[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]
Zdravý životní styl a YMCA
Vydáno dne 14. 04. 2015 (1546 přečtení)
Jednou dostal jeden mudrc otázku: „Co je na světě nejlehčí a co je na světě nejtěžší?“
Odpověděl: „Nejlehčí je dát lidem radu. A nejtěžší je podle této rady žít.“
Všechno víme nebo snad ne? Copak jsme neslyšeli o tom, že je dobré jíst střídmě, že je dobré pravidelně cvičit, odpočívat, pít dostatek vhodných tekutin, jíst vitamíny, nekouřit, vyvarovat se alkoholu, o drogách ani nemluvě?
Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by mi tvrdil, že bůček, brambůrky nebo cukrová vata jsou zdravé, zdraví prospěšné. Stejně tak asi nenajdeme nikoho, kdo by zastával názor, že sedavý způsob života včetně gaučingu, bez pohybu a tělesné aktivity, je prospěšný.
Hodnotu zdraví člověk většinou vnímá, až onemocní… Pokud je to banální chřipka, ještě nás to většinou zase až tak nezastaví, pokud jde o nemoc chronickou nebo vážnější úraz, okamžitě hodnota zdraví vyskočí velmi vysoko. I riziko úrazu jde do jisté míry snížit, ostatní onemocnění určitě také, nemůžeme určitě zabránit všemu, ale na druhé straně prevence nemůže uškodit nikdy.
A my o tom rádi... čteme! Každý den přináší všechny deníky v nějaké rubrice či přímo specializované časopisy nové a nové články a návody na zdravý život. Odhlédneme-li od toho, že polovina z nich jsou články recyklované a druhá polovina jsou PR články výrobců nějakých 100% účinných metod a přípravků či poskytovatelů stejně zázračných služeb. A tak každý týden někdo přijde s úžasnou dietou – uhlovodanovou, vajíčkovou, podle krevních skupin, dělenou, dokonce pravěkou, fantastickou zprávou o tom, že 4 dcl červeného vína denně zabrání infarktu myokardu (jistý alkoholismus v tom okamžiku nikdo neřeší), k našemu naprostému uspokojení stačí přečíst si článek o prospěšnosti čokolády na stres, neb obsahuje hořčík, atd. Dají se ovšem dohledat i seriózní informace, ty však nemají takovou publicitu, neboť na nich nelze tak vydělat. Ale stejně zůstává tím nejdůležitějším – dozvědět se je jedna věc, zařadit poznané do každodenního života je věcí druhou.
Co tedy ovlivňuje naše zdraví a tím velmi výrazně i kvalitu našeho života?
Genetika
Velmi moderní je se vymlouvat na genetiku. Ano, samozřejmě, nezpochybnitelně... je jen otázka co opravdu ovlivňuje, co ovlivňuje jednoznačně a determinuje fatálně a co je pouhá dispozice, která se může či nemusí rozvinout. S probíhajícím dalším výzkumem se bude určitě procento podílu genetického vlivu na organismus člověka měnit, v současné době se uvádí, že je jeho význam kolem asi 20 %. Je to dost, ale rozhodně nemůže sloužit jako výmluva k tomu, že budeme ignorovat vliv ostatních faktorů, které můžeme ovlivnit svým chováním.
Strava
Jak jsem už naznačil, je nesmyslné šílet z každé nové diety či módního – většinou uměle komerčně vyvolaného hysterického trendu. Samozřejmě, že dnes nazýváme potravinou i to, co si toto označení ani nezaslouží. Pokud si koupíte bábovku zahraniční výroby (mluvím o konkrétní bábovce) a ve složení nenajdete jedinou ingredienci, kterou byste v tomto druhu pečiva očekávali, tak se pak musíte ptát, z čeho ta hmota vlastně je? Proč by to měl člověk do sebe dostávat? Pokud budeme za potravinu tedy považovat skutečné potraviny (ne jejich ropné náhražky) pak i u nich vnímáme, že je můžeme rozložit do určité škály. Některé, které jsou výrazně zdraví prospěšné, jiné neutrální a pak jsou ty vyloženě nezdravé. Dnes se říká, že strava ovlivňuje zdraví člověk z 50 %.
Pokud se tedy budeme snažit jíst potraviny z té lepší poloviny dané škály (kam jak všichni dobře víme patří zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné obiloviny,...), tak bychom neměli mít problém s tím, že bychom si přivodili nějakou újmu, např. obezitu, která vede k dalším závažným onemocněním dalších orgánů.Samozřejmě za předpokladu, že dodržíme ještě jeden důležitý faktor – vyváženost příjmu a výdeje energie – lidově nepřežíráme se. Zvýšený příjem potravy má však stejně většinou příčinu psychickou.
