01/2014

3. fundraisingová konference YMCA Europe v Bruselu

Vydáno dne 11. 03. 2014 (1246 přečtení)
Ve dnech 23.-25. ledna 2014 jsme se společně s fundraiserkou YMCA Ústí nad Labem Markétou Fialovou zúčastnili 3. fundraisingové konference YMCA Europe v Bruselu, na kterou se sjelo celkem 23 účastníků z patnácti zemí Evropy – od Islandu po Gruzii. Konference se konala v hotelu poblíž centra belgické metropole, doslova ve stínu neogotického kostela svaté Kateřiny. Šťastnější účastníci měli na kostel výhled i ze svých pokojů.


První blok konference byl věnován vzájemnému představení účastníků a prezentaci o fundraisingu v rámci YMCA na příkladu YMCA England. Závěrem nám Jane Burns představila novou korporátní identitu anglické ymky, která by měla sjednotit dosavadní nejednotná pojetí ymkařského loga v jednotlivých koutech země. Řadě přítomných včetně autora těchto řádků však přišlo nové logo příliš avantgardní a nedostatečně odrážející ymkařskou tradici.

Během pátečního dopoledne jsme se seznámili s možnostmi financování v rámci struktur Evropské unie a také jsme byli informováni o zkušenostech organizací s přímým zastoupením v Bruselu. Zároveň šlo o jediné dva „neymkařské“ bloky, ve kterých se o informace a zkušenosti podělili zástupci European Youth Forum, APRODEV - asociace sdružující šestnáct křesťanských humanitárních organizací, skautského hnutí a německé evangelické církve EKD.

Odpolední program vyplnili tři prezentace na téma sociálních programů v rámci YMCA v různých zemích – Španělsku, Skotsku a Německu – a systému jejich financování. Pro mě nejzajímavější byl třístranný model představený Ianem Marrem z Aberdeenu. Místní YMCA získá peníze od investorů na projekt začleňování na trhu práce. Při úspěšné realizaci projektu vyplácí stát investorům část prostředků ušetřených na pomoci nezaměstnaným – jejich původní vklad s určitým zhodnocením.

V pátek večer jsme se pak během společné večeře dočkali milého překvapení. Na stěně restaurace visel Muchův plakát s českým nápisem a na stůl nám bylo servírováno chorvatské víno. Posléze se ukázalo, že nejde o náhodu. Restaurace patřila česko-chorvatskému manželskému páru, který nás celý večer obsluhoval. Paní majitelka dokonce pocházela ze severních Čech a studovala v Ústí nad Labem odkud přijela do Bruselu i má kolegyně.

Poslední – sobotní – blok jsme zahájili rozcvičkou pod vedením Matthiase Rufa z Německa. Po tolika prosezených hodinách nám přišla vhod. :) Následující program byl – po krátkém úvodu generálního sekretáře YMCA Europe – věnován skupinovým diskuzím nad možnostmi budoucí spolupráce v rámci fundraisingové sítě YMCA Europe. Na závěr jsme si navzájem představili výstupy všech čtyř skupin a získali „za odměnu“ odznáčky YMCA Europe. :)

Po sobotním obědě následoval výlet do Parlamentaria – návštěvnického centra Evropského parlamentu. Pro mě osobně s nostalgickým nádechem, jelikož jsem naposledy navštívil Brusel v předvečer slavnostního otevření této interaktivní expozice. Následně jsme se začali pomalu trousit do města či k domovu. Nejdéle jsme udrželi krok s kolegyněmi z Dánska a Norska, které odlétaly půl hodiny po nás z vedlejší „gate“.

Petr Holas, YMCA Braník


______________________________________

Dovětek k logu...

V předchozím článku Petra Holase byla zmínka o vhodnosti korporátní identity – v tomto kontextu pro fundraisingové účely.
Může nás těšit, že v české YMCA jsme se k tomuto kroku – sjednocení loga – rozhodli již před několika lety a máme tak před rodištěm YMCA poněkud náskok. :-) Několik let vše fungovalo velmi dobře, ale po poslední kontrole dokladů našich akcí v systému VG jsem opět narazil na několik nešvarů... chybějící logo na plakátech či materiálech, loga vlastní tvorby – navíc nevalné úrovně, a krádeže log cizích národních Ymek.

Všem, kteří se starají o vnější prezentaci aktivit YMCA prosím předejte Grafický manuál YMCA, pokud nevíte, jak se k němu dostat, kontaktujte mě. Díky.

J. V. Hynek

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]