02/2010

Ve službách barona

Vydáno dne 03. 05. 2010 (2521 přečtení)
Stalo se již mnohaletým zvykem, že si mnoho mládežníků nejen z Nosislavi, Miroslavi a Brna rok co rok vyhrazuje první dva červencové týdny na práci u barona Parische v lesích Orlických hor.

O co vlastně ale jde, co to skutečně obnáší?

Popravdě řečeno, ačkoli celá akce nese název Brigáda Kunvald a ačkoli to skutečně zahrnuje práci v lesích, toto rozhodně netvoří hlavní náplň celých čtrnácti dní, i když je to nesporně důležitá část. Většina těch, kteří se někdy kolem prvního dne sedmého měsíce v roce srazí na Hlavním nádraží v Brně, myslí především na to, jak nesmírně ulevující a relaxační celá brigáda bude, včetně toho, co pro tamní lesy udělají.
Když už člověk tedy na brigádu dorazí – a již samotná cesta od vlakového nádraží v Letohradu na osamocenou hájovnu stojí za to – co může očekávat? Ona zmíněná hájovna – stará hájovna, sluší se dodat – je naprosto v režii účastníků. Od vaření, přes topení, ubytování, vzhled budovy a okolí až po zábavu, vše záleží jen a jen na nich. Máš budíček? Vstaň dřív než ostatní. Máš službu v kuchyni? Zeptej se, co máš vlastně vařit. Máš večer pobožnost? Bible a Svítá jsou Ti k dispozici. Chceš si ve volném čase číst, vezmi si knížku. Vlastníš nějakou zajímavou stolní hru? Přivez ji s sebou a nauč ji ostatní. Chceš hrát po práci fotbal? Pomoz se stavbou hřiště. Nelíbí se ti porost kolem budovy? Chop se srpu či kosy. Jediné, co se částečně vymyká, co je řízeno odjinud, je práce. Ne, že by hajní, kteří každé ráno přijíždí s novými úkoly, přímo určili, kdo půjde kam, minimálně však určují, co se bude dělat a částečně i jak dlouho.
Výběr činností je skutečně pestrý – od čistě mechanického ožínání malých stromků, vyklízení lesa od klestí či sázení kapusty pro jeleny, přes fyzické výzvy v podobě svodnic a kopání kanálů až po taková díla, jež v sobě spojují tělesnou námahu, intelektuální výkon a náročnou koordinaci práce, jako je například stavba oplocenek nebo oprava střechy krmelce. Na konci brigády pak přijedou s naší odměnou. Není to něco závratného, ale však jde o pohodu a odpočinek, ne o nějaký skutečný výdělek.

V loňském roce Brigádu navštívila Česká televize, která ji natočila pro pořad Křesťanský magazín. Kdyby tedy měl někdo hlubší zájem o Kunvald klubu Kuny z brněnské YMCy, kdyby snad dokonce uvažoval o své účasti, celá reportáž je na internetu na webu: www.ceskatelevize.cz - Křesťanský magazín z 11. 08. 2009.

Jiří Lukl

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]