01/2023

STRUČNĚ

Vydáno dne 02. 03. 2023 (258 přečtení)
Akademická YMCA pořádá v úterý 7. 3. 2023 přednášku „TGM na Kozím hrádku aneb Krystalizace Masarykova politického programu před začátkem první světové války“. Přednášející Richard F. Vlasák, historik, teolog, novinář a farář promluví o způsobu, jakým pracoval Masaryk s dějinami a jak je aktualizoval v reflexi společenského a kulturního vývoje soudobé společnosti. Jste srdečně zváni – od 18:00 v Paláci YMCA (Na Poříčí 12, Praha 1).


 • Celý svět si v těchto dnech připomíná rok od ruského vpádu na Ukrajinu. YMCA Jindřichův Hradec a její pěvecký sbor Jakoubek se k této vzpomínce připojí benefičním Koncertem pro Ukrajinu. Koná se v sobotu 25. 2. 2023 od 18 hodin v aule Fakulty managementu VŠE a vystoupí na něm všechny místní pěvecké sbory a orchestr. Celý výtěžek dobrovolného vstupného bude odeslán na konto Velvyslanectví Ukrajiny v ČR.

 • V YMCA Plzeň si inspirativním programem pro děti připomněli Den památky obětí holocaustu (27. 1.). Společně si česky i anglicky vyprávěli příběh Sira Nicholase Wintona, britského makléře a humanitárního pracovníka, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa před transportem do koncentračních táborů. Účastníci měli za úkol napsat na velký arch papíru alespoň tři věci, za které jsou v životě vděčné – a připomněli si, jakým darem je život ve svobodě, dostatku a míru.

 • V rodinném centru YMCA Praha opět startuje Běžecký kurz pro ženy! Začátečnice i mírně pokročilé běžkyně se budou scházet jednou týdně a pod dohledem zkušené trenérky objevovat, že běh není nuda, že je to ten nejpřirozenější pohyb a že existuje mnoho metod tréninku, které náš výkon posunou dále. Zároveň se tu neběhá pro vítězství, ale pro radost – zkrátka je to ideální způsob, jak získat novou energii do přicházejícího jara. Přihlaste se i vy!

 • YMCA Jindřichův Hradec pořádá pravidelné programy Trénování paměti pro seniory. Na hodinovku procvičování paměti u kávy či čaje vám stačí odhodlání a propiska. A bývá plno! Mateřské centrum YMCA Ústí nad Labem nabízí volná místa ve svých kurzech Pohybovky a Hrátky s batolátky. Oba kurzy jsou určeny pro děti od jednoho roku do tří let s doprovodem a hlavní náplní je hravé cvičení, protažení a rozvoj prvních krůčků v hudebně-pohybové výchově s říkankami a písničkami.

 • YMCA Setkání zve muže na Valašské setkání zaměřené na rozvíjení mužské spirituality prožíváním života v manželství. Očekávat můžete víkend plný krátkých přednášek na téma krize, konfliktů a odpuštění, osobní ztišení i sdílení ve skupinkách, společnou mši, bubnování, tanec i odpočinek v přírodě. Koná se 12. – 14. května. Nový rok přinesl v nízkoprahových centrech YMCA Praha nové zájmovky, tedy odpolední programy – můžete tu zkusit férový fotbal, playstation i různorodé aktivity s lektory (bubnování tanec, recyklodílna, hudební nebo výtvarné tvoření).

 • Korfbalové týmy YMCA Znojmo jedou úspěšně všemi ligami ve všech věkových kategoriích! V dorostenecké extralize navíc kralují znojemští střelci Jitka a Tomáš. Zdá se, že jim nové ymkařské dresy svědčí! Podívejte se na instagram korbal_znojmo!

 • YMCA Skaut uspořádala pro děti v Domaníně velký maškarní bál. Dětí a krásných masek bylo plno, muziky, soutěží a her také. Navíc děti samy sobě připravily tombolu, do které ve jménu udržitelnosti poslaly hračky a knihy, které ještě mohou udělat radost někomu dalšímu.

 • V YMCA Pelhřimov se s úspěchem daří kroužku ukulele. Pravidelně se v něm schází téměř desítka nejmenších muzikantů. Pražské tensingové skupiny Ten Sing Praha a Tyjátr spojily své síly a od začátku roku se schází společně. A klape jim to pěkně! Těšíme se na první společné koncerty!

 • A jak se má v těchto dnech YMCA na Ukrajině? Obsah zdánlivě běžné ymkařské činnosti jako jsou kroužky, tábory a školení je stále silně určován válkou – dobrovolníci se na kurzech učí, jak poskytovat účinnou první pomoc do doby, než přijede záchranná služba, děti si osvojují bezpečnostní zásady během války kreativně – malováním, ve Lvově YMCA nabízí workshopy výtvarné fotografie dětem vojáků, členů IZS a dobrovolníků. Ymkaři se věnují hlavně práci s tzv. vnitřními vysídlenci – lidmi, kteří prchají před válkou ze svých bydlišť v rámci Ukrajiny, distribuci humanitárního materiálu a s podporou YMCA Europe také provozují tzv. huby – centra, kde je možné se ohřát, dobít telefon, vyhledat informace na internetu. Dobrovolníci YMCA Boyarka pak zvládli výjimečně náročnou humanitární cestu do Doněcké oblasti, kde kromě dalších věcí předali i zákopové svíčky, které sami vyráběli. V pátek 24. února, v den připomínky začátku války, se pak konal online webinář YMCA Ukraine, na kterém její zástupci informovali o aktuální situaci, představili svou činnost a podmínky, ve kterých po celý rok pracují.

  Julie Bergerová, foto: YMCA Znojmo

 • [.. Celý článek | Autor: externí .. ]
  [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]