09/2005

Minority v Evropské unii

Vydáno dne 06. 09. 2005 (2768 přečtení)
Dánská Logumkloster Hojskole, se kterou YMCA v ČR již léta spolupracuje (studovalo na ní několik desítek Čechů a Slováků), pořádala letos již II. ročník mezinárodní konference EU, tentokrát na téma: Menšiny v Evropské Unii. (Předloňské téma bylo: Média v EU).


Za letošním, poněkud vážnějším tématem, se do Logumklosteru sjelo okolo 90 lidí z ČR, Slovenska, Lotyšska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny, Estonska, Slovinska a samozřejmě z Dánska. Po organizační stránce celou konferenci zastřešovala ředitelka Hojskole, Vita Andreasen, která se postarala o vskutku košatý program. Každý den měl své samostatné téma a přednášky byly podle něj také koncipovány. Den začínal snídaní, která byla od 7,30 do 8,30 – poté následovalo ranní shromáždění v aule školy se zahájením dne některou zajímavou myšlenkou („Morgensang“). Po krátké přestávce započala přednáška některého z hostů spojená s diskusí. Hosté byli různí a velice zajímaví; např.: Basy Quraishy – původem z Pákistánu, ovšem žijící již mnoho let v Dánsku, pracující v Bruselu pro NGO zabývající se právy menšin v EU, dále hosty byli žurnalisté, televizní zpravodaj, dánský člen Evropského parlamentu Anders Samuelsen (při otázce na české europoslance typu Vl. Železného, mi dánský europoslanec Samulsen sdělil, že s některými jmenovanými přijde pracovně do kontaktu, načež já jsem mu s radostí za svou osobu s úsměvem řekl, že se za tyto naše politiky velice stydím, a že oni pro mne rozhodně nesymbolizují žádnou autoritu europoslanců. Sympatický Anders Samulsen, který nás navštívil v době své osobní dovolené v obyčejných riflích a ve žlutém tričku, reagoval diplomaticky).

Ústředním zážitkem konference byl středeční výlet do druhého největšího města v Dánsku - Aarhusu, kde jsme navštívili muslimskou čtvrt, ve které žijí emigranti z islámských zemí. Díky vynikajícím kontaktům paní ředitelky Vity jsme navštívili církevní organizaci KIVIK- (Christian and Islamic Information Centre), která se zabývá pomocí s integrací muslimských emigrantů do tamní dánské společnosti. Představitel KIVIK - Peter Fischer-Nielsen tvoří důležitý most mezi místní dánskou Luteránskou církví a lokální nedalekou muslimskou komunitou. Nejzajímavější chvílí byla návštěva islámské mešity, kde k nám měl promluvit imám Abu Laban – muslimský duchovní. Všech 90 lidí jsme se nahrnuli do mešity (skromně vybavený větší sál, „vysvěcený“ jako mešita), museli jsme si zout boty (měli tam velmi čistý, krásný modrý koberec) a byli zvědaví na Abu Labana. Abu byl velmi energický muž, který v žádném případě nepotřeboval mikrofon a nikdo z nás by ho nepřekřičel. Vytříbenou angličtinou nám prezentoval Islám jako náboženství míru a lásky, které nevede k zabíjení a terorismu, ale k lásce, a že nesouhlasí s násilím, které propagují ti, jež Islám takto zneužívají. Musím říci, že tento muž prolomil velikou bariéru mezi křesťanským a islámským světem, která vzrostla od útoků na USA 11. září. Alespoň pro nás 90 lidí, kteří jsme Abu Labana vnímali jako člověka, kterému jde o mír a vzájemný respekt.

Konference měla i další aspekty, které nebyly jen akademického ražení jako jsou diskuse či přednášky. Byli jsme na ostrově Romo, kde se několik odvážných Čechů koupalo ve studeném moři (pak vznikly fotky lidí stojících na pláži ve svetrech a bundách a vedle nich několik českých a slovenských zčervenalých postaviček v plavkách). Po návštěvě krásného ostrova, kde se i mimo jiné pouštějí draci a je tam mnoho karavanů německých a holandských turistů, jsme v závěrečný večer grilovali staeky a živá kapela hrála všem až do rána…
Máte někdo nějaké zajímavé téma na příští konferenci, která bude v Logumklosteru v roce 2007? Na adrese www.young-eu.com jsou stránky konference s bohatou fotogalerií.

Martin Bílek, YMCA Olomouc

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]