03/2016

Příměstské tábory GALA

Vydáno dne 06. 01. 2017 (1044 přečtení)
Letos jsme s Ymkou pořádali v Netunicích u Plzně čtyři příměstské tábory – farmářský, výtvarný, dobrodružný a tábor pro malé prince a princezny.


Na každém z táborů jsme se s dětmi modlili před jídlem a rodičům jsme každý den posílali večer email s fotkami a informacemi z právě proběhlého dne. Celkem se našich táborů zúčastnilo 76 dětí.

Na farmářském táboře jsme začínali každý den tím, že jsme s dětmi natrhali trávu a následně ji dali kozám a králíkům.

Jeden den jsme se věnovali včelařství. Dětem jsme vysvětlili, jak žijí a pracují včely v úlu a poté jsme jim úl ukázali. V rámci výuky jsme k velké radosti dětí i vytáčeli med. Starší děti si pak mohly vyzkoušet označit barvou trubce. Další dny jsme s dětmi pekli domácí chléb, dělali domácí nakládaný sýr, dojili kozu, mlátili, přebírali a mleli v mlýnku pšenici, vařili polévku v kotlíku nad ohněm a hráli nejrůznější hry.
V rámci tábora pro malé princezny si děti vyzkoušely spousty činností – vyrobit si princeznovské vybavení, učit se věci, které se princové a princezny museli dříve učit (např. základy francouzského šermu, diplomatického jednání, tance i ladění barev), zúčastnily se čajového dýchánku, princeznovského plesu a nakonec i přemohly zlou čarodějnici a zachránily princeznu Lilianu kouzelným lektvarem ježibaby Žababy.

S dětmi jsme malovali hrníčky, zdobili škrabošky, vyšívali, s princi vyráběli meč, šili jahelníčky, skládali origami, pekli housky, vyráběli vějíře a prstýnky a společně si celý tábor užili.

Třetí příměstský tábor jsme pojali jako dobrodružnou výpravu za pokladem.

S dětmi jsme jezdili na člunu a stříleli ze vzduchovky na terč a stavěli v lese přístřešky z přírodního materiálu. Také jsme vyráběli budky, které si pak děti mohly odnést domů, a navštívili jsme farmu, kde se děti svezly na koních. V rámci tábora jsme se učili vázat uzly, rozdělávat oheň křesadlem a zopakovali jsme si nauku o jedlých a nejedlých rostlinách. Děti si zahrály spoustu her, ve kterých musely projít nebezpečnou cestou džunglí, porazit lidožrouty, vyhledat všechny poztrácené části mapy a dojít podle ní k pokladu.

Během výtvarného tábora se z táborníků stali žáci umělecké Akademie Giovanniho Luccacina, kteří museli vyzrát na žáky konkurenční Školy umělců Otty von Krauta a získat zpět ukradený obraz. V rámci tábora si děti kromě dobrodružných her s nepřátelskými „Krauťáky“ vyzkoušely mnoho věcí:
Společně jsme dělali koláže, vyráběli skutečná mýdla, stavěli klenby, vyráběli z FIMO hmoty, vyráběli náhrdelníčky, stavěli sochy, odlévali svíčky z vosku, vyráběli lampičky, záložky, zkoušeli enkaustiku a malovali v přírodě. Všechno jsme si spolu vychutnali a na konci tábora našli ukradený obraz pana ředitele. :-)

Největší odměnou pro nás je odezva rodičů a dětí, které se již nyní těší na další tábory v příštím roce.

Další informace a fotky z tábora naleznete na odkazu: http://galatabor.cz/

Gabriela Soukupová, YMCA Děčín, Netunice, Foto: Archiv autorky textu

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]