04/2022

Vlajky a klíče YMCA

Vydáno dne 30. 11. 2022 (151 přečtení)
YMCA je různorodá, rozmanitá, košatá, pestrá a barevná – to všichni víme a máme to tak rádi! Pro co to ale není příliš vhodné, je komunikace navenek.


Těžko se nám mluví v pár větách o tom, co vlastně děláme a kým jsme. Pro takové zjednodušení vznikl koncept vlajkových programů, jímž plníme jeden z cílů Strategického plánu YMCA v ČR na roky 2021–25.

Vlajkový program je takový program, který dělá více kolektivních členů nebo má alespoň tento potenciál, je perspektivní (buď tak jak je nebo po aktualizaci) a/nebo má v Ymce tradici, kterou chceme pěstovat, řeší důležitá témata, která chceme v Ymce rozvíjet. Mezi vlajkové programy tak patří: Ten Sing, YMCA skaut, Manželská setkání a podobné prorodinné aktivity, nízkoprahové služby (registrované NZDM i otevřené kluby), rodinná a mateřská centra, letní tábory a také různé kroužky/ oddíly.

Podpoře vlajkových programů se věnujeme již několik let. Výsledkem je např. vznik minima Ten Singu i YMCA skautu, vznik skautské komise, která se nadále bude věnovat rozvoji společných standardů YMCA skautu. Vlajkovým programům se také věnuje naše PR – v roce 2022 jsme propagovali Ten Sing a tábory.

Při přemýšlení o vlajkových programech jsme však narazili na to, že nám nestačí jen těchto pár kategorií. Cítíme, že YMCA je bohatá také díky dalším dílčím akcím a aktivitám, které nelze jednoduše zaškatulkovat. Jedná se buď o originální ymkařské nápady nebo o aktivity rozšířené a univerzální, kterým však dodáváme ymkařský punc. Proto jsme se rozhodli toto ymkařské know-how začít shromažďovat a v budoucnu nabídnout ke společnému sdílení a čerpání inspirace v podobě Ymkařské encyklopedie. Pro tvorbu klíčové aktivity existuje jednoduchý formulář, ideální je přiložit další návody nebo fotodokumentaci. Zatím se nám sešlo 19 aktivit. Jaké to například jsou?

YMCA Sever sdílela své know-how na klub deskových her včetně turnaje, YMCA Praha sepsala podrobný návod na Drakiádu, Jugger a Mikuláše v okně, YMCA Jindřichův Hradec zase může vaše aktivity ozvláštnit Potáborkem či Dětským dnem, YMCA Plzeň se dobrými nápady jen hemží a podělila se o své zkušenosti s Potravinovou bankou, Živým Betlémem a Pohádkovým lesem, YMCA Pelhřimov se pochlubila svým pokladem v podobě Řetězové stopovačky a Zlaté horečky atd. A protože encyklopedie by měla být pořádně tlustá bichle, pište si o formulář na alzbeta.cechrakova@ymca.cz. Těšíme se na další smršť ymkařského know-how!

Alžběta Čechráková, foto: archiv YMCA

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]