03/2010

Náměstí Republiky v Praze patřilo Ymce

Vydáno dne 13. 07. 2010 (2335 přečtení)
Ahoj Praho!! Zdraví Tě YMCA!!
Tak přesně tato slova zazněla 3. 6. 2010 v 16:38 na podiu o velikosti 8x6 metrů při cíle 71 decibelů na náměstí Republiky a odstartovala odpoledne, kterým YMCA slavila v Praze své dvacáté výročí obnovení činnosti po pádu komunismu.


Ve spolupráci YMCA Praha, YMCA Živá rodina a YMCA v ČR – ústředí byl připraven celoodpolední program, který nejen prezentoval Ymku jako takovou, ale přinesl Pražanům ochutnávku aktivit téměř až pod nos. Na podiu se vystřídal Ten Sing, Rainbow gospel choir, divadelní improvizace Improliga, rytmický tanec stomp. Pro děti byly připraveny jak výtvarné a rukodělné dílny, tak pro nejmenší závodní hřiště na minimotorkách, trampolína a velkým unikátem byla i lezecká stěna, která se těšila největšímu zájmu.

Náměstí se zaplnilo jak členy YMCA, kteří dorazili snad ze všech aktivit YMCA Praha (od mateřských přes nízkoprahová centra až po táborníky a seniory), tak i mnoha kolemjdoucími. Stánek s informacemi byl neustále v obležení a informační tabule o Ymce přilákaly mnohé oči. Pro většinu Pražanů to byla nová zkušenost a o Ymce slyšeli poprvé. Naopak mnoho turistů bylo mile překvapeno že YMCA pracuje i v naší republice a hrdě se hlásili ke svému členství v jejich zemi.

I přes neuvěřitelnou administrativní a byrokratickou přípravu, (kdy jsme po dobu 3 měsíců odeslali pět různých žádostí, získali 9 úředních razítek, zaplatili 3 správní poplatky a 8x byli osobně na některém z odborů MČ Prahy 1 a na závěr zaplatili pokutu za posunutí podia o 3 metry oproti původnímu plánu) přinesla akce radost a nadšení nejen na náměstí, ale hlavně těm, kteří se aktivně zapojili a kteří během roku působí jako dobrovolníci v programech Ymky. Přestože každý vede svou aktivitu, mnohdy od druhých odlišnou, na náměstí se všichni spojili a tak mohlo vzniknout toto pestré odpoledne.

Závěrem si neodpustím ještě tři radostné a potěšující okamžiky. Přestože tři dny před akcí v kuse pršelo, a přestože ve čtvrtek pršelo v nedalekém Karlíně i na vzdálenějším Jižním Městě, tak na náměstí Republiky od 10:30 nespadla ani kapka. Od ranních příprav při stavění podia až po závěrečný úklid aktivně pomáhal Míša Stahl, senior, kterému bylo v loňském roce 70 let.

A v pátek, když jsem přišel do práce, přečetl jsem si email, ve kterém stálo: „Včera jsem si na náměstí Republiky přečetl ve Vašem časopise, že je dobré být členem YMCA a protože můj otec byl ymkař, rád bych se jím stal i já“.

A místo závěrečných slov Vám doporučuji přečíst si úvahu na straně 5, kterou přednesl na závěr dne Jarda Pechar ze strmilovské Ymky.

Miki Erdinger

PS: Na webu ymca.cz můžete najít fotogalerii z této akce, ale také odkaz na videoreportáž, kterou pořídila a vysílala Metropol TV.

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]