K tématu stravy ještě jedna poznámka. Určitě jste slyšeli, že ideální je jíst 5x denně. Zajímavé je, že když se v pražském IKEMu snažili přijít na to, kde se tato informace vzala, tak zjistili, že neexistuje jediná studie na světě, která by tuto tezi dokazovala. Jejich vlastním výzkumem dospěli k závěru, že ideální je pro člověka jíst 2x denně (tedy větší dávku najednou) a to prosím pozor i u diabetiků - lépe řečeno, právě to byl testovaný vzorek populace. Výsledky jejich glykemie i celkového zdravotního stavu a životní pohody se u skupiny, která jedla 2x denně výrazně zlepšily. Teď osobní poznámka... jedl jsem 2x denně asi 6 let a musím říct, že mi to náramně svědčilo. Důležité je alespoň mezi jednotlivými jídly nepopojídat, vždy se najíst a nechat celý cyklus proběhnout v klidu.
K této otázce jsem na webu Proteinu schválně vyhlásil anketu a kupodivu dopadla asi nejtěsněji v historii všech anket. Podívejte se sami na protější stránku. Hlavu si lámu jen nad odpovědí 1x, asi někteří opravdu jedí jednou za den – předpokládám večer, jiní tuto odpověď zvolili protože tím mysleli v jednom kuse... tedy to, co je naznačeno v uvedené možnosti průběžně.
Pohyb
Fyzický pohyb je na ústupu, sedíme, ležíme, jezdíme. Přirozený pohyb při práci na poli či lovu nahradilo u velké většiny z nás lapění a to mnohahodinové. Musíme to pak nahrazovat jinou formou – sportem, procházkami, fitkem... Samozřejmě ideální je pohyb na čerstvém vzduchu, i když můžeme namítnout, že nežijeme v Alpách, vždy je lepší alespoň kousek přírody než zatuchlá posilovna. Fyzický pohyb a speciálně sport mohou v člověku také uvolňovat endorfiny, které napomáhají i radosti ze života. Ona totiž i psychická vyčerpanost se nejlépe odstraní tím, že ji převedeme na fyzickou a z té se pak už vyspíme.
Pohyb přiměřený věku a zdravotnímu stavu a momentální kondici je také důležitou volbou. Jednak kvůli tomu, aby si člověk spíše neublížil, ale také kvůli tomu, aby ve svém předsevzetí vydržel, protože pravidelnosti je asi to nejdůležitější. Obtloustlý padesátník bez fyzické konvice, který si koupí běžecké vybavení a na první výběh si naplánuje 10 kilometrovou trasu, asi už podruhé nevyrazí. Také jednostrannost není to pravé ořechové.
Bez zajímavosti není také skutečnost, že jednou z forem pohybu, které přispívají ke spalování je pohyb myšlenek. Mozek je celkem velký žrout energie a tak je určitě lepší sedět a přemýšlet než sedět a tupě pasivně... cokoliv. Zase tedy celkem jednoduché pravidlo vyváženosti – příjmu a výdeje, nemusím vysvětlovat, stačí jen dodržovat.
Voda
Nápoj králů... voda tvoří kolem 60 % našeho těla. Voda je život, o přecukrované uměle obarvené vodě s jakoukoliv příchutí si to nemyslím... asi stačí... ne?
Odpočinek
Kdo celý týden betonuje na stavbě, je přirozené, že ráno protáhne tělo, aby bylo připravené na zátěž, a večer relaxuje, kdo sedí celý den u PC, měl by zvolit něco aerobního. Nic složitého. Navíc odpočinek dokáže člověka přivést k pocitu spokojenosti, není to ještě přímo nirvána, ale pro běžný život je to dostačující. Člověk, který vnímá svou sílu, pak lépe zvládá úkoly, které jsou před ním.
Spánek
Specifickou formou odpočinku je spánek, zaslouží si naši pozornost. Je to celá věda. Umělé osvětlení dalo mnoha našim přirozeným instinktům na zadek. Pokud pro vás není spánek osvěžujícím, je třeba se jím zabývat.
Dobrá mysl
Duševní hygiena, schopnost pracovat se stresem, vnímání života jako daru, zaměření se na pomoc druhým, to všechno člověk posiluje a spolu s ostatními prvky posiluje dokonce jeho imunitu.
