01/2014

V nízkoprahovém klubu Orion máme úspěchy

Vydáno dne 11. 03. 2014 (1143 přečtení)
Ústí nad Labem/Krásné Březno – Posláním nízkoprahového klubu Orion, který provozuje ústecká YMCA, je sociální začlenění ohrožených dětí a mládeže ve věku 12–18 let, a to mimo jiné jejich motivací ke studiu a následně zaměstnání a kariérovým poradenstvím.


Sociálně znevýhodněné děti z romských rodin častěji než jejich vrstevníci končí svou školní kariéru už na základní škole a pak nemají žádné uplatnění na trhu práce. Je to tím, že škola není jejich prioritou a od rodičů nedostanou většinou žádnou podporu.

Již od podzimu 2013 v klubu Orion realizujeme přednášky a besedy o středních školách. Individuálně se přizpůsobíme potřebám našich klientů a mluvíme s nimi o výběru školy, motivaci pro studium. Chtěli bychom se podělit o jeden velký úspěch. Jeden z našich klientů byl přijat na střední ško- V nízkoprahovém klubu Orion máme úspěchy lu, kam se dostal až do maturitního ročníku. V této době začala naše vzájemná spolupráce s přípravou na maturitní zkoušku, ale také pomoc, aby byl přijat na vysokou školu. Již je únor a náš společný sen se splnil. Roman má za sebou první semestr vysoké školy. Je vzorem pro naše ostatní děti a proto jsme se rozhodli, že naším klientům – žákům 8. a 9. tříd, poskytneme kariérní poradenství, aby si vybrali vhodnou střední školu anebo takový obor, který je bude bavit a následně jej i dokončí.

K tomu nám poslouží test COMDI, který se realizuje na Úřadu práce v Ústí nad Labem. Test trvá 1 až 2 hodiny a díky němu se děti dozvědí, jaký obor je pro ně vhodný. Program COMDI® modul A umožňuje získat a vyhodnotit informace o profesních zájmech žáka, jeho profesní orientaci, vědomostech v českém jazyce, matematice a všeobecných znalostech, schopnostech pro okruhy povolání. Program zmapuje důležité osobní vlastnosti žáka pro integraci ve společnosti a typ odolnosti žáka v zátěžových situacích. Součástí výstupu je nastavení předpokladů pro různá studijní zaměření a doporučení nejvhodnějších typů škol, studijních oborů.

V lednu jsme v aktivitě pokračovali a na základě výsledků z absolvovaného programu COMDI vybírali s dětmi vhodnou střední školu a pomáhali také s vyplněním přihlášek. „V testech budeme pokračovat i příští rok a budeme se snažit o to, aby řada dětí měla větší šanci a lepší uplatnění na trhu práce“, doplňuje vedoucí Nízkoprahového klubu ORION Aneta Götzingerová.

Nízkoprahový klub Orion provozuje ústecká YMCA a poskytuje, kromě dalších aktivit, také poradenství, informační servis, kontakt s institucemi a další podporu pro mladé lidi. Dále nabízí aktivity a prostor pro volný čas jako např. stolní fotbal, tenis, stolní hry, PC s internetem, žonglovací a hudební vybavení. Má otevřeno od pondělí do čtvrtku vždy od 14 do 18 hod. Třikrát týdně též probíhají v odpoledních hodinách hudební a sportovní kroužky.

I v březnu chystáme jak pravidelné, tak mimořádné akce. Klub Orion v lednu denně navštívilo průměrně 35 až 40 dětí.

Další info na: http://www.usti.ymca.cz/promlade/orion/

Mgr. Aneta Götzingerová, Mgr. Markéta Fialová

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]