05/2010

Lingvistické okénko :-)

Vydáno dne 15. 11. 2010 (6758 přečtení)
Smajlíci

Mladí lidé (naštěstí jen někteří :-)) si dnes velmi oblíbili psaní smajlíků. Jde o tzv. emotikon, tedy grafický prvek (piktogram) vyjadřující emoci. Copak v esemesce (mimochodem spisovněji by se mělo napsat v SMS zprávě), tam se to ještě ztratí, i když nevím, proč by se to i v ní nemohlo napsat jak se to má... :-)


Pokud tedy chcete do běžného textu použít smajlíka, zkuste zvážit, zda by nebylo lepší pokusit se tu emoci opsat slovy – např. „měli jsme z toho obrovskou radost“, „byla to legrace“ nebo „jsi milá“ – než všechny ty možné jemné nuance pocitů zaplácnout jen :-). Méně líní :-) lidé to zvládnou. No ale pokud tedy nemáte zbytí, tak to napište alespoň správně. :-)

Tak tedy, právě poslední dvě věty naznačují dva základní způsoby jak správně napsat smajlíka ve dvou nejčastěji používaných způsobech. Pokud se emoce týká konkrétního slova, napíšeme ho hned za slovo, v tomto případě má tedy naznačit, že použité slovo líný není třeba brát nikterak úkorně, smajlík ho zlehčuje, či naznačuje, že je to myšleno v dobrém. V následující větě je smajlík až na konci – za tečkou, tzn. že se vztahuje k celé předchozí větě. V každém případě tečka na konci věty musí být, smajlík ji nenahrazuje! Vždy se ale píše mezera.

Jiank Word vám po napsání dvojtečky a závorky udělá automaticky smajlíka v podobě piktogramu (je to ale stále znak fontové sady), ale to stejné se neděje např. v InDesignu, ve kterém sázíme Protein. Zůastane vám klasický zápis :-). Aby se objevil piktogram smajlíka, musíte napsat písmeno J a font změnit na wingdings.

A když už jsme u toho, víte podle jakého vzoru se slovo smajlík skloňuje? Les? Pán? Smajlík se zživotňuje, tedy podle vrozu pán. Čili smajlíci – páni, ne smajlíky - lesy. A proč se toto okénko objevilo právě v tomto čísle? Kdo hledá najde. ;-)

J. V. Hynek

[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]