09/2005

Světová YMCA na internetu

Vydáno dne 06. 09. 2005 (2848 přečtení)
Měsíc září je tradičně rozjezdový pro celou rodinu. Děti si horko-těžko zvykají na opětovné ranní vstávání, rodiče se loučí s odpočinkovějšími víkendy, důchodci se začínají chystat na zimu. I zahraniční redaktoři Proteinu se pomalu probírají z letních radovánek a navracejí se k otlučené klávesnici, aby zapisovali nové a nové zprávy ze světa rovnostranného červeného trojúhelníku YMCA. Abychom z toho návratu do starých kolejí nedostali škytavku nebo zápal začněme v našem letošním seriálu polehoučku. Podívejme se na světovou ymku z mírně nezvyklého pohledu. Odhlédněme od toho, co YMCA ve světě konkrétně tvoří každý den s lidmi všeho druhu. Podívejme se na ymku ve virtuálních sférách internetu.

Internet to je mnohé. Internet není jenom web. Internet je také e-mail, přenos souborů, internetové chatováním, interaktivní fóra, elektronické zpravodaje nebo poslední dobou i internetové telefonování, např. technologií Skype. Jak se v tomto světě sítí, adres, protokolů a serverů vyjímá naše milá organizace YMCA? Jaký o sobě dává virtuální obraz? Jaké technologie YMCA používá? A k čemu nám to všechno je?

Weby YMCA: nejpestřejší z hájů
Vyhledavač Google, věrný pomocník všech brouzdalů internetových, o sobě tvrdí, že na internetu našel 3,6 milionů stránek o ymce, 0,45 milionu o CVJM (německá zkratka pro ymku), 370 tisíc o KFUM (švédská a norská zkratka), 10 tis o UCJG (francouzská zkratka). Pokud tedy budeme velkorysí, tak na světovém internetu je nejméně 5 milionů stránek o aktivitách ymkařských. Je to hodně nebo málo? Co se počtu členů týče, tak se ymka často srovnává se skautským hnutím. Internetové klání nedopadá pro ymku nejlépe. Na Googlu je na anglický výraz „scout“ 6,5 mil. stránek, na německý 0,65 milionu, na francouzský 40 tis. Že by ymka byla na internetu málo zastoupená a skauti naopak praktikovali inflační opatření? Nebo kvantita neznamená kvalitu? K tomu je potřeba postoupit dovnitř háje internetových ymkařských stránek.

Světová aliance YMCA- Mezinárodní rozcestník
Světová aliance YMCA má tu nejmezinárodnější z ymkařských internetových adres: www.ymca.int. Kdo se trochu vyzná v internetu, tak ví, že doména .int je rezervována mezinárodním organizacím jako je třeba Nato, Světová zdravotnická organizace, Evropská centrální banka. Server Světové aliance obsahuje mnoho součástí: Kromě informací o akcích a globálních aktivitách Světové organizace, o světových kongresech a schůzích, o struktuře organizace a jeho historii zde najdete například elektronické verze časopisu YMCA World. Asi nejužitečnější sekcí webu je mezinárodní adresář YMCA. Zde naleznete statistické informace o všech světových národních organizacích. Dozvíte se tady mimo jiné, že YMCA Bahamy je přidružené hnutí a že zde je členem YMCA 2tis. lidí. (Pak se zadumáte, proč ČR má jen třikrát tolik členů co Bahamy, stát populačně srovnatelný s Ostravou). Dále zde mezinárodní orgán ymky provozuje katalog ymkařských webů a seznam ymkařských ubytovacích zařízení.
Kdo se na webu Světové aliance jednou zorientuje, tak jej bude využívat ke své plné spokojenosti, protože informací a služeb je na něm dost a dost. První dojem ale ze stránek není nejlepší, působí vcelku stroze a vyhledat jedním kliknutím to, co člověk hledá, není úplně jednoduché. Spravovat web pro globální organizaci jako je Světová aliance není jednoduché. Nutno však podotknout, že ten, kdo vůbec nezná ymku asi přesně z webu na první pohled nepochopí, čím se organizace zaobírá. To je dozajista pro virtuální obraz ymky škoda.

Americká interakce aneb přidejte se k nám
Ve Spojených státech kdo nemá webovou stránku, ten jako kdyby nebyl. YMCA Spojených států si je toho moc dobře vědoma a proto na dobré prezentaci pečlivě pracuje. Web již byl před několika lety velmi pěkně vyveden. Je tomu tak i dnes. Aby ji neunikl ani jeden potenciální návštěvník, zaregistrovala si jak nejpřirozenější adresu ymca.com, tak ymca.net. Web ymky vás vtáhne rovnou do děje. Je hned na první pohled interaktivní: umožňuje vyhledat on-line formulářem nejbližší ymku vašemu bydlišti abyste se hned mohli zapojit do jejích aktivit. Pokud vás veselé obličeje mladých lidí různých ras nepřesvědčí hned a ještě váháte a dumáte proč a jak se zapojit do života ymky, rychlé odkazy na příslušná zákoutí stránek vám zodpoví veškeré dotazy. Hned na první pohled je zřejmé, že ymka je organizace zakládající se na křesťanských principech. Návštěvník hned instinktivně vycítí, že toto společenství lidí všeho věku klade důraz na mládež a na sport. Web tak plně odráží charakteristiku organizace takové, jaká doopravdy je: křesťansky založená, moderní, pokroková, s kladným vztahem k dětem a ke sportu.

