01/2024

Upgrade Proteinu

Vydáno dne 27. 03. 2024 (415 přečtení)
Protein vstupuje do druhého čtvrtstoletí své existence. Jak jste si mohli všimnout prodělal určitý evoluční vývoj, pokud jde o vnější formu – zcela jiné fonty, některé drobné a jiné výraznější změny v grafickém uspořádání, ale… Chtělo by to poněkud zapracovat i na obsahu…


Co psát – tedy jaké příspěvky by Proteinu slušely?
Je celkem nepřekvapivé – cokoliv, co by mohlo zajímat všechny ymkaře a jejich přátele mladé duchem (to jsou všichni od 5 do 99 let – jistě umí číst i někdo pětiletý a stoletého ymkaře zatím nemáme). Tedy cokoliv o přírodě, technice, táboření, literatuře, hudbě, kultuře obecně, psychologii, pedagogice, teologii, vztazích, výchově, vedení, řízení, marketingu, ekonomice, hrách (ne fazolích, i když proč ne, jsou zdravé), personalistice, … zkrátka vidíte, že slovo cokoliv v úvodu odstavce nebylo přehnané. Znáte někoho, kdo se věnuje ať už profesionálně nebo amatérsky, ale se zaujetím něčemu výše uvedenému nebo explicitně neuvedenému? Oslovte ho, nabídněte mu prostor Proteinu, aby se mohl realizovat a nám všem prospět nějakými zajímavými informacemi, které nám pomohou lépe sloužit dětem a mládeži nebo prostě jen žít. Protein už vychoval nejednoho žurnalistu a řada dalších lidí se otrkala a určitě rozhodnutí přispívat do Proteinu považují za dobrou volbu, neb zvýšili své kompetence a potrénovali svou vůli a odpovědnost, něco dotáhnout, zvládnout termín, zopakovat si hy, chy, ky, ry, dy, ty, ny.

Co dalšího?
Pak jsou to samozřejmě informace o dění ve vaší Ymce – ať už pozvánky na to co chystáte nebo články o tom, co se vám povedlo – udělat, uspořádat, zorganizovat, prožít. Věřím, že budou pro všechny čtenáře plné inspirace a motivace.

Ale… i to by mělo mít nějakou formu. Jak Protein znáte a co určitě zůstane je mix delších a kratších článků a pak je tu rubrika Stručně – ultrakrátké zprávy. Občas se objeví nějaký superdlouhý.
  • Superdlouhý článek znamená ve finálním tisku 3 a více stran, maximálně únosný je 5 stran. Bývají to buď rozhory s pamětníky nebo nějaký cestopis (pokud je opravdu dlouhý, může vycházet na pokračování v jednotlivých číslech). Tato délka se dá číselně vyjádřit přibližně 2 000 slovy a 12 000 znaky včetně mezer.
  • Delší článek je takový, pro který je třeba vyhradit 2 stránky i s fotkou či fotkami, to je bratru do 700–1 200 slov, potažmo 4000 a 7000 znaků včetně mezer.
  • Krátký článek je na jednu stránku i s fotkou, to je sestře 300–350 slov, tedy cirka 2 000 znaků včetně mezer.
  • Ultrakrátká zpráva – která je s maličkou fotkou či zcela bez fotky má od 30 do +/-100 slov, tedy okolo 200 až 700 znaků včetně mezer. To je jakýsi ideál, který nečiní problémy při sazbě a je to spíš doporučení, když někdo pošle příspěvek, který se bude vymykat všem uvedeným kategoriím, tak si s tím redakce poradí. Každopádně pozor – do systému vnitřních grantů lze pak zapsat články typu A až C, nikoliv D!


  • A ještě něco k fotkám.
    Fotka, kterou se rozhodnete k článku poslat, by měla být originál přímo z foťáku či mobilu, v žádném případě ne stažená z facebooku či přeposlaná přes různé komunikační nástroje, neb se fotka vždy zkomprimuje a pro tisk je pak nevhodná. Jednoduchá pomůcka – pokud má fotka méně než 1 MB, tak pošlete jinou. A poslední pokyn k formální stránce – každý článek opatřete názvem, jménem autora, názvem vaší Ymky a autorem fotografií; tedy např. Nejlepší článek roku 2024, „vlastní text“, Ymkař Ymkařský, YMCA Klopotovice, foto: Ymkařka Ymkařská. Pokud si myslíte, že je to nošení dříví do lesa, tak vězte, že za posledních 20 let bylo zasláno v tomto tvaru asi 5 % článků.

    Anketa
    Před spuštěním tohoto ročníku proběhla anketa mezi čtenáři Proteinu a výsledky lze shrnout takto. Prakticky 100 % respondentů vyhovuje mix delších a kratších článků – budeme v tom pokračovat. Stejné procento respondentů je spokojeno s obsahem Proteinu. Kvitovány jsou zejména články s duchovní tématikou, zajímavosti z historie YMCA (archivu YMCA v ČR), i aktuální informace o dění v jednotlivých Ymkách.

    Celkem 86 % vnímá potřebu tištěné formy časopisu. Tisknout Protein celobarevně by chtělo 43 % respondentů, nicméně nebylo řečeno, kolik by to stálo… pokud by věděli, že by při tak nízkém nákladu byla výsledná cena jedno číslo přes 100 Kč, tak by asi nehlasoval pro plnobarevnou variantu nikdo.

    Pokud jde o nápady na zvýšení odběratelů Proteinu, tak padly pouze dva: propagovat cíleně Protein na všech akcích YMCA, aby se více Ymkařů dozvědělo, že vůbec existuje, plus propagovat konkrétní články zveřejněné v Proteinu na sociálních sítích. Druhý nápad se týkal možnosti mít k dispozici elektronickou verzi v PDF pro tisk, aby si každý kolektivní člen YMCA mohl vytisknout, kolik kusů potřebuje. Tato možnost určitě je, PDF soubory jsou k dispozici na webu Proteinu – k prohlížení, bez ořezových značek, pro domácí tisk a sešití sponkou je asi dostatečný. Pokud by chtěl někdo s ořezovými značkami, tak mohu sdílet soubor, který jde do tisku a tedy i ve vyšší kvalitě, leč nepředpokládám, že by to bylo jednak efektivní pro rozšíření čtenářstva, natož ekonomicky – tisknout 10 nebo 20 kusů bude vždy dražší než to udělat najednou.

    Citlivá otázka zdražování dopadla ošemetně, 57 % respondentů by nevadilo zdražení z 15 na 25 Kč. Protein stojí stejně už 20 let, ceny všeho stoupají… Stávající cenu pro KČ YMCA si můžeme dovolit pouze díky tomu, že je časopis dotován z celkového rozpočtu YMCA v ČR, přátelským vztahům v tiskárně a také snaze rozdat co nejvíce kusů osobně (bez pošty).

    Zkrátka – pište, propagujte,… Protein bude takový, jaký si ho společně uděláme!

    J. V. Hynek, YMCA v ČR: obrázek: autor textu

    [.. Celý článek | Autor: -jvh- .. ]
    [..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]

    TOPlist