Střídmost a vyváženost
Základem je pak střídmost a vyváženost ve všech ohledech. Každý by si měl zrekapitulovat svůj týdenní program, podívat se, kolik času věnuje různým typům aktivit a podle toho zvolit vhodný doplňkový či kompenzační způsob trávení volného času. Věnujme pozornost tomu, co je opravdu důležité. Postel na které spím 7 hodin denně by měla být kvalitní, židle na které sedím minimálně 8 hodin denně by měla být kvalitní, boty, které ovlivňují držení celého těla (páteř) by měly být kvalitní, jídlo, ze kterého stavím své tělo také... přikládejme hodnotu tomu, co ji opravdu má.
A co YMCA?
Jako v mnoha věcech, i v oblasti zdravého životního stylu byla YMCA průkopníkem. Už jen taková drobnost, jako je nácvik správného držení těla, který probíhal v ymkařských kroužcích za první republiky by určitě stál dnes za znovuzavedení... proč, nemusím počítačové generaci zdůvodňovat. Na začátku článku vidíte prvorepublikovou reklamu z ymkařského časopisu na ovoce po cvičení... ideální kombinace. O sportech rozvíjených v YMCA se nemusím na těchto stránkách rozepisovat... tak ještě mrkněte na následující příspěvek. :-)
J. V. Hynek, foto: autor textu, YMCA Setkání a Archiv YMCA
___________________________________________________
YMCA se za první republiky velmi silně angažovala v abstinenčním hnutí.
Grafy: Archiv YMCA
Všechno víme nebo snad ne? Copak jsme neslyšeli o tom, že je dobré jíst střídmě, že je dobré pravidelně cvičit, odpočívat, pít dostatek vhodných tekutin, jíst vitamíny, nekouřit, vyvarovat se alkoholu, o drogách ani nemluvě?
Ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by mi tvrdil, že bůček, brambůrky nebo cukrová vata jsou zdravé, zdraví prospěšné. Stejně tak asi nenajdeme nikoho, kdo by zastával názor, že sedavý způsob života včetně gaučingu, bez pohybu a tělesné aktivity, je prospěšný.
Hodnotu zdraví člověk většinou vnímá, až onemocní… Pokud je to banální chřipka, ještě nás to většinou zase až tak nezastaví, pokud jde o nemoc chronickou nebo vážnější úraz, okamžitě hodnota zdraví vyskočí velmi vysoko. I riziko úrazu jde do jisté míry snížit, ostatní onemocnění určitě také, nemůžeme určitě zabránit všemu, ale na druhé straně prevence nemůže uškodit nikdy.
A my o tom rádi... čteme! Každý den přináší všechny deníky v nějaké rubrice či přímo specializované časopisy nové a nové články a návody na zdravý život. Odhlédneme-li od toho, že polovina z nich jsou články recyklované a druhá polovina jsou PR články výrobců nějakých 100% účinných metod a přípravků či poskytovatelů stejně zázračných služeb. A tak každý týden někdo přijde s úžasnou dietou – uhlovodanovou, vajíčkovou, podle krevních skupin, dělenou, dokonce pravěkou, fantastickou zprávou o tom, že 4 dcl červeného vína denně zabrání infarktu myokardu (jistý alkoholismus v tom okamžiku nikdo neřeší), k našemu naprostému uspokojení stačí přečíst si článek o prospěšnosti čokolády na stres, neb obsahuje hořčík, atd. Dají se ovšem dohledat i seriózní informace, ty však nemají takovou publicitu, neboť na nich nelze tak vydělat. Ale stejně zůstává tím nejdůležitějším – dozvědět se je jedna věc, zařadit poznané do každodenního života je věcí druhou.
Co tedy ovlivňuje naše zdraví a tím velmi výrazně i kvalitu našeho života?
Genetika
Velmi moderní je se vymlouvat na genetiku. Ano, samozřejmě, nezpochybnitelně... je jen otázka co opravdu ovlivňuje, co ovlivňuje jednoznačně a determinuje fatálně a co je pouhá dispozice, která se může či nemusí rozvinout. S probíhajícím dalším výzkumem se bude určitě procento podílu genetického vlivu na organismus člověka měnit, v současné době se uvádí, že je jeho význam kolem asi 20 %. Je to dost, ale rozhodně nemůže sloužit jako výmluva k tomu, že budeme ignorovat vliv ostatních faktorů, které můžeme ovlivnit svým chováním.