Evropský ymkařský internetový styl
V Evropě jdeme na věci trochu jinak. Stránky Evropské aliance Ymek www.eay.org jsou pohledně strohé, funkcionalisticky pěkné. Evropská aliance je přeci jenom superstruktura, která nemá za prvořadý úkol se adresovat běžnému člověku či ymkaři. Vždycky jsem vnímal působení Evropské aliance jako aktivitu ve vyšších patrech ymkařského dění. Že tedy na první pohled není patrné, kdo že to ta ymka je a čím se zabývá asi není úplně tragický prohřešek. Web obsahuje vše, co by měl. Informuje o působení EAY, umožňuje stahování nejrůznějších brožur a dokumentů, jichž je aliance autorem. Server je interaktivní a nabízí nadstavbové služby: členové EAY se mohou po zadání hesla dostat do interních částí webu. Členové evropské dobrovolnické služby zde mohou najít hostitelskou organizaci pro svůj pobyt, člověk by řekl, že vše je, jak má být.

Stránky YMCA Anglie sází na dynamičnost, sportovnost a hlavně image blízký mládí. Podobně jako americký web se ihned snaží vtáhnout návštěvníka do akce. Nabízí mu možnost navštívit nejbližší ymku, přečíst si o nabízených programech, darovat peníze na její rozvoj. K dispozici je mnoho informací, možností jak kontaktovat různé osoby a organizace. Zájemce si může i založit ymkařský mail, zakoupit si v online obchodě předměty s ymka tématikou, atd.

I v naší české kotlině jsou ymka a internet takřka jedno. Na logické adrese ymca.cz si člověk může nalistovat stránky s nejednou zajímavostí. K mé velké radosti existuje již i částečná anglická verze, čímž YMCA v ČR otočila list za ostudnou kapitolou svých internetových dějin, kdy se do světa prezentovaly informace pouze v naší západoslovanské řeči. Jistě vás nepřekvapí, že v příslušné rubrice můžete nalistovat kompletní čísla celoymkařského časopisu Protein v tisknutelném formátu PDF. Stránky ymca.cz jsou vstupní branou k ymkařským mailům @ymca.cz, ke správě stránek kolektivních členů, atd.

Ymca a přístup k internetovým službám
Internet není jenom web a prohlížení stránek. Jak je tedy světová ymka na tom s ostatními internetovými komunikačními službami?
E-mailem disponuje dnes takřka každé místní sdružení ymka. Občas je to freemailový účet založený na hotmail.com či yahoo.com, čím dál tím více to je již plně profesionální mail s doménou ymce vlastní, jak to má třeba Ymka ČR. Pokud tedy potřebujete kontaktovat nějakou ymku, mailem se pomoci většinou dovoláte. Zatím však stále platí, že s urgentní žádostí je lepší zkusit fax nebo rovnou zavolat. Na nové technologie a jejich používání ještě není na 100% spolehnutí.

Chatovací programy jako ICQ nebo MSN Messenger jsou zajímavou internetovou alternativou k telefonnímu hovoru. Místo mluvení si se svým protějškem píšete zprávy přes okno programu. Na internetu se mi zatím nepodařilo dohledat. Jeho používání není většinou oficiální, je to spíše soukromá záležitost. Z doslechu vím, že jak redakce Proteinu, tak např. tensingáři při svých aktivitách chatovací programy využívají.

Telefonovat do ymky přes internet?
Internetová telefonie zatím nejspíš do ymky nepronikla. Někteří ymkaři ji osobně asi využívají, ale nenašel jsem například jedinou organizaci YMCA, která by na sebe uváděla kontaktní adresu internetové telefonie. S dobou to ale určitě přijde a komunikace mezi miliony členů YMCA na celém světě bude ještě jednodušší.

Ymka – brána do světa internetu
Spojitost mezi ymkou a internetem není jenom ve způsobu, jakým ymka internet používá. Počítačové kurzy, které ymka organizuje po celém světě, jsou mnohdy prvním kontaktem pro obrovské množství dětí i dospělých se světem počítačů a internetu. Nebýt vzdělávacích a kvalifikačních kurzů ymky, mnoho obyvatel zvláště třetího světa by se s počítačem asi nikdy nesetkalo.

Ymka je na internetu zastoupena obstojně. Uživatel internetu se vcelku jednoduše dozví jaké jsou hodnoty sdružení YMCA, kde najít ymku ve své zemi či městě, jak se k ní připojit. Díky internetu je poměrně jednoduché se spojit s organizací nacházející se na opačné straně planety. Ymka tedy využívá převážně web a mail, z menší části intranety, databáze a online obchody. Určitě je ale ještě co zlepšovat, necelých 5 milionů stránek určitě neobsahuje informace o všech sdruženích z celého světa. Lépe využívat internetu mohou i kolektivní členové v ČR: nabídnout měsíční bulletin s informacemi o dění do e-mailové schránky, zprovoznit diskusní fórum pro členy a přátele sdružení, publikovat fotografie, videa či zvuky z akcí, to vše je s dnešními technologiemi dostupné a takřka zdarma. I tím se ymka přiblíží svému okolí, svým obcím, společnosti v níž žije.

Dominik ZUNT
http://domousov.bloguje.cz/

[.. Celý článek | Autor: Dominik Zunt .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]