01/2019

YMCA v Srbsku nezahálí

Vydáno dne 20. 03. 2019 (620 přečtení)
YMCA v ČR již 9. rokem podporuje jedinou YMCA v Srbsku – YMCA Bački Petrovac. Bački Petrovac je menší městečko s cca šesti tisíci obyvateli a leží nedaleko Nového Sadu na severu Srbska. V tomto regionu žije početná slovenská komunita a lidé z této Ymky umí i slovensky.


V roce 2018 nadále organizovali své stálé aktivity, mezi které patří mládežnické centrum Vrbaba, dětské centrum Ymcáreň pro děti ve věku 3-11 let, kroužky, narozeninové oslavy, workshopy a tábory pro děti. Tento rok nově v Ymce vznikl srbský folklórní soubor Petrovčan, který má dnes již přes 30 členů a v roce 2018 měl 10 úspěšných tanečních vystoupení. Logo souboru v YMCA barvách jim navrhl kolega ze Slovenska.

Podobně jako i jiné roky, YMCA v Srbsku organizovala několik pracovních brigád, v rámci kterých mladí ymkaři zvelebovali své okolí. V dubnu se věnovali hlavně pracím v místním parku, v létě pak přímo vylepšovali prostory Ymky. Mezi další akce, které v minulém roce proběhly, patří běžecký závod na 4 km, kterého se zúčastnilo přes 30 běžců, mezinárodní dobrovolnický kemp „Dance like noone’s watching“ a YMCA stánek na vánočním trhu, kde se mohli příchozí občerstvit a zakoupit si ruční výrobky – utržené peníze pak byly použity na další aktivity Ymky. Nově založen byl i mateřský klub, ve kterém se schází maminky s dětmi do tří let.

YMCA Bački Petrovec se snaží být aktivní jak na státní, tak i na mezinárodní úrovni – její zástupci se zúčastnili různých akcí, mezi které patří např. Konference v Bělehradě, kde se diskutovaly strategie politik mládeže, několik mezinárodních pracovních kempů a seminář P.E.A.C.E. v Budapešti. Na závěr připojuji krátký vzkaz Ivany Ilic, generální sekretářky tamní Ymky: „Dakujeme! 2018 bol velmi uspesny pre nas :) Rozbehli sme tri aktivity ktore prebiehaju dva krat tyzdene, takze YMCA je plna ludi kazdy den. Dakujeme vam za neustalej pomoci. Bez vas by to neslo...“

Fotky ze všech srbských aktivit si můžete prohlédnout na webových stránkách YMCA v ČR v sekci „Zahraniční programy“.

Sára Soukupová, foto: YMCA Srbsko

[.. Celý článek | Autor: externí .. ]
[..Pošli e-mail | Vytisknout článek ..]