Strava
Jak jsem už naznačil, je nesmyslné šílet z každé nové diety či módního – většinou uměle komerčně vyvolaného hysterického trendu. Samozřejmě, že dnes nazýváme potravinou i to, co si toto označení ani nezaslouží. Pokud si koupíte bábovku zahraniční výroby (mluvím o konkrétní bábovce) a ve složení nenajdete jedinou ingredienci, kterou byste v tomto druhu pečiva očekávali, tak se pak musíte ptát, z čeho ta hmota vlastně je? Proč by to měl člověk do sebe dostávat? Pokud budeme za potravinu tedy považovat skutečné potraviny (ne jejich ropné náhražky) pak i u nich vnímáme, že je můžeme rozložit do určité škály. Některé, které jsou výrazně zdraví prospěšné, jiné neutrální a pak jsou ty vyloženě nezdravé. Dnes se říká, že strava ovlivňuje zdraví člověk z 50 %.
Pokud se tedy budeme snažit jíst potraviny z té lepší poloviny dané škály (kam jak všichni dobře víme patří zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné obiloviny,...), tak bychom neměli mít problém s tím, že bychom si přivodili nějakou újmu, např. obezitu, která vede k dalším závažným onemocněním dalších orgánů.Samozřejmě za předpokladu, že dodržíme ještě jeden důležitý faktor – vyváženost příjmu a výdeje energie – lidově nepřežíráme se. Zvýšený příjem potravy má však stejně většinou příčinu psychickou.
K tématu stravy ještě jedna poznámka. Určitě jste slyšeli, že ideální je jíst 5x denně. Zajímavé je, že když se v pražském IKEMu snažili přijít na to, kde se tato informace vzala, tak zjistili, že neexistuje jediná studie na světě, která by tuto tezi dokazovala. Jejich vlastním výzkumem dospěli k závěru, že ideální je pro člověka jíst 2x denně (tedy větší dávku najednou) a to prosím pozor i u diabetiků - lépe řečeno, právě to byl testovaný vzorek populace. Výsledky jejich glykemie i celkového zdravotního stavu a životní pohody se u skupiny, která jedla 2x denně výrazně zlepšily. Teď osobní poznámka... jedl jsem 2x denně asi 6 let a musím říct, že mi to náramně svědčilo. Důležité je alespoň mezi jednotlivými jídly nepopojídat, vždy se najíst a nechat celý cyklus proběhnout v klidu.
K této otázce jsem na webu Proteinu schválně vyhlásil anketu a kupodivu dopadla asi nejtěsněji v historii všech anket. Podívejte se sami na protější stránku. Hlavu si lámu jen nad odpovědí 1x, asi někteří opravdu jedí jednou za den – předpokládám večer, jiní tuto odpověď zvolili protože tím mysleli v jednom kuse... tedy to, co je naznačeno v uvedené možnosti průběžně.
Pohyb
Fyzický pohyb je na ústupu, sedíme, ležíme, jezdíme. Přirozený pohyb při práci na poli či lovu nahradilo u velké většiny z nás lapění a to mnohahodinové. Musíme to pak nahrazovat jinou formou – sportem, procházkami, fitkem... Samozřejmě ideální je pohyb na čerstvém vzduchu, i když můžeme namítnout, že nežijeme v Alpách, vždy je lepší alespoň kousek přírody než zatuchlá posilovna. Fyzický pohyb a speciálně sport mohou v člověku také uvolňovat endorfiny, které napomáhají i radosti ze života. Ona totiž i psychická vyčerpanost se nejlépe odstraní tím, že ji převedeme na fyzickou a z té se pak už vyspíme.
Pohyb přiměřený věku a zdravotnímu stavu a momentální kondici je také důležitou volbou. Jednak kvůli tomu, aby si člověk spíše neublížil, ale také kvůli tomu, aby ve svém předsevzetí vydržel, protože pravidelnosti je asi to nejdůležitější. Obtloustlý padesátník bez fyzické konvice, který si koupí běžecké vybavení a na první výběh si naplánuje 10 kilometrovou trasu, asi už podruhé nevyrazí. Také jednostrannost není to pravé ořechové.
Bez zajímavosti není také skutečnost, že jednou z forem pohybu, které přispívají ke spalování je pohyb myšlenek. Mozek je celkem velký žrout energie a tak je určitě lepší sedět a přemýšlet než sedět a tupě pasivně... cokoliv. Zase tedy celkem jednoduché pravidlo vyváženosti – příjmu a výdeje, nemusím vysvětlovat, stačí jen dodržovat.
Voda
Nápoj králů... voda tvoří kolem 60 % našeho těla. Voda je život, o přecukrované uměle obarvené vodě s jakoukoliv příchutí si to nemyslím... asi stačí... ne?
Odpočinek
Kdo celý týden betonuje na stavbě, je přirozené, že ráno protáhne tělo, aby bylo připravené na zátěž, a večer relaxuje, kdo sedí celý den u PC, měl by zvolit něco aerobního. Nic složitého. Navíc odpočinek dokáže člověka přivést k pocitu spokojenosti, není to ještě přímo nirvána, ale pro běžný život je to dostačující. Člověk, který vnímá svou sílu, pak lépe zvládá úkoly, které jsou před ním.
Spánek
Specifickou formou odpočinku je spánek, zaslouží si naši pozornost. Je to celá věda. Umělé osvětlení dalo mnoha našim přirozeným instinktům na zadek. Pokud pro vás není spánek osvěžujícím, je třeba se jím zabývat.
Dobrá mysl
Duševní hygiena, schopnost pracovat se stresem, vnímání života jako daru, zaměření se na pomoc druhým, to všechno člověk posiluje a spolu s ostatními prvky posiluje dokonce jeho imunitu.
Střídmost a vyváženost
Základem je pak střídmost a vyváženost ve všech ohledech. Každý by si měl zrekapitulovat svůj týdenní program, podívat se, kolik času věnuje různým typům aktivit a podle toho zvolit vhodný doplňkový či kompenzační způsob trávení volného času. Věnujme pozornost tomu, co je opravdu důležité. Postel na které spím 7 hodin denně by měla být kvalitní, židle na které sedím minimálně 8 hodin denně by měla být kvalitní, boty, které ovlivňují držení celého těla (páteř) by měly být kvalitní, jídlo, ze kterého stavím své tělo také... přikládejme hodnotu tomu, co ji opravdu má.
A co YMCA?
Jako v mnoha věcech, i v oblasti zdravého životního stylu byla YMCA průkopníkem. Už jen taková drobnost, jako je nácvik správného držení těla, který probíhal v ymkařských kroužcích za první republiky by určitě stál dnes za znovuzavedení... proč, nemusím počítačové generaci zdůvodňovat. Na začátku článku vidíte prvorepublikovou reklamu z ymkařského časopisu na ovoce po cvičení... ideální kombinace. O sportech rozvíjených v YMCA se nemusím na těchto stránkách rozepisovat... tak ještě mrkněte na následující příspěvek. :-)
J. V. Hynek, foto: autor textu, YMCA Setkání a Archiv YMCA
___________________________________________________
YMCA se za první republiky velmi silně angažovala v abstinenčním hnutí.
Grafy: Archiv YMCA
[.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]
15 nejčtenějších článků
Tábory dětem přinášejí přesně to, co jim pandemie vzala (07. 03. 2022, 1799x)
Film Zlatý podraz vychází také jako komiks! (03. 12. 2018, 1389x)
Čím byl ‚osmičkový‘ rok pro SHŠ In Taberna (03. 12. 2018, 1359x)
Jak správně použít vlajku a prapor (29. 06. 2021, 1289x)
KSY 2018–2019 (20. 06. 2019, 1039x)
Brána k druhým – soutěž (20. 06. 2019, 1035x)
Gospelový workshop – dobíječka baterií (03. 12. 2018, 1024x)
17. listopad a YMCA (03. 12. 2018, 1016x)
Jiří Černý se stal dalším abassadorem YMCA v ČR (03. 12. 2018, 997x)
100 slov – na čem opravdu záleží (29. 06. 2021, 983x)
Generace Protein – 20 let s časopisem, který na vás spoléhá (09. 10. 2018, 969x)
Před tábořením (27. 05. 2022, 960x)
Archiválie YMCA (03. 12. 2018, 958x)
Uvaděč (28. 02. 2020, 938x)
Uvaděč (09. 10. 2018, 915x)
Anketa
Kolik účastníků bude letos na ymkařských pobytových táborech?
Celkem hlasovalo: 577
Bahisikayet.com
Extrabet
Deneme bonusu
Denemebonusuz.com
yurtdişi ev taşima
uluslararasi evden eve nakliyat
eşya depolama
yurtdişi kargo
eşya depolama