04/2022

Inspirace ze zahraničí:
Nové programy pro ukrajinské uprchlíky

Vydáno dne 30. 11. 2022 (96 přečtení)
Spousta Ymek po celé Evropě i mimo Evropu se zapojila do pomoci Ukrajincům, kteří do jejich zemí přišli, a to třeba i organizací nových programů. Můžete se podívat pro zajímavost na stručný přehled aktivit vybraných Ymek, které se snaží příchozím Ukrajincům pomoci.

V Řecku se snaží nově příchozím pomoci se adaptovat, najít si práci i se naučit řecky. Uprchlíkům pomáhají se sháněním bydlení, platbou prvních nájmů a placením kauce, speciální poradci jim pak pomáhají si sehnat práci či založit vlastní podnikání v souladu s řeckou legislativou. Pomáhají jim také vyřídit potřebné papíry na úřadech, u lékařů apod. Pro skupiny studentů pak organizují v Thesalonice kurzy řečtiny a rozvoje softskills jak naživo, tak i online. S těmito věcmi pomáhají obecně uprchlíkům ji od roku 2019, nyní veškeré tyto aktivity otevřeli právě i příchozím Ukrajincům. Pro děti se jim podařilo uspořádat speciální letní tábor (44 dětí se zúčastnilo) a otevřít nové kroužky.

V Severním Irsku se podařilo pomoci několika desítkám Ukrajinců s překlady potřebných dokumentů, pomoci jim s vyřizováním věcí na úřadech, při zařizování bydlení. Nově vznikají každotýdenní setkání a neformální ranní káva pro Ukrajince a jejich hostitele a kurzy angličtiny. Ve Švédsku se YMCA pustila do pomoci ve velkém. Ve svých aktivitách, klubech a táborech přijala téměř 1000 nově příchozích ukrajinských občanů, přitom podpořila řadu Ukrajinců, aby v Ymce zorganizovali projekty a aktivity pro své krajany sami. Národní Ymce se podařilo získat na podporu všech svých aktivit státní

dotaci, kterou rozdělili mezi své lokální Ymky. Za svou práci získali oficiální poděkování a pamětní desku od ukrajinské ambasády.

Ve Finsku se řada Ymek v jednotlivých městech také pustila do organizace volnočasových aktivit pro ukrajinské děti nově příchozích rodin, do konce roku jim nabídla možnost se účastnit jejích aktivit zdarma (náklady se podařilo uhradit ze získaných dotačních zdrojů). Mezi nové aktivity se pak zařadily odpočinkové „Family days“ pro rodiny, které mohly společně strávit příjemný čas. V Polsku, kde YMCA momentálně nepůsobí, YMCA Europe uzavřela partnerství s dalšími organizacemi, které pro ukrajinské děti zorganizovaly řadu kempů, letních táborů a sportovních aktivit. Podařilo se jí se propojit s YMCA v Japonsku a do Japonska umožnit se přesunout 71 uprchlíků. Další rodinu se podařilo pak umístit do USA a další do Skotska.

V Kanadě pak kromě volnočasových aktivit nabízí ukrajinským maminkám hlídání dětí přes den, pomoc dospělým si najít práci, kurzy angličtiny a pomoc ukrajinským dětem s učivem ve škole.

Ukrajincům nadále ve svých zemích aktivně pomáhají Ymky v Německu, Rakousku, Lotyšsku, Litvě, Moldávii, Nizozemí, Dánsku, Rumunsku, Bělorusku, Španělsku, na Ukrajině je stále fungujících 17 lokálních Ymek, které se snaží pak pomoci přímo lidem postiženým konfliktem na místě.

Sára Dzvoniková

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]