03/2017

JDE I O TVŮJ HLAS!

Vydáno dne 06. 10. 2017 (946 přečtení)
Co máte v plánu 20. a 21. října? Víkend někde venku? Akci s kamarády? Nebo něco jiného? Ať už se chystáte kamkoli, stavte se při tom ještě u voleb. Je to důležité, vážně. Právě proto YMCA v ČR startuje kampaň TVŮJ HLAS (www. tvuj-hlas.cz). Míří hlavně na letošní prvovoliče. Ti totiž rozhodnou o tom, jestli příští generace budou volby považovat za zbytečnost, anebo naopak za jedinečnou šanci něco změnit.


Možná si pamatujete na hashtag #nenimitojedno. YMCA s ním loni propojila kampaň, ve které zjišťovala, co pálí mladé lidi v českých regionech. Sešly se tisíce odpovědí, ve kterých si mladí Ymkaři stěžovali na chybičky ve svých městech, ve svém sousedství, ve svém životě, ale taky navrhovali jak je zlepšit. A vlastně stejnou výzvu „není mi to jedno“ v sobě má i kampaň nová.

Blíží se parlamentní volby, a příští rok i 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. YMCA vždy stála na straně těch, kdo se Česko (a dříve Československo) snažili nějak posunout dopředu, a udělat z něj zemi plnou odvážných a otevřených lidí.

Před válkou vedl Ymku i otec pozdějšího českého prezidenta Václav M. Havel. Po nástupu komunistického režimu nemohla YMCA podobně jako jiné podobné organizace vůbec působit a pokoušela se svou činnost obnovit v roce 1968. Bylo zkrátka vždy jasné, jakou republiku, jaký stát, YMCA považuje za správný. Ten svobodný, a demokratický. Ten, kde mají šanci všichni. Ten, kde ti dole zajímají ty nahoře.

Od vzniku Československa brzo uplyne 100 let, a od vzniku Ymky na jeho území jen o pár let méně. Základní postoj YMCA je ale stejný. Není nám to jedno. A máme svůj hlas, který musí být slyšet. „Jsme lidé různých názorů, a to se samozřejmě odráží i v našich preferencích.

Ale jedna věc nám musí být společná. Splníme svoji občanskou povinnost tím, že z nabízených kandidátních listin vybereme tu, která poskytuje dostatečnou záruku, že demokracie a svoboda zůstane v naší vlasti zachována a bude se rozvíjet výhradně v zájmu občanů“, píše se v textu, který v září přijalo Valné shromáždění YMCA v České republice.

Stejná výzva přitom míří i směrem k prezidentským volbám. Jejich první kolo bude 12. a 13. ledna 2018. „Z prezidentských kandidátů zvolíme takového, který bude důstojně reprezentovat naši zemi a bude hoden být pokračovatelem těch nejlepších tradic prezidentství, zejména prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka, jemuž česká YMCA i naše země vděčí za mnohé,“ apeluje tentýž text na všechny Ymkaře, ale i na jejich okolí. Pro příštích pár týdnů by neměly být zkrátka rozhovory o politice tabu. Ani mezi kamarády, ani doma u večeře. Dvoje volby v příštích měsících určí směřování této země na roky dopředu.

Česko je mladá demokracie, vlastně trvá jen o pár let déle než ta československá, kterou přerušila nacistická okupace a 2. světová válka. Vnímat volby jako moment, kdy každý má šanci ovlivnit osud své země, se tady zatím vžilo jen omezeně (volební účast za posledních deset let se v parlamentních volbách pohybuje v průměru lehce nad 60 procenty).

Kampaň TVŮJ HLAS cílí na mladé lidi, kteří jdou volit poprvé. Webová stránka www.tvuj-hlas.cz ukazuje, jak volby vlastně fungují, co se jimi dá změnit, a proč je důležité v nich hlasovat. Informace na webu doplňují i videovzkazy osobností YMCA, s jejich osobním pohledem na volby.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že tam, kde mladí lidé dostali šanci ovlivňovat politiku, vzrostl taky jejich zájem o politické dění. A že ten, kdo volil jednou, přijde nejspíš volit i příště. A taky že ten, kdo volil aspoň třikrát, bude už nejspíš hlasovat ve volbách celý život. Například některé spolkové země v Německu a také Rakousko na celostátní úrovni zavedly aktivní volební právo už od 16 let. Ano, máte sotva občanku, ale už můžete jít hlasovat o tom, jestli bude příštím premiérem kašpárek nebo třeba diktátor.

Pro demokracii to není sázka na jistotu. V parlamentních volbách 2016 na Slovensku třeba volilo asi 20 procent prvovoličů krajně pravicovou Lidovou stranu – Naše Slovensko. A i jinde platí, že mladí voliči si ve volbách často vybírají strany, které v souboji o parlament stojí spíš v roli outsiderů.

YMCA v ČR v kampani TVŮJ HLAS neříká koho volit. Říká jen, jaký stát by tu po volbách a v následujících desetiletích měl být. Demokratický a svobodný. A k němu nás některé strany zkrátka nedovedou. Hlavní výzva ale zní: jděte volit. Jedno koho, jedno jestli první nebo druhý volební den, jedno jestli pět minut před tím, než se zavřou volební místnosti. Hlavně jděte. Vytváříte si tím pozitivní návyk pro sebe i pro vaše děti. Protože volit, to je úkol na celý život.

Vojtěch Berger, grafika: Iva Šípková


_________________________________________
Zapojte se i vy do kampaně Tvůj hlas!
Jděte k volbám – nejlépe společně se svými kamarády, uspořádejte ve své Ymce akci, kterou oslovíte další potenciální voliče! Propagační materiály a grafické podklady vám rádi dodáme na ústředí YMCA v ČR.

[.. Celý článek | Autor: vojbergr .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]