10/2004

Spiritual Fest 2004

Vydáno dne 02. 11. 2004 (4278 přečtení)
Před nějakou dobou jste na stránkách Proteinu mohli číst obsáhlý článek o spirituálech. Nyní si můžete přečíst reportáž o jednom festivalu, který byl právě tomuto žánru věnován.

logo festivalu
V Komunitním centru sv. Prokopa v Praze proběhla skvělá akce – SPITITUAL FEST 2004, kterou pořádali Vokální acapella soubor Geshem, Spolek Slavibor a Městská část Prahy 13.

Bylo to celkem náročné, protože vystoupilo celkem 21 souborů a skupin. Program byl rozdělen do dvou bloků: od 13:00-16:30 vystoupili na venkovní scéně: Sbor gymnázia Radotín, Cantus Jaroměř, Husitský sbor Kladno, Sbor Gabriel Praha, Sbor Cantarina, YMCA Jakoubek, Hradecké komorní tucteto, Carmina – dětský sbor a Vox Nymburgensis.

Od 17:30 – 22:00 pak přímo v sále Komunitního centra vystoupil zbytek, a to: Bezefšeho, Disbalance, DNA, True Harmony, VocKap, Grandis, Sváťa Karásek, Myšáci, Pětník, Kvokál, Geshem, Touch of Gospel.
VocKap - Vokální kapela
Venkovní scény jsem se nezúčastnil, takže mohu popsat pouze atmosféru večerní části. Sál byl nabitý, zastoupeny byly všechny věkové skupiny, i když převažovali mladí. Každá skupina měla na vystoupení 20 minut, stihli tedy dát 5 – 8 písní podle délky.

Atmosféru v sále bych charakterizoval jako příjemnou a poklidnou. Ovšem pouze do doby, než se na pódiu objevila skupina VocKap – aneb Vokální kapela. Od tohoto okamžiku sál ožil a proměnil se v bouřící kotel. Pětice mladých mužů fascinovala přítomné kvalitou mužných hlasů (včetně jednoho - jak sami říkají - „sopranistky“), aranží a navíc také vtipem. To vše provázeno přirozenou lehkostí ovšem s patřičnou dynamikou. Ta především odlišovala VocKap od ostatních vystupujících. Přestože byl program v časovém skluzu, publikum si na VocKapu vynutilo dva přídavky.

Celý festival natáčela kabelová televize UPC a písničky se objeví také na Country radiu a rádiu Proglas. Po vystoupení VocKapu jako by večer skončil, přestože byl na programu ještě např. Sváťa Karásek a další. Každému však bylo jasné, že vrchol večera je za námi. Společně s nimi se navíc ze sálu vyhrnula fronta lidí, kteří ve špalíru nešetřili chválou a díky. Kameraman v sále dokonce sundal kameru ze stativu a program neprogram, vyřítil se do předsálí natočit s kapelou rozhovor.
VocKap při rozhovoru pro UPC
Více o spirituálech a popisovaném festivale: www.sprititualy.cz. Skupina VocKap stránky připravuje a v dohledné době budou na: www.vockap.cz vyvěšeny.

J.V.Hynek

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]