03/2022

Česká YMCA pro Ukrajinu!

Vydáno dne 19. 10. 2022 (155 přečtení)
Před více než půl rokem zasáhla Ukrajinu válka. Od samého jejího počátku ymkaři pomáhali, kde se dalo. Organizovali finanční i materiální sbírky, pomáhali s ubytováním uprchlíků, učili je česky, pomáhali v krajských centrech s programem pro děti.


Doménou našich programů jsou letní tábory – a my jsme vážně hrdí, že na těch letošních jsme díky dárcům ve veřejné sbírce, darům Diakonie a YMCA Europe mohli nabídnout celkem 102 sponzorovaných míst na táborech osmi kolektivních členů YMCA a několika dětem navíc pořídit na tábor spacáky a ukrajinsko-české slovníky.

Společně jsme tak mohli zajistit tábory pro rodiny, které si je samy nemohou dovolit, nabídnout rodičům volnější ruce při shánění práce a jejich dětem bezpečné místo, uvolněné a podporující prostředí her a dobrodružství. Mohly si tak alespoň na chvíli odpočinout od myšlenek na válku, rozvíjet své komunikační dovednosti v češtině, navázat hlubší kamarádské vztahy s českými dětmi a připravit se tak na úspěšný podzimní start v českých školách.

„Bylo to určitě super pro ukrajinské děti – seznámily se s dětmi z blízkého okolí (některé tady neměly prakticky žádné kamarády), s českými i ukrajinskými, naučily se více o naší kultuře, ochutnávaly českou kuchyni, učily se české hry. Za celé léto ukrajinské děti obvykle nikde nebyly, tohle byl pro ně jediný zážitek, moc si ho užily. Dokázaly obohatit i program českým dětem, když např. během projektového dne zaměřeného na houby českým dětem vyprávěly, jaké houby rostou na Ukrajině, jak se u nich houbaří a houby zpracovávají apod. Byl to oboustranně obohacující zážitek“ říká o zkušenosti táborového vedoucího Gábina z YMCA Plzeň. Léto skončilo, válka na Ukrajině ale trvá – a ani chuť ymkařů pomoci nepolevuje. Například v Dixie, nízkoprahovém klubu YMCA Praha dlouhodobě třikrát týdně běží doučování češtiny pro ukrajinské děti.

Adaptační skupiny pro předškolní děti i po prázdninách pokračují pod taktovkou YMCA Plzeň, Brno i Olomouc. Jde o volnočasovou skupinu pro děti ukrajinských uprchlíků, která má pomoci dětem zvyknout si na nové prostředí a usnadnit jim následný nástup do mateřské, základní nebo střední školy.

Jazykové kurzy pro všechny věkové skupiny stále běží v YMCA Pelhřimov. Zároveň s nimi i možnost hlídání dětí během lekce rodičů. V dalších plánech je navázat na čistě vzdělávací kurzy i větším komunitním zapojením rodin.

V YMCA Plzeň se mohou děti díky grantu YMCA Europe zúčastňovat zdarma kroužků, rodinám uprchlíků, kterých je na Plzeňsku stále velké množství, ymkaři pomáhají získat potravinovou pomoc, příp. pomoc s tím, co rodiny aktuálně potřebují (učebnice, doučování češtiny). Stranou ale nezůstává ani společenská stránka, jako jsou jednodenní výlety, kurzy tvoření, chystá se i zopakování kurzu první pomoci s tlumočením.

Sláva všem, kdo nezapomínají, nabízejí pomoc, pečují a šíří myšlenky YMCA v té nejpraktičtější podobě. Vám všem, ať už jste uvedeni ve výčtu výše, nebo o vaší pomoci ještě nevíme, moc DĚKUJEME.

Julie Berrgerová, koordinátorka PR a komunikace YMCA v ČR, foto: Jan Stonawski a YMCA Brno

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]