03/2014

Pouliční sbírky – ano či ne?

Vydáno dne 03. 12. 2014 (1666 přečtení)
Zase se vyrojili pouliční výběrčí na bohulibé neziskové aktivity a protože mě nebaví sledovat, jak lidi někomu na první pohled nedůvěryhodnému bez dalších dotazů sází v reakci na „přispějte na chudáčky“ sází jednu korunu za druhou, tak bych vás chtěl seznámit s tím, co se smí a co ne, případně jak poznat, komu přispět a komu raději nevěřit.

1. Obecné pravidlo: Přispívat neziskovkám je opravdu potřebné. Jsme ultrabohatá menšina obyvatel světa a to nám dává určitou zodpovědnost, abychom podporovali ty slabší. Mým cílem tedy není nikoho od dárcovství odrazovat. Na druhou stranu je potřeba být obezřetný, podvodníků není vůbec málo.

2. Legální neznamená legitimní: Úředníci povolující veřejné sbírky neposuzují kvalitu projektů. Můžete zcela legálně sbírat peníze na úplnou hovadinu. Teoreticky můžete mít veřejnou sbírku na nové Ferrari. Mobil s internetem není už takový luxus, takže stojí za to si vygooglovat stránky neziskovky a ověřit si, jestli je hodná vaší podpory. Za poslední dva dny jsem takhle kontroloval dvě neziskovky a web neměla ani jedna z nich. Kdyby to mysleli vážně, na Umsemumtam jim ho někdo za chvíli spíchne i zadarmo. Neziskovka bez webu není transparentní a nezaslouží si vaší podporu.

3. Pokud někdo stojí na ulici, provádí veřejnou sbírku. Ta musí být povolená a výběrčí musí mít plnou moc od neziskovky a kopii povolení (v Praze od magistrátu). Pokud nemá, můžete volat policii (udělejte to) – odhalili jste podvodníka.

4. Pokud nabízí plyšáky a podobné nesmysly, je to „prodej předmětů“ a nemusí mít zapečetěnou kasičku. (Vše v bodě 3 ale platí.)

5. Pokud nic nenabízí, musí mít kasičku zapečetěnou místním městským úřadem. Při rozpečeťování bude statutár organizace spolu s úředníkem a vznikne záznam o tom, kolik v kasičce bylo. (Zpronevěřit takto zaznamenané peníze je už celkem složité.)

Sdílejte prosím tuhle informaci, ať se to dostane k co nejvíce lidem a ať se omezí podpora podvodníků. Jsme ultrabohatá menšina světa, to ale neznamená, že bychom měli obracet kapsy před každým, kdo na nás udělá smutné oči. Jan Böhm

__________________________________________________

Rádi byste podpořili práci s dětmi a mládeží? Jak?

Dobrovolník
Zjistěte, co všechno YMCA dělá, najdete-li aktivitu, se kterou byste rádi pomohli, získali nové zkušenosti, kontaktujte její organizátory, jistě se domluvíte na možné formě spolupráce. Můžete také nabídnout svou aktivitu, kterou by YMCA mohla zařadit do své nabídky, projednejte to s vedením Vám blízké pobočky, zda je možné Vaši iniciativu realizovat. Kontakt samozřejmě najdete na našem webu ymca.cz.

Člen
Pokud se chcete stát členem YMCA, kontaktujte Vám nejbližší pobočku YMCA a můžete se stát běžným nebo činným členem. Je dobré se seznámit s tím, co členství v YMCA obnáší.

Dárce – sponzor
Je Vám naše činnost sympatická, ale nemáte čas se jí aktivně účastnit? Můžete nás podpořit alespoň finančním darem. Opět ideálně přes Vám blízkou pobočku, abyste mohli na vlastní oči vidět, že Váš dar slouží dobrému účelu. Pokud chcete přispět na činnost YMCA obecně, můžete využít náš základní účet: 44530011/0100.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]