s 60 miliony členů. Tak můžeme růst i my, díky vám všem, kteří si stejně jako George Williams, nechcete nechat to Světlo, které jste poznali, jenom pro sebe. Stejně jako on chtěl, aby: „…svítilo z jejich pokoje, z jejich továrny do celého Londýna a do celého světa.“

Nikdy nevíme, kde toho jednoho nadšeného najdeme. Možná to bude místní podnikatel, maminka na mateřské, nebo skupinka teenagerů, která večer posedává na autobusové zastávce. Ymkaři jsou kreativní a stále hledají nové přístupy a aktivity, které osloví lidi. Připravujme tedy společně úrodnou půdou, do které budou moci nově příchozí zapustit své kořeny. Dejme jim možnost poznat naše nadšení, aby se chtěli stát našimi členy, dobrovolníky, podporovateli a skrze Ymku mohlo do jejich života zasvítit světlo.

V příštím roce je jedním z cílů našeho strategického plánu nábor nových Ymkařů. Je jasné, že k tomu budeme potřebovat dobrý marketing. Nejlepší reklamou pro nás však už nyní jsou spokojení účastníci a Ymkaři, kteří jsou svým životem příkladem pro ostatní. Pojďme tedy v roce 2023 hledat ještě i další způsoby, jak nadchnout nové lidi pro Ymku. Aby mohli říct: „YMCA je prostor pro mě!“ Když budeme větší, bude nás více vidět. Když budeme růst, budeme mít významnější slovo při jednání. Budeme relevantním partnerem pro obce, ministerstva i další organizace. Prostě se nám lépe povede.

Takže bude nás více? Nevím. Rozhodně bychom však neměli polevovat ve snaze ukázat, kdo jsme a co děláme. YMCA je totiž dobrá. Nemůžeme si to Světlo nechat pro sebe. Musíme svítit dál, nezastírat svůj odkaz a mít důvěru v to, že všechno dopadne přesně tak, jak má.

Stejně tak se nerozsvěcí lampa, aby ji postavili pod vědro, ale na svícen a tehdy svítí všem, kdo jsou v domě. (Matouš 5,15)

Přeji vám požehnaný adventní čas.

Vladi Vidláková, foto: J. V. Hynek

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]