04/2022

Kurz činného člena pohledem účastnice

Vydáno dne 30. 11. 2022 (116 přečtení)
Ve dnech 4.–6. 11. proběhl opět po třech letech prezenční Kurz činného člena v Olomouci, jehož se účastnilo 16 mladých ymkařů a ymkařek z YMCA SKAUT, Sever, Pelhřimov, Braník, Praha, Brno a Plzeň.


Páteční podvečer se nesl v duchu seznamování se prostřednictvím několika interaktivních her, poté následovala krátká přednáška psychologie s paní magistrou Veronikou Valentovou a na závěr byl připraven osobnostní test ICL pro zájemce. Mezitím, co si někteří lámali hlavu nad záludnými otázkami testu, jiní se vydali prozkoumávat krásy noční Olomouce. Někteří stihli dokonce obojí.

V sobotu, hned po vydatné snídani, nás čekal nabitý program. V dopoledním bloku s námi Vojta Hynek probíral témata týkající se duchovního růstu a péče o něj. Společně jsme si prošli tři etapy vývoje našeho duchovního postoje. Ačkoliv doteď stále nedokážu posoudit, v jaké fázi se nyní nacházím, přišlo mi velmi zajímavé zkusit nahlédnout na můj vztah s Bohem z trochu jiného úhlu. Ocenila jsem, že se Vojta snažil všechny myšlenky předat praktickým způsobem, z pohledu křesťana a ymkaře, a byl prostor i na dotazy a krátkou diskuzi.

O polední přestávce jsme se přesunuli do místní nepálské restaurace, jejíž návštěvu považuji za kulinářský zážitek – vaří tam opravdu výtečně. Většina z nás dala na doporučení a ochutnala naan – tradiční přílohu nepálské kuchyně. Byl znamenitý. Po příjemně stráveném čase během společného stolování jsme se opět shromáždili ve Skautském institutu.

Ještě před odpolední venkovní hrou jsme si povídali o poslání YMCA, které jasně definuje tzv. Pařížská báze z roku 1855. Právě ta je základnou pro veškerou práci této světové organizace. Překvapilo mě, že YMCA v České republice pořádá celkem 1484 aktivit! Vojta měl pro nás připravenou pěkně graficky zpracovanou mapu, pomocí které nás seznámil se všemi 28 pobočkami u nás a jejich zaměřením. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavostí, například to, že YMCA v Liberci podporuje především mladé techniky a poskytuje jim možnosti pro rozvíjení se v této oblasti. Ráda jsem slyšela také o Ymkách všech zúčastněných.

Téma poslání YMCA je obsáhlé a zachycuje mnoho důležitých historických skutečností, které nám později večer ve své prezentaci přiblížil kazatel Českobratrské církve evangelické Petr Chlápek. Poutavou formou s námi sdílel také několik příběhů a příhod z jeho pracoviště (je také učitel), na kterých ilustroval důležitost aplikace správných principů v každodenních situacích.

Vedl i nedělní bohoslužbu, před kterou všechny vyzval, aby si s sebou přinesli něco, co je charakterizuje. Jednotlivé předměty (od šroubováku po parfém) se položily na stůl, každý pár slovy popsal ten svůj, zdůvodnil, proč si jej zvolil a Petr tomu dodal duchovní rozměr. V kázání nás provedl příběhem celníka Zachea a jeho obrácení. Shromáždění jsme zakončili společnou modlitbou.

Po úspěšném zvládnutí testu přišlo na řadu loučení a cesta domů. Já jsem si kromě nových informací, inspirace a ještě většího nadšení pro dobrovolnictví odvezla spoustu krásných zážitků s kamarády a vážím si toho, že jsem mohla Kurz činného člena absolvovat.

Anna Srkalová, YMCA Plzeň , foto: J. V. Hynek